Wystawa "Stop Hate/Poster Show" na Międzynarodowych Targach Poznańskich

19.06.2019 10:46:12

Podziel się

Dziesiątki prac artystów z całego świata można oglądać w Holu Wschodnim. Łączy je jedno – sprzeciw wobec zorganizowanej nienawiści, nietolerancji i dyskryminacji. Wystawę „Stop Hate / Poster Show” patronatem objął Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wystawa, której wernisaż rozpocznie się 21 czerwca o godz. 20 w Holu Wschodnim, jest zwieńczeniem konkursu zorganizowanego przez Malta Festival Poznań 2019 / Poznań Wolny od Nienawiści.

 

Na zaproszenie do udziału odpowiedzieli artyści, projektanci i graficy z całego świata – spłynęło ok. 900 prac z ponad 50 krajów. Wszystkie skupiały się wokół jednego tematu: toksycznej nienawiści, która leży u podstaw niebezpiecznych zjawisk takich jak faszyzm, rasizm, ksenofobia czy dyskryminacja.

- Selekcja nie była prosta – przyznaje Krzysztof Hoffmann, jeden z koordynatorów wydarzenia. – Ze względu na międzynarodowy charakter konkursu w nadesłanych pracach mogliśmy zaobserwować nie tylko całe spektrum różnic stylistycznych, ale także coś, co nazwałbym „geografią przemocy”: pewne tematy przewijały się częściej w pracach autorów z Chin czy Bliskiego Wschodu, inne – w pracach artystów z Europy.

Kuratorem konkursu jest prof. Mirosław Pawłowski. Międzynarodowe jury złożone z uznanych grafików wybrało 164 plakaty, które od piątku można będzie oglądać w Poznaniu. Jeden z nich otrzyma Grand Prix konkursu ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania – nazwisko zwycięzcy poznamy w piątek.

Otwarciu wystawy konkursowej na Międzynarodowych Targach Poznańskich towarzyszyć będzie wernisaż w Atrium Starego Browaru, który rozpocznie się w piątek o godz. 18. Będzie można tam zobaczyć 21 plakatów stworzonych przez specjalnie zaproszonych gości – to m.in. prace Lecha Majewskiego czy Mieczysława Wasilewskiego.

Wystawa główna Stop Hate / Poster Show wchodzi w skład imprez towarzyszących Malta Festival Poznań 2019.

Zapraszamy do oglądania!