Liderzy samorządów spotkają się w Poznaniu

08.10.2021 08:20:13

Podziel się

Debaty na temat kluczowych wyzwań na najbliższe lata, finał rankingu najlepszych prezydentów miast i podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym – tak zapowiada się pierwsza edycja Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. W przyszłym tygodniu w Poznaniu spotkają się przedstawiciele władz państwowych, administracji lokalnej i biznesu.

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe to wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. W dniach od 11 do 12 października Poznań Congress Center na Międzynarodowych Targach Poznańskich ma stać się przestrzenią konstruktywnej debaty, która wyznaczy kierunki współpracy między rządem, samorządowcami i przedsiębiorcami.

Zielona transformacja

Kwestie związane z kryzysem klimatycznym będą jednym z dominujących tematów Local Trends. Walka z jego konsekwencjami w dużej mierze spoczywa na samorządach lokalnych, które są odpowiedzialne za wdrożenie ok. 90 proc. działań adaptacyjnych do zmiany klimatu i 70 proc. działań łagodzących zmiany klimatu. Wymaga to działania w wielu obszarach – od planowania przestrzennego, inwestycji infrastrukturalnych, zmian transportu, w tym transportu publicznego – po działania edukacyjne.

Uczestnicy Local Trends porozmawiają m. in. o zazielenianiu odbudowy w miastach, perspektywach osiągania neutralności klimatycznej w miastach czy też o energetyce obywatelskiej.

Dyskutować będą też o nowoczesnych usługach publicznych, projektach wodorowych, pakiecie Fit for 55, peryferyzacji i depopulacji miast, cyberbezpieczeństwie w gminach czy reformie dochodów samorządowych.

 

Najlepsi z najlepszych

Zwieńczeniem pierwszego dnia Europejskiego Forum Samorządowego będzie uroczysta gala, w trakcie której ogłoszone zostaną wyniki rankingu prezydentek i prezydentów miast N15, realizowanego przed redakcję Newsweek (godz. 20:30). Tego samego wieczoru przyznane będą również nagrody dla miast, w których przedsiębiorcy najchętniej prowadzą i zakładają firmy, czyli Miasta Przyjazne dla Biznesu – magazynu Forbes.

Karta równości

Wydarzeniem towarzyszącym Europejskiemu Forum Samorządowemu będzie ceremonia podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, z udziałem m.in. Europejskiej Komisarz ds. Równości, Heleny Dalii oraz Sekretarza Generalnego Rady Gmin i Regionów Europy, Frederica Vallier. Karta została opracowana w ramach projektu prowadzonego przez Radę w latach 2005-2006, a jej podpisanie jest formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn. Uroczystość odbędzie się 11 października o godz. 14:30.

Finałem forum będzie Debata Liderów Samorządów – Mapa trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych, z udziałem Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania, Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi, Tadeusza Czajki, Wójta Gminy Tarnowo Podgórne i Krzysztofa Iwaniuka, Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP.

Europejskie Forum Samorządowe odbędzie się w Poznań Congress Center, w dniach od 11 do 12 października.

Program oraz formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie www.localtrends.pl   

>>Zarejestruj się<<

>>Oglądaj transmisję online<<

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.