Międzynarodowe Targi Poznańskie MTP POZNAŃ Polska
 
 
COP 19 – STADION NARODOWY
Przygotowaliśmy część infrastrukturalną Szczytu Klimatycznego
cop
Drugie życie rzeczy

Co łączy drapak dla kota, inteligentny kosz na odpady i spotkania majsterkowiczów? Idea powtórnego wykorzystania surowców, przedłużenia życia produktu i ochrony środowiska. 27 takich innowacyjnych, ekologicznych projektów zostało zgłoszonych do konkursu „Produkt w obiegu”, organizowanego przez Ministerstwo Środowiska. 17 października podczas gali oficjalnego otwarcia targów ochrony środowiska POL-ECO SYSTEM poznamy trzy zwycięskie zgłoszenia.

Do konkursu został zgłoszony m.in. poznański wynalazek Bin-e. Ten inteligentny kosz na śmieci wyręcza użytkownika w sortowaniu odpadków. Potrafi rozróżnić szkło, plastik, papier i inne odpady, rozdzielić je, i na dodatek skompresować tak, aby właściciel zaoszczędził na kosztach wywozu śmieci. Dzięki takiemu dokładnemu sortowaniu odpadów można dać im drugie życie. Tak powstaje kolejny zgłoszony w konkursie produkt - wiadro, które tym się różni od setek innych, że do jego produkcji, zostały wykorzystane zużyte plastikowe nakrętki i zderzaki samochodowe. Podobną ideę wykorzystują ekologiczne worki na śmiecie – reinkarnacja zużytej folii i reklamówek.

O nagrody w konkursie walczą meble i akcesoria dla zwierząt domowych wykonane z tektury falistej. Jest też projekt łączący ekologię i integrację społeczności lokalnej. Repair Cafe Piła to kawiarenka, w której można naprawić popsute sprzęty gospodarstwa domowego, elektronikę i odzież. Dyżury pełni tu specjalista od sprzętu komputerowego, elektryk i krawcowa, a latem można skorzystać z serwisu rowerowego. Nie ma mowy o wyrzucaniu zepsutych przedmiotów – dzięki „złotym rączkom” wszystko da się naprawić.

Projekt „Produkt w obiegu” jest organizowany przez Ministerstwo Środowiska po raz pierwszy. – Konkurs ma pogłębiać wiedzę o gospodarce w obiegu zamkniętym wśród przedsiębiorców i społeczeństwa. Chcemy promować rozwiązania, które umożliwią ponowne włączenie produktów do obiegu po zakończeniu użytkowania w ich pierwotnej formie – tłumaczy Marcin Gorynia, koordynator konkursu. Projekty finalistów zostaną zaprezentowane podczas targów ochrony środowiska POL-ECO SYSTEM (17-19 października) na Targach Poznańskich w specjalnej strefie EKOPOLIS w pawilonie 8.

nfos.png

Wstecz


podziel się
facebook
google
nk.pl
wykop
digg
blip
grono
twitter
delicio.us
flaker
 
.