Kto jest gotów na podróż w czasie?

24.09.2021 17:53:49

Podziel się

Co wspólnego ma zespół Queen z poznańską Iglicą? Kiedy po raz pierwszy na MTP pojawili się Chińczycy i co takiego zrobili? Po co na targi wjeżdżał pociąg? Czy można postawić pałac w 6 miesięcy? Te i inne fascynujące historie będzie można usłyszeć podczas spacerów targowych, które startują już w niedzielę.

Spacery „Śladami targowej architektury” zainauguruje dyskusja, w której udział wezmą: Joanna Bielawska-Pałczyńska – miejska konserwator zabytków, Paweł Cieliczko – historyk i literaturoznawca, autor książek o historii targów oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. W wydarzeniu uczestniczyć będzie również Joanna Lip, autorka popularnego profilu Poznańska kamienica. Początek o godz. 10.30 na scenie w pawilonie 6, w trakcie targów Tour Salon i Caravans Salon Poland.

Po niej, o godz. 11:00, pierwszy spacer poprowadzi krytyk architektury Jakub Głaz. Opowie o budynkach, które są i których już nie ma; o tym jak zmieniał się w ciągu stu lat teren targów: od monumentalnej Wieży Górnośląskiej poprzez rozmach PeWuKi i powojenny modernizm – po nowoczesne pawilony wystawiennicze.

Uczestnicy spaceru otrzymają mapę, a trasa zwiedzania w spójny, logiczny i atrakcyjny sposób przeprowadzi osoby zainteresowane historią targów po najważniejszych obiektach powstałych w ciągu stu lat ich trwania. Zwiedzający zapoznają się z faktami historycznymi, pozna wiele ciekawostek związanych z architekturą ikonicznych dla Poznania pawilonów, takich jak: Iglica (dawniej Wieża Górnośląska), paw. 3 A (Westybul, Hala Reprezentacyjna), paw. 2 (Hala Przemysłu Ciężkiego), paw. 12 (Pałac Targowy).

Zainteresowanych udziałem prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod adresem: karolina.morawska@grupamtp.pl. Kolejne spacery odbędą się jeszcze jesienią.