Forum Designu i Architektury D&A

28.01.2021 13:05:14

Podziel się

Sumienie detalu – pod takim tytułem odbędzie się 3 lutego kolejna edycja Forum Designu i Architektury D&A. Tym razem debata zaplanowana została w przestrzeni online.

Forum Designu i Architektury D&A było dotychczas integralną częścią najważniejszych i największych w naszej części Europy Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie branży zostało przełożone na listopad (23-26.11.2021), natomiast Forum, jako przestrzeń umożliwiająca swobodną dyskusję nad bieżącymi wyzwaniami związanymi z cywilizacyjnymi kryzysami, odbędzie się – tak jak w ubiegłych latach – już na początku lutego. O tym, czym jest detal, jaką rolę pełni w strukturze czy szerzej: w architekturze warto dziś rozmawiać przynajmniej z trzech powodów:

  • Walka z kryzysami, jakie przynosi nam współczesność, to nie tylko ważne dyskusje
    o wartościach, ale też przesunięcia w świecie materialnym, poskładanym z mrowia domagających się uwagi detali, które mogą urealnić pożądane zmiany.
  • Zmienia się także profesja architekta – to coraz rzadziej mistrz, a coraz częściej specjalista rozwijający się w określonym kierunku, myślący o tworzonych wnętrzach, budynkach, układach z określonej perspektywy.
  • Skupienie na detalu łączy też projektantów z branżystami – stawia w centrum rozwiązania (oświetleniowe, izolacyjne, konstrukcyjne i wiele innych), ale jednocześnie stawia przed nimi nowe wyzwania.

Podczas Forum Designu i Architektury chcielibyśmy pokazać, że detal niekoniecznie oznacza zbytek. Skupienie na tym, co prozaiczne i małe sprzyjać może tworzeniu architektury zrównoważonej i odpowiedzialnej społecznie. Detal, choć ciąży ku konkretowi, ogniskuje uwagę i skupienie, prowadzić może też do myślenia o relacjach łączących podobne przedmioty ze światem natury czy z przyszłością. Koncentracja na detalu nie musi oznaczać ciasnej specjalizacji, ale raczej nowe szanse, jakie obecnie otwierają się przed zawodem architekta w nowych specjalizacjach.

Gośćmi specjalnymi Forum będą Tim Inglod, humanista, profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Aberdeen, który bada powiązania między antropologią, archeologią, sztuką i architekturą, wskazując na potrzebę przemyślenia wielkich spraw naszej współczesności przez pryzmat detalu oraz Lars Emil Kragh, przedstawiciel branży architektonicznej, wskazujący na nowe szanse zawodowe, jakie niesie dla architektów wybór specjalizacji.

W dyskusjach o architekturze udział wezmą też polscy architekci, krytycy, dziennikarze, akademicy, przedsiębiorcy, aktywiści przestrzenni. Wśród panelistów spotkamy m.in. Bognę Świątkowską, Małgorzatę Kucewicz, Macieja Frąckowiaka, Zbigniewa Maćkowa, Tomasza Klimka, Milenę Trzcińską i Jakuba Głaza.

Na wydarzenie odbywające się w formule on-line zapraszają organizatorzy i patroni honorowi: Grupa MTP, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

 

Transmisja Forum odbędzie się na żywo poprzez platformę PPV i będzie dostępna bezpłatnie po krótkiej rejestracji na stronie https://live.forumdia.pl/

 

Forum odbywa się w ramach Dni Budownictwa i Architektury, trwających od 1 do 4 lutego. Pierwsze dwa dni przeznaczone zostały na Forum Gospodarcze Budownictwa Build 4 Future. 4 lutego odbędzie się Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy pn. „Dekarstwo. Przyszłość, Teraźniejszość, Przyszłość. Edukacja drogą do sukcesu”

 

1-4 lutego, 2020 – Dni Budownictwa i Architektury, wydarzenia online