Międzynarodowe Targi Poznańskie MTP POZNAŃ Polska
 
 
Codziennie
od poniedziałku do niedzieli od godz. 10:00
- poniedziałki, wtorki do 18.00
- środy, piątki, soboty, niedziele do 21.00
- czwartki do 0.00
cop

Renata Jackowiak

POWIDOKI Z MODIGLIANIEGO


Cykl prac zainspirowany twórczością włoskiego artysty Amadeo Modiglianiego, powstał w latach 1995-2002. Obrazy te to fragmenty kunsztownie skonstruowanych portretów- pejzaży ludzkiej pamięci. Jak mówi autorka - to klisze, w których kinetyka kadru zaklęta jest na martwym płótnie.
„Z twórczością tego artysty zetknęłam się pierwszy raz na wystawie ,, 4x Paryż,, w warszawskiej Zachęcie. Były tam tylko dwa płótna ...a jednak... Powidok pozostał aż do następnego kontaktu roku 2002 - wystawy w Paryżu, tym razem była to pełna retrospektywa. Każda z prac artysty stwarzała z odbiorcą intymny kontakt, „niewidzące" oczy, które tak przykuwały naszą uwagę. Inspirowały.
Celem jaki stawiam sobie w trakcie projektowania oraz realizacji gobelinów jest pokazanie w tkaninie rysunku, przeniesienie subtelnych linii ołówka /pędzla/ na język splotu tkaniny - ścisłości faktury.
Różnorodność materii tkanin staram osiągnąć się za pomocą naturalnych włókien, które charakteryzują się tym, że miękko pochłaniają światło - tworząc malarskie sfumato.
W pracach próbuję stworzyć iluzję, z której rodzi się nowa rzeczywistość. Interesuje mnie tkanina od strony treści, nastroju jaki dostarcza. Kompozycje moich prac są otwarte , jest w nich czas przeszły i teraźniejszy. Otwartość wobec czasu - jest jak spleciona i różnorodna materia tkaniny, oparta na tradycyjnej technice w nowym kontekście.
Znaki, odciski pamięci, powidoki to elementy towarzyszące moim pracom zarówno tkackim jak i malarskim".

01.jpg  modi 3.jpg modi 4.jpg05.jpg


Profesor Renata Jackowiak zajmuje się malarstwem i tkaniną artystyczną. Szczególnie upodobała sobie tkaninę wykonywaną z włókien naturalnych takich jak: wełna, len, sizal, juta, włókno kokosa, rafia. Jej prace wykonane są w tonacjach ciepłych zbliżonych do kolorów ziemi.

 

[ Wstecz ]

podziel się
facebook
google
nk.pl
wykop
digg
blip
grono
twitter
delicio.us
flaker
 
.