Grupa MTP sponsorem Malta Festival Poznań

23.05.2019 15:38:45

Podziel się

Przed nami blisko 300 wydarzeń w 50 lokalizacjach, w tym na Międzynarodowych Targach Poznańskich! Pełen program poznaliśmy podczas konferencji prasowej.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie premiera teatralna spektaklu "Hańba" na podstawie powieści J. M. Coetzee’ego w reżyserii Macieja Podstawnego, stworzona w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl wystawiony będzie w przestrzeni pawilonu Międzynarodowych Targów Poznańskich!

10 festiwalowych dni Malty, to niemal 300 wydarzeń, a w tym ponad 200 z bezpłatnymi wejściówkami i wolnym wstępem dla każdego. Równo miesiąc przed festiwalem, ogłoszony został cały program 29. edycję Malta Festival Poznań, która odbędzie się między 21 a 30 czerwca, przygotuje ponad 700 artystów z 15 krajów.Kurator Nástio Mosquito zaprasza na wydarzenia w ramach międzynarodowego programu performatywnego, czyli Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”. On sam pokaże na Malcie dwa premierowe projekty – audiowizualny happening Waginokracja inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke świata No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Wśród idiomowych wydarzeń także spektakle taneczne Alice Joany Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouana Mrizigi, immersyjna instalacja audiowizualna Vica Pereiry, przygotowane przez Kelly Schacht specjalnie na Maltę interwencje artystyczne w festiwalowych lokalizacjach oraz akcja performatywna Priscili Rezende w samym centrum Poznania. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty taneczne Benjamina Abrasa, a także program filmowy obejmujący wybrane przez Ery’ego Clavera produkcje angolskiej platformy Geração 80 oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej. Wszyscy po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce.


Sceną dla Malty jest miasto. W tym roku Generator Malta szykuje się na pokój – przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak i Agnieszki Różyńskiej! W programie m.in. performance kolektywu twórczego Army of Love, który przeprowadzi rekrutację do Armii Miłości, warsztaty muzyczne z raperem donGURALesko i wokalistką Karoliną Czarnecką, warsztaty breakdance i spektakl palestyńskiej grupy tancerzy Stereo 48, instalacja 858. Archiwum oporu. W tym roku Korona Poznania odbywać się będzie wyjątkowo wieczorami, z zebranych historii mieszkańców i mieszkanek, powstaną mapy sentymentalne (tym razem Naramowic, Wildy oraz Grunwaldu-Północ), a Poznańska Garażówka po raz kolejny wesprze osoby z doświadczeniem uchodźczym!


Wydarzenia Idiomu i Generatora przeplatać będą się ze spektaklami w poznańskich teatrach i programem Stary Browar Nowy Taniec, który w tym roku świętuje 15-te urodziny. Przeczytaj tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej. 


Na placu Wolności – otwarty dom kultury! Dzień rozpocznie się od wspólnych rozgrzewek (joga, tai-chi, vouging), a zakończy spektaklami młodych twórców polskiego teatru: Marii Dąbrowskiej i Jakuba Skrzywanka, Klaudii Hartung-Wójciak, Szymona Kaczmarka oraz Magdy Szpecht, a także koncertami: Kuba Więcek Trio, Polpo Motel gra Gawędę, Cinemaximiliaan oraz Sztylety. W nocy – silent disco! Po raz pierwszy za program odpowiada kurator Idiomu oraz Generator Malta. Nie zabraknie również obowiązkowych gości nocnej zmiany Malty, czyli trio NOS: Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska. W ciągu dnia zapraszamy na spotkania i dyskusje w ramach Forum. Malta na placu Wolności to również instalacje artystyczne, program Wolno Dzieciom czy warsztaty kulinarne. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.


Co na start?

29. edycja Malta Festival Poznań rozpocznie się 21 czerwca o godz. 19:00 kolorową paradą z akrobatami i muzykami, przygotowaną przez francuski zespół Transe Express z widowiskowym finałem. Afirmatywny pochód z 5-metrowymi kukłami, tancerzami, akrobatami i bębniarzami przejdzie głównymi ulicami miasta na plac Adama Mickiewicza.
Zapraszamy!