Wspólnie posadzimy las w Poznaniu!

16.11.2021 09:54:02

Podziel się

Poznaniacy jako pierwsi w Polsce zasadzą miejski las kieszonkowy. Dołączcie do akcji razem z Grupą MTP.

Wydarzenie realizowane pod hasłem „Wspólnie posadźmy las w Poznaniu” będzie miało charakter bezpłatnego ekopikniku z masą atrakcji dla całych rodzin. Trwają internetowe zapisy.

Do zasadzenia będzie około 1,5 tysiąca drzew i krzewów, przyda się każda para rąk!  – zaprasza Małgorzata Puchyła, prezes firmy UWI Inwestycje S.A., która zainicjowała akcję.

 

Ruszyły zapisy

Akcja sadzenia lasu kieszonkowego odbędzie się w weekend 20-21 listopada na działce przy zbiegu ulic Milczańskiej i Inflanckiej w godzinach od 11:00 do 15:00. Na miejscu będzie można uczestniczyć w ekologicznych grach i zabawach edukacyjnych, skosztować grochówki, a przede wszystkim zasadzić własne drzewko.

Zespół IDEAexpo przygotował na tę okazję warsztaty z budowania domków dla owadów. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Z uwagi, iż uczestnicy będą mili zapewnione stoiska warsztatowe, ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoś się: www.zielonemiastopoznan.pl

- Wystarczy wejść na stronę, wybrać dogodny dzień oraz godzinę i dosłownie kilkoma kliknięciami bezpłatnie zarezerwować miejsce na naszym pikniku dla siebie i członków swojej rodziny. Zdecydowaliśmy się wprowadzić internetowe zapisy m.in. po to, aby wszystkim uczestnikom zapewnić łopaty, rękawice ochronne i inne narzędzia potrzebne do prac polowych – tłumaczy Tomasz Makowski z firmy UWI Inwestycje S.A. – Samo sadzenie lasu nie będzie czasochłonne, a udział w akcji będzie świetną okazją do edukacji przyrodniczej, nie tylko dla dzieci i młodzieży. Dla uczestników szykujemy pamiątkowe upominki i wiele innych ciekawych atrakcji w ekologicznym klimacie – dodaje.

 

Las w skali mikro

W skrócie lasy kieszonkowe zwane również mikrolasami to nic innego, jak gęsty zagajnik rosnący na niewielkiej powierzchni. Pojedynczy ekosystem tego typu może obejmować nawet do 40 rodzajów rodzimych drzew i krzewów, takich jak dąb, lipa, jarzębina, grab, głóg, topola czy kalina.

Las kieszonkowy sadzi się inaczej niż tradycyjny, o wiele gęściej. Obowiązuje tylko jedna zasada – w sąsiedztwie nie mogą rosnąć drzewa i krzewy tego samego gatunku. Przez to, że struktura mikrolasów jest tak gęsta, to rosną one do 10 razy szybciej niż lasy tradycyjne. Niewątpliwą zaletą jest to, że ich utrzymanie praktycznie nie generuje żadnych kosztów.

Taki las jest domem dla wielu motyli, płazów, ślimaków, a także ptaków śpiewających takich jak słowik, kos czy szczygieł. Co ważne, mikrolasy latem są receptą na upały - zatrzymują wodę w glebie i sprzyjają środowisku naturalnemu, a zimą wpływają na poprawę jakości powietrza. Cały rok tłumią miejskie hałasy, nawet o 10 decybeli.

Na pomysł stworzenia lasu kieszonkowego 50 lat temu wpadł japoński botanik Akira Miyawaki, którego fascynowała różnorodność przyrody i procesy zachodzące w najmniejszym ekosystemie. Z Japonii idea ta zawędrowała do innych krajów na świecie i do Europy, gdzie napotkała na podatny grunt. Dzisiaj najwięcej lasów kieszonkowych można spotkać w Holandii, Belgii i Francji. Na świecie rosną tysiące takich lasów, w Europie setki. Ten poznański będzie pierwszym miejskim mikrolasem w Polsce.

Lasy kieszonkowe są rozwiązaniem skrojonym idealnie pod potrzeby lokalnych społeczności. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w sadzeniu i pielęgnacji drzew oraz krzewów. Mikrolas to przestrzeń pozwalająca na edukację przyrodniczą, własne obserwacje, zbudowanie na nowo łączności z naturą w najbliższej okolicy.

Akcji „Wspólnie posadźmy las w Poznaniu” patronuje TVP Poznań oraz portale codziennypoznan.pl i ecopoznan.pl. Partnerem merytorycznym jest Fundacja „Dzieci w Naturę”, a partnerami wspierającymi są Polski Związek Firm Deweloperskich, Centrum Handlowe Posnania oraz Grupa MTP.