To jest Zrównoważony Dżony! choć nie zawsze taki był…

05.10.2020 13:41:26

Podziel się

Bezpieczny, zdrowy, korzystny ekonomicznie i minimalizujący negatywny wpływ pojazdów na środowisko, a przede wszystkim dostępny dla każdego – taki powinien być zrównoważony transport miejski. A Wy co wybieracie w drodze do pracy, szkoły, na spotkanie ze znajomymi? Dżony wybiera rower!

Dla wielu mieszkańców polskich miast korzystanie z roweru w codziennej komunikacji to oczywistość. W Poznaniu jest świetnie rozwinięta infrastruktura rowerowa, o czym świadczą kilometry dróg rowerowych. Korzysta z nich coraz więcej osób. W mieście, na trasach do 5-7 km, rower jest najszybszym środkiem transportu.

Bądź jak #Zrównoważony_Dżony

Szczególną popularnością ścieżki rowerowe cieszą się wiosną i latem. Celem kampanii „Przesiądź się”, organizowanej przez Grupę MTP, jest przekonanie mieszkańców, aby nie rezygnowali z rowerów również jesienią i zimą. Klimat i temperatury pozwalają w Polsce na korzystanie z roweru przez cały rok, więc zamiast zamykać go na zimę w piwnicy, zróbmy przegląd, zakupmy pelerynę przeciwdeszczową i w drogę!

 

 

Jeżdżąc na rowerze ograniczamy ślad węglowy do zera, ale również dbamy o nasze zdrowie – dwa kółka to idealna dawka sportu dla każdego. Rezygnując z samochodu w codziennej komunikacji mamy realny wypływ na poprawę jakości powietrza, redukcję hałasu i zmianę zagospodarowania przestrzeni centrum miasta – powierzchnia parkingowa, którą zajmuje jedno auto to potencjalne miejsce dla drzewa, szerszego chodnika lub miejsca parkingowego dla kilku rowerów.

„Razem czy osobno – komunikacja w stylu eko” – bezpłatny webinar 

Organizatorzy ECO–TRENDS już dziś zapraszają do udziału w webinarze „Razem czy osobno – komunikacja w stylu eko” , który Grupa MTP przygotowuje wspólnie z poznańska PO–DZIELNIĄ – będziemy rozmawiać o tym, czym jest ekologiczny transport, dlaczego warto się na niego decydować również jesienią i jak wpływa on na jakość powietrza w mieście.

>>Dołącz do wydarzenia na Facebooku<<

 

W stylu eko

Z ulic Poznania korzystają rowerzyści w różnym wieku. Coraz częściej są to również rodzice z przyczepkami lub rowerami cargo, którzy świadomie decydują się na bardziej ekologiczny transport. Nadal jest jednak wiele do zrobienia. Według raportu TomTom Traffic Index*, który udostępnia dane statystyczne dotyczące ruchu ulicznego oraz korków w 416 miastach w 57 krajach – Poznań jest na 27 miejscu w światowym rankingu najbardziej zakorkowanych miast. W Europie wyprzedza go Moskwa, Kijów, Bukareszt, Dublin, Łódź i Kraków. Wzorując się na miastach Europy Zachodniej, które mocno stawiają na zrównoważony transport miejski wiemy, że warto prowadzić w tym zakresie dialog społeczny, bo zmiany oprócz tych na poziomie rządowym i samorządowym muszą łączyć się ze zmianami w obszarze przyzwyczajeń i stylu życia. I do takich pozytywnych zmian Grupa MTP, organizator wydarzenia ekologicznego ECO–TRENDS, pragnie przekonywać podczas październikowych spotkań, konferencji i warsztatów.

 

 

 

Kampania edukacyjna

Jednym z działań mających na celu zwrócenie uwagi na ważne zagadnienia ekologiczne oraz aktywację społeczności lokalnej jest kampania edukacyjna „Przesiądź się” podnosząca świadomość mieszkańców Wielkopolski w zakresie poprawy jakości powietrza. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach projektu powstał spot promujący zrównoważony transport oraz webinary, które zachęcają do wybierania transportu w stylu eko.

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W POZNANIU