Edukacyjny weekend na MTP

Podziel się

W dniach 10-12 marca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbędzie się XXVII edycja Targów Edukacyjnych. W programie wydarzenia prezentacja oferty edukacyjnej blisko 150 placówek oświatowych oraz wiele atrakcji dla uczniów, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Hasło przewodnie tegorocznych Targów Edukacyjnych brzmi „Wielkopolski pociąg do edukacji”. W podróż, której celem jest zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji, zabiorą targowych gości przede wszystkim wystawcy – wielkopolskie licea, technika, szkoły branżowe, szkoły policealne, szkoły językowe, a także szkoły wyższe z całego kraju. Nie zabraknie także prelekcji, pokazów i szkoleń.

Porozmawiajmy o edukacji

Scena w pawilonie 7A będzie tętniła życiem od rana do wieczora każdego dnia targowego. Wystąpią na niej wyjątkowi goście, m.in.: dr Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018, Mariusz Szczygieł czy mistrz świata w cukiernictwie Paweł Mieszała. Na scenie przeprowadzane będą także wywiady, konkursy, pokazy policji oraz rozmowy o istocie edukacji w lokalnych szkołach mundurowych.

Szkolenia, warsztaty i wykłady

W ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbędą się liczne warsztaty, wykłady i szkolenia, skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy i pracowników oświaty. W programie m.in. takie spotkania jak Smartfon jako środek dydaktyczny na lekcji czy Pięć języków miłości – pięć sposobów budowania kompetencji emocjonalno-społecznych uczniów. Eksperci podzielą się  także wiedzą jak budować umiejętność samodzielnego myślenia w szkole, przedstawią sposoby skutecznego wspierania pamięci, poruszą temat bezpieczeństwa w sieci, będą podpowiadać, jak uatrakcyjnić zajęcia z różnych przedmiotów. Chętni będą mogli także uczestniczyć w wykładzie: Domowe Zero Waste prowadzonym przez autorkę bestsellerów ułatwiających czytelnikom niemarnowanie żywności oraz w spotkaniu na temat równowagi cyfrowej w rodzinie. W dniach 10-11 marca odbędzie również w II Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych.

Na warsztaty i wykłady należy wcześniej zarejestrować się. Pełna lista oraz zapisy dostępne są tutaj.

Poszerzamy kompetencje zawodowe

Z ofertą edukacyjną wystąpią także Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Przybliżone zostaną zawody medyczne i około medyczne m.in.  technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna, opiekun medyczny oraz technik masażysta, technik usług kosmetycznych. Na stoiskach Centrów Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego będą prowadzone indywidualne konsultacje zawodowe oraz pokazy zawodów technik budowy fortepianów, tapicer, dekarz czy mechatronik.

Na żywo – praca w studiach nagraniowych

Centra i Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli oprócz doradztwa dla nauczycieli zaprezentują
na swoich stoiskach pracę studiów nagraniowych. W programie studia z Konina odbędą się rozmowy m.in. z Marzeną Kendrą nt. tworzenia szkół przyjaznych uczniom, natomiast o edukacji w bibliotece opowie Mirona Adamska. W konińskim studiu także wywiad z Nauczycielem Roku panią Iwona Pietrzak Płachtą. Oddział kaliski przeprowadzi prelekcję z prof. UAM dr hab. Piotrem Łuszczykiewiczem pt. Język – nasz przyjaciel lub wróg. ODN Leszno zaprosi do studia m.in. Krzysztofa Tarke, który opowie o swoich doświadczeniach podróżniczych. Studio pilskie przeprowadzi z kolei pokazy zawodowe. Pokazom będą towarzyszyć rozmowy na tematy predyspozycji do wykonywania danego zawodu.

Oferta Publicznych Bibliotek Pedagogicznych

Bogaty program na swoich stoiskach przedstawią również Publiczne Biblioteki Pedagogiczne z Piły, Kalisza, Konina, Leszna i Poznania. W programie można znaleźć prezentacje książek niezwyczajnych, np. picturebooków, książek 3D czy książek z rozszerzoną rzeczywistością.
Na stoiskach będzie można wziąć udział w zajęciach z kodowania, w których wykorzystane zostaną roboty „MIND”, a chętni uczniowie będą mogli sprawdzić swoją znajomość utworów literackich. Biblioteki zabiorą zwiedzających również w podróż do świata fantazji prezentując literaturę w trzech wymiarach. Do tego celu zostaną wykorzystane długopisy 3D, których zastosowanie będzie przedstawione osobom zainteresowanym nowatorskimi działaniami „poza ekranem”. 

Akcje charytatywne

Targi Edukacyjne w Poznaniu, wzorem lat poprzednich, mają także wymiar charytatywny. Tegoroczna akcja #AktywnieDlaAlicji ma na celu zebranie środków niezbędnych na kolejny etap leczenia czteroletniej dziewczynki cierpiącej na szereg wad wrodzonych. Osoby pragnące wesprzeć zbiórkę będą mogły to zrobić poprzez aktywność w social mediach i jazdę
na rowerkach stacjonarnych na stoisku nr 24. Zebrane środki finansowe organizatorzy przekażą Fundacji Zdrowia i Kultury – „Kochaj Życie”.

Nie samą nauką człowiek żyje

Tegoroczną edycję Targów Edukacyjnych uświetnią występy koncertującej na całym świecie Orkiestry Vivat, Wiktorii Krakowskiej, Katarzyny Hybiak oraz Joanny Dudkowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystek basowych, która wystąpi w towarzystwie Chucka Fraziera. Nie zabraknie też pokazów tanecznych i akrobatycznych m.in uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, Skillart Dance Studio i występy uczniów wielkopolskich szkół - Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia w wykonaniu uczniów XX LO z Poznania, pokaz piłkarski uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu. Na targach będzie też miało miejsce podsumowanie konkursu Polacy w świecie (Stany Zjednoczone) znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej".

Organizatorami Targów Edukacyjnych są: Województwo Wielkopolskie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Grupa MTP.

Wstęp na Targi Edukacyjne i towarzyszące im Poznańskie Targi Książki jest bezpłatny

Godziny otwarcia: piątek 10:00-18:00 | sobota 9:00-18:00 | niedziela 9:00-16:00

Lokalizacja: wydarzenia będą odbywać się w pawilonach 5A, 7, 7A, 8 i 8A. Warsztaty odbywają się w Poznań Congress Center – wejście od ul. Śniadeckich.

Wejście: wejście główne od ul. Śniadeckich (Wejście Zachodnie), wejście również od strony dworca Poznań Główny (Hol Wschodni).