Gramy, bo lubimy!

13.12.2019 11:27:34

Podziel się

28. Finał WOŚP w Poznaniu odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich! Grupa MTP jest współorganizatorem wydarzenia.

Już 12 stycznia mieszkańcy Poznania spotkają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, aby wspólnie świętować 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wysłać Światełko do Nieba!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Poznaniu


„Wiatr w żagle” – to hasło tegorocznego, 28. już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12 stycznia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku na poznaniaków czeka wiele atrakcji - m.in. symultana szachowa z prezydentem miasta czy jedyne w swoim rodzaju Światełko do Nieba, czyli Tytka z Glancem.


WOŚP zagra dla najmłodszych - tym razem zebrane pieniądze pozwolą na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.


Centrum poznańskiego Finału Orkiestry mieścić się będzie na terenie MTP: w hali nr 1 i 2 oraz w Poznań Congress Center. Przez cały dzień pieniądze do puszek Orkiestry zbierać będą tam wolontariusze i znani poznaniacy – m.in. Tomasz „Titus” Pukacki, lider zespołu Acid Drinkers. Swoją skuteczność w kwestowaniu sprawdzą również przedstawiciele władz miasta, którzy rywalizować będą w konkursie „Puszka Prezydencka”. Wygra osoba, która zbierze najwięcej pieniędzy dla WOŚP.

Hala nr 1: zagraj w szachy z prezydentem Poznania

Hala nr 1 podzielona zostanie na cztery strefy: zdrowia, warsztatową, sportową i animacyjną. W strefie zdrowia będzie można zbadać swój wzrok i słuch, sprawdzić postawę i oddać krew. Każdy będzie też mógł dowiedzieć się, czy jest nosicielem wirusa HCV, odpowiadającego za zapalenie wątroby. Specjaliści podpowiedzą, jak odżywiać się zdrowo i chronić przed nowotworami, a na najmłodszych czekać będzie Szpital Pluszowego Misia.


W strefie warsztatowej chętni będą mogli własnoręcznie ozdobić koszulkę metodą sitodruku, poznać podstawy szycia, zmierzyć się z drukiem 3D i spróbować swoich sił w programowaniu lub udekorować orkiestrowe pierniki. Dla dzieci przygotowano warsztaty sensoplastyki.


W strefie sportowej przygotowano miejsce dla miłośników hokeja oraz rolkowisko. Będzie można zobaczyć pokazy i warsztaty piłki brazylijskiej i sztuk walk, a na lubiących wyzwania czekać będzie ścianka wspinaczkowa i automaty sprawnościowe.
O godzinie 11.20 Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, rozpocznie symultanę szachową - to rodzaj rozgrywki, w której jeden gracz gra przeciwko kilku innym. Podczas Finału WOŚP rozegrana zostanie symultana naprzemienna - prezydentowi miasta będzie towarzyszył inny szachista.


Strefa animacyjna to miejsce dla wszystkich, którzy chcą zaznać nieco spokoju. Na przygotowanych leżakach i pufach będzie można tam odpocząć przy dźwiękach muzyki lub animacjach. Około godz. 10:30 aktorzy Teatru Muzycznego wystawią fragment spektaklu "Księga Dżungli", w samo południe rozpocznie się przedstawienie Teatru z Głową w Chmurach, a ok. godz. 18 dla poznaniaków zagra Michał Zator, utalentowany harfista z Zespołu Szkół Muzycznych. Poza tym będzie można zobaczyć pokazy tradycyjnego koreańskiego tańca z wachlarzami, pokazy tańca irlandzkiego i wielkich baniek, a zespół Anti-Gravity Art zaprosi na pokazy tańca w powietrzu. Będzie też można wziąć udział w miniwarsztatach z zespołem Modesta Pastiche.


Hala nr 2: „Rowerowy Zawrót Głowy” i nauka pierwszej pomocy

Już o godz. 8 rano w hali nr 2 wystartuje maraton „Rowerowy Zawrót Głowy” organizowany przez Stowarzyszenie Rybczyński Team. Punktualnie w samo południe swoją siłę i wytrzymałość na rowerach przetestują prezydenci Poznania i sportowcy.


Od godziny 10 w całym budynku swój sprzęt rozstawią strażacy-ochotnicy i ratownicy medyczni. Dla miłośników mocnych wrażeń przygotowano symulację akcji ratunkowej po wypadku samochodowym (ok godz. 14 i 17). Natomiast pod okiem studentów i wykładowców Uniwersytetu Medycznego będzie można nauczyć się skutecznej reanimacji na profesjonalnych fantomach.


O swojej pasji opowiedzą też członkowie grup rekonstrukcyjnych: policyjnej oraz Legionu 501 (Gwiezdne Wojny). Można będzie również posłuchać o pracy nurków, obejrzeć retro motory i kupić gadżety w Siema Shopie. Dla najmłodszych przygotowano przestrzenne puzzle i jengę. Tradycyjnie już do puszek WOŚP zbierać będą wolontariusze z psami - golden retrieverami.


Na wszystkich zgłodniałych czekać będą food trucki, które już o godz. 10 rozstawią się przed halami. Na terenie MTP pojawi się też karuzela i mobilne punkty krwiodawstwa.


Licytacje: złota PEKA, książka Pawła Adamowicza i szachownica mistrzów

W samo południe w hali Poznań Congress Center rozpoczną się licytacje (parter, wejście od hali nr 2). Będzie można zdobyć m.in. złote karty PEKA z podpisem prezydenta miasta. To karty kolekcjonerskie, ale zwycięzcy licytacji będą mogli z nich normalnie korzystać po doładowaniu.


Licytowane będą również przedmioty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Jest wśród nich m.in. Okrąglak z klocków Lego pochodzący z wystawy "Poznań w miniaturze z klocków Lego", której pomysłodawcą jest motorniczy poznańskiego MPK Mateusz Wawrowski, znany również w mediach społecznościowych jako "Mateusz buduje". Poza tym na aukcję trafią: książka w gwarze poznańskiej z autografem Jacka Jaśkowiaka, miody z pierwszej miejskiej pasieki "Miód w sznupie" (zebrane z Cytadeli), koszulki z linii Wolne Miasto Poznań (3 wzory: Szacunek ponad wszystko, Poznańskiej dumy płomień, Cześć i chwała tolerancji) oraz plakat 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, październik 2016 r.) z autografami muzyków. Prezydent miasta przekazał również dwa egzemplarze książki "Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, Prezydentem Poznania" z dedykacją oraz książkę autorstwa Pawła Adamowicza „Gdańsk jako wspólnota” z dołączonym listem i życzeniami z grudnia 2018 r.


Ponadto licytowane będą m.in. najlepsze fotografie nadesłane na konkurs “Poznań – Ludzie – Miasto” i przedstawiające najważniejsze wydarzenia minionego roku w stolicy Wielkopolski. Na aukcję trafi też szachownica z podpisami finalistów Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w szachach klasycznych (2019 r.) czy przejazd w kabinie maszynisty pociągu Kolei Wielkopolskich. Wśród darów jest też drzewo – lipa karłowata, którą do tej pory można było zobaczyć w Klubokawiarni „Meskalina” oraz wyjątkowe spotkanie ze zwierzętami z poznańskiego zoo.


Wielki Finał i Tytka z Glancem


O godzinie 12:30 rozpoczną się koncerty na Scenie Głównej, organizowane przez Sztab Ławica przy wsparciu Estrady Poznańskiej. Zagrają: Denis HIP HOP (godz. 12:45), Ten Numer To Kłopoty - coverowe rockowanie (godz. 13:15) i Camping Hill (godz. 14:15).

O godz. 15:15 będzie można obejrzeć rewię Fabulous Anima, a o godz. 15:45 na scenie pojawi się najmłodsza gwiazda – Mika.

O 16:00 zagra Golden Life, a po nim - Kwartet Proforma.

O 17:50 na scenie rozpocznie się licytacja Złotego Serduszka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po licytacji zagra poznańska grupa Wolf Spider, a następnie – Chłopcy z Placu Broni.


Wielki Finał rozpocznie się o godz. 19.50. Wtedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Puszka prezydenta”, a zwycięzca otrzyma wielkie piernikowe serce, wypieczone i ozdobione przez dzieci w poznańskiej Piekarni Ławica.


Następnie zebrani na terenie MTP poznaniacy wspólnie odpalą wyjątkowe Światełko do Nieba – w tym roku zamiast fajerwerków będzie to Tytka z Glancem. Każdy będzie mógł włączyć latarkę w telefonie i nałożyć na nią papierową torebkę z sercem WOŚP (torebki będą wcześniej rozdawać wolontariusze). Po Światełku do Nieba na scenie zagra Modesta Pastiche.


Bezpieczeństwo i organizacja ruchu
W dniu Finału WOŚP nie będzie możliwości wjazdu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich – najbliższy parking znajduje się przy poznańskim Dworcu Głównym. Najprościej dotrzeć na miejsce komunikacją publiczną: w pobliżu MTP znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe, dworzec PKP i PKS.


Piesi będą mogli wejść na teren MTP przede wszystkim przez bramę nr 10, a także przez bramę nr 9. Finał jest imprezą masową, w związku z tym będą obowiązywały ścisłe zasady bezpieczeństwa. Na teren MTP nie będzie można wnieść ostrych i niebezpiecznych przedmiotów - szklane butelki czy ostro zakończone parasolki będą odbierane przy wejściu.