Międzynarodowe Targi Poznańskie MTP POZNAŃ Polska
 
 
Codziennie
od poniedziałku do niedzieli od godz. 10:00
- poniedziałki, wtorki do 18.00
- środy, piątki, soboty, niedziele do 21.00
- czwartki do 0.00
cop
Nipa Doshi: Piękno jest wokół nas (video i galeria)

Inspiracje do tworzenia są wszędzie. Trzeba mieć tylko dobre oko, by je odnaleźć, nawet w najbardziej nieoczekiwanych miejscach - mówiła w Poznaniu projektantka Nipa Doschi. Współzałożycielka studia Doshi Levien była gościem specjalnym pierwszego dnia targów arena DESIGN.

Duet Doshi Levien swoimi projektami zyskał międzynarodowe uznanie. Studio projektowe założyli Nipa Doshi i Jonathan Levien. Nipa dorastała w Indiach i studiowała projektowanie w National Institute of Design. Jonathan natomiast specjalizował się w meblarstwie, a później zajął się wzornictwem przemysłowym. Projektanci poznali się w Royal College of Art i od ponad 10 lat pracują razem w swoim londyńskim studio.

- W latach 90 znalazłam się w Londynie. Śledziłam wówczas prace Jaspera Morrisona, który miał wówczas niewielkie studio i zatrudniał dwie osoby. Bardzo chciałam z nim pracować. Jasper Morrison stwierdził jednak, że powinnam nadal się szkolić. I tak, w Royal College of Art, poznałam Jonathana - mówiła Nipa Doschi.

fotobueno_arena_design_14-03-2017_i-139.

Duet łączy w sobie elementy kilku światów. Nipa przemyca w nich swoje pochodzenie i szczególną wrażliwość na sztuki wizualne. Podejście do projektowania Jonathana wyrasta na połączeniu precyzji, zmysłowości i głębokiego zrozumienia materiałów. - Uzupełniamy się w pracy. Ja nigdy nie mogę usiedzieć w miejscu. Zaczynam od rysowania, z kolei Jonathan od razu zabiera się do rzeźbienia i makiet. Bywa, że wystarczy nam 2 minuty wspólnej rozmowy, by uchwycić ducha projektu - opowiadała projektantka. Dodawała, że duet podchodzi do swoich projektów emocjonalnie: - Jeśli ja nie pokocham swoich projektów to dlaczego inni mają je pokochać?

Studio Doshi Levien współpracuje m.in. z markami Moroso, Kvadrat, B&B Italia, Cappellini, Camper, czy Swarovski. Nipa Doschi w Poznaniu opowiadała, jak wyglada współpraca z wielkimi markami i jak powstają jej finalne efekty. Według projektantki kluczem do sukcesu jest zachowanie balansu pomiędzy designem a funkcjonalnością. Jedno powinno sciśle łączyć się z drugim. Każdy projektant powinien pamiętać, że jego dzieło powinno być nie tylko wyjątkowe, ale także użyteczne, a w przypadku mebli po prostu wygodne.

- Zdarzają się nam także nietypowe zadania. Tak było z lodami marki Haagen-Dazs. To było zaskakujące, nagle zgłasza się do nas zgłasza firma spożywcza. Podjęliśmy wyzwanie. Wyszliśmy z założenia, że to musi być coś wyjątkowego. Stworzyliśmy projekt gałki lodów w kształcie księżyca. To miała być taka podróż kulinarna i smakowa, jak na księżyc - mówiła Nipa Doschi.

fotobueno_arena_design_14-03-2017_i-135.

Na pytanie gdzie znajduje inspirację do tworzenia Nipa Doshi odpowiedziała, że wszędzie. - Piękno jest wokół nas. Trzeba mieć tylko dobre oko, by je odnaleźć. Ja znajduję je także w slumsach. Widywałam tymczasowe konstrukcje z blachy falistej w najbiedniejszych dzielnicach wielkich miast. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że slumsy są okropne. Tak naprawdę jednak nawet najbiedniejsi starają się, by ich domy wyglądały jak najlepiej. Każdy na swój sposób stara się, by być architektem. Dla mnie to było inspirujące. Tak powstały właśnie szafki shanty towns - mówiła projektantka.

fotobueno_arena_design_14-03-2017_i-156.

Nipa Doschi podkreślała, że projekty studia Doschi Levien bardzo często realizowane są w Polsce. - Macie tu świetnych specjalistów, którzy potrafią zrealizować wizję projektantów. Specjalistą od znajdowania takich firm jest właśnie Jonathan. Tu, blisko Poznania, powstało wiele naszych mebli - mówiła Nipa Doschi.

fotobueno_arena_design_14-03-2017_i-157.

Wstecz


podziel się
facebook
google
nk.pl
wykop
digg
blip
grono
twitter
delicio.us
flaker
 
.