Międzynarodowe Targi Poznańskie MTP POZNAŃ Polska
 
 
COP 19 – STADION NARODOWY
Przygotowaliśmy część infrastrukturalną Szczytu Klimatycznego
cop
Jaki był rok 2016 dla MTP

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat Międzynarodowych Targów Poznańskich, w tym podsumowaniem działalności MTP w roku 2016.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - Informacje podstawowe

Międzynarodowe Targi Poznańskie to czołowy ośrodek turystyki biznesowej w Polsce, najbardziej rozpoznawalna marka targów w Polsce i znaczący organizator wystaw i konferencji. MTP przygotowują ekspozycje targowe oraz eventy w Polsce i za granicą. Są forum dyskusji i kreowania trendów a także animatorem wydarzeń społecznych i kulturalnych.

Pozycja rynkowa MTP

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiadają ok. 55% udziału w rynku targowym w Polsce i są pierwszym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. MTP należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata m.in. UFI - Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex - Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych, EMECA - Europejskie Stowarzyszenie Głównych Centrów Wystawienniczych oraz Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

W portfolio produktów MTP znajduje się ponad sto targów organizowanych w cyklach rocznych lub dwuletnich.  W roku 2016 w 63 wydarzeniach targowych organizowanych przez poznańskie Targi wzięło udział prawie 10,5 tys. wystawców w tym ok. 2500 pochodzących z 56 krajów świata, a odwiedziło je prawie 700 tys. zwiedzających. Do tego grona doliczyć należy gości kongresów, konferencji, wydarzeń kulturalnych i sportowych. Łącznie na terenie MTP gościmy rocznie ponad
1 100 000 osób. Najwięcej bo ok. 1000 firm prezentowało swoje produkty i usługi na targach ITM Polska – Innowacje, Technologie, Maszyny. Największą popularnością cieszą się targi Motor Show, PGA, Tour Salon, Hobby oraz targi branżowe Budma, Polagra Tech, Food czy Gastro.

Targi są laureatem licznych nagród, wśród których znajdują się m.in. tak prestiżowe wyróżnienia jak: Ambasador Polskiej Gospodarki, Nagroda Gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Teraz Polska, Certyfikat Marki Firmowej, Medal Europejski, Budowniczy Polskiego Sportu, Złoty Medal im. Jana Kilińskiego i inne.

Najważniejsze wskaźniki 2016

Liczba zwiedzających 697 737

Liczba wystawców 10 563

Razem powierzchnia wynajęta 446 364 m2 (powierzchnia wystawowa+biura+magazyny+powierzchnia darmowa)

Infrastruktura targowa

MTP znajdują się na 25. miejscu wśród europejskich ośrodków targowych pod względem wielkości posiadanej infrastruktury. Są właścicielem terenu o powierzchni 213,2 ha, w tym terenu wystawowego z obiektami i terenami administracyjnymi wielkości 22,9 ha. Targi dysponują 16. przestrzennymi, klimatyzowanymi pawilonami, wieloma przestrzeniami do rozmów i spotkań biznesowych, zapleczem bankietowym, a także terenem otwartym z możliwością parkowania 2 000 samochodów.

W 2012 roku oddano do użytku jedną z najnowocześniejszych i największych sal kongresowo-
-konferencyjnych w Polsce. Sala Ziemi może pomieścić 2000 osób i jest wyposażona w wysokiej klasy sprzęt multimedialny pozwalający na organizację zarówno koncertów światowej sławy gwiazd, jak i profesjonalnych wydarzeń biznesowych. W 2016 roku kontynuowano rozbudowę i modernizację obietku, oddając do użytku północną część centrum kongresowo-konferencyjnym. Znalazł się w niej kompleks gastronomiczny Garden City, w którego skład wchodzą sale inspirowane żywiołami i naturą. W pawilonie znajdziemy Salę Wody, Piasku, Powietrza, Ognia, Kryształu, które wraz z oddaną w 2012 roku Salą Ziemi, tworzą kompletną, w pełni wyposażoną przestrzeń, gotową na organizację największych międzynarodowych kongresów i eventów. Hale targowe są połączone między sobą pasażami naziemnymi, aby tworzyły przestrzeń, której elementy można dowolnie aranżować. Dzięki takim inwestycjom w obiektach MTP odbywają się wydarzenia, w których może brać udział kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Rekordową frekwencję MTP zanotowały podczas targów motoryzacyjnych Motor Show 2016, które w ciągu 4 dni zobaczyło ponad 112 tysięcy zwiedzających.

Prestiżowe spotkania

W grudniu 2008 r. na terenie MTP odbył się światowy szczyt klimatyczny ONZ - COP14 (XIV Konferencja Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), w którym uczestniczyło ponad 12 tys. gości ze 189 krajów świata. Na przełomie 2009/2010 Targi gościły uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, na które przybyło 30 tys. osób z 50 krajów świata. Na terenie MTP odbywają się także Kongresy Świadków Jehowy, konwencje partii politycznych czy imprezy integracyjne dla firm. W 2015 roku odbyło się tu spotkanie z mówcą motywacyjnym Anthonym Robbinsem, w którym wzięło udział 7 tysięcy osób. Tereny targowe są też miejscem wystaw zwierząt. Odbywają się tu Wystawa Gołębi i Drobiu Ozdobnego, Wystawa Zwierząt Hodowlanych czy Wystawy Psów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Byliśmy gospodarzem dużych międzynarodowych kongresów - Światowej Wystawy i Kongresu Stomatologicznego FDI oraz Światowego Kongresu Nauk Politycznych IPSA. W 2016 roku w Sali Ziemi MTP, z okazji centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, odbyło się po raz pierwszy poza Warszawą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu.

Teren Targów Poznańskich wykorzystywany jest także jako arena zmagań sportowych. Każdego roku w grudniu na MTP spotykają się jeźdźcy z całej Europy, którzy biorą udział w zawodach hippicznych Cavaliada. Na terenie targowym powstają wtedy stajnie, ujeżdżalnie i parkur dla ponad 300 koni. W 2012 roku odbywał się tu Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego Polish Open 2012, który zgromadził prawie 300 zawodników z całego świata, w tym liczną grupę medalistów Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata.  Co roku odbywa się tu Międzynarodowa Konwencja Fitness EU4YA, podczas której w jednym czasie i miejscu ćwiczenia sportowe wykonuje nawet 1000 osób. Targi to także meta maratonu poznańskiego.

Od lat pawilony targowe jak i teren zewnętrzny są miejscem wydarzeń kulturalnych. To tu odbywały się m.in. koncert Jane's Addiction, Sinéad O'Connor, Macy Gray, Katie Melua czy Placido Domingo. Targi dysponują pawilonem muzycznym MP2, przystosowanym do organizacji dużych koncertów rockowych. Tu odbywają się także przedstawienia Polskiego Teatru Tańca. W Sali Ziemi, grane się natomiast spektakle warszawskich teatrów rozrywkowych, odbywają się występy zespołów muzycznych czy tanecznych takich jak np. Galowy Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Dzięki swojej infrastrukturze, położonej w centrum Poznania, blisko autostrady i zintegrowanego centrum komunikacyjnego oraz wieloletniemu doświadczeniu w przygotowywaniu wydarzeń biznesowych i rozrywkowych na dużą skalę, Międzynarodowe Targi Poznańskie są w stanie zrealizować niemal każdy event.

IDEAEXPO.MTP to, istniejący od ponad 30. lat, zespół ekspertów w zakresie budowy stoisk i aranżacji wszelkiego rodzaju powierzchni ekspozycyjnych w Polsce i za granicą. Zapewnia kompleksowe podejście do targowego wystąpienia, gwarantuje skuteczne przełożenie projektu stoiska na strategię marketingową firmy wystawcy. IDEAEXPO.MTP buduje rocznie blisko 6 000 stoisk.

Historia MTP

MTP jedno z najdłużej działających w Europie przedsiębiorstw targowych z ponad 95 – letnią tradycją. Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w roku 1921. Wtedy z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach 28 maja - 5 czerwca odbył się  I Targ Poznański, wystawa o charakterze krajowym. Bodźcem do rozwoju firmy była Powszechna Wystawa Krajowa (PWK) zorganizowana z inicjatywy Cyryla Ratajskiego w 1929.  Był to przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski. Ekspozycje zajmowały obszar 65 hektarach i zwiedziło je 4,5 miliona osób. Goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą pawilonów, atrakcjami i przede wszystkim - ciekawą ekspozycją. Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy, z której rozmachem dziś równać się mogą wyłącznie światowe wystawy EXPO.

Lata trzydzieste to rozkwit Targów. Zajmowały wtedy 4 miejsce w Europie jako organizator międzynarodowych wydarzeń handlowych. Lata czterdzieste to okres odbudowy ze zniszczeń wojennych. Kolejne lata dla Międzynarodowych Targów Poznańskich to rozwój zarówno programu wystawienniczego targów i salonów specjalistycznych, jak i niezbędnej do jego realizacji bazy - przestronnych, nowocześnie wyposażonych pawilonów oraz infrastruktury uzupełniającej.

W latach 1990 Międzynarodowe Targi Poznańskie zostały przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z 60 proc. udziałem Skarbu Państwa i 40 proc. udziałem Miasta Poznań. Obecnie spółka należy w 100 proc. do Miasta Poznań.

Wstecz


podziel się
facebook
google
nk.pl
wykop
digg
blip
grono
twitter
delicio.us
flaker
 
.