Rozmowy o wsi na najwyższym szczeblu
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczął się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi, odbywający się w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Kongres to trzy dni wypełnione dyskusjami, wykładami i warsztatami. W kongresie biorą udział osoby z Polski oraz z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europy, w tym przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za rozwój wsi, instytucji działających na rzecz rozwoju wsi i obszarów wiejskich, samorządów, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, liderów społeczności wiejskich, młodzieży. Wszyscy się spotkają by dyskutować o dziedzictwie oraz przyszłości rozwoju obszarów wiejskich.

- Organizacja Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi tutaj w Poznaniu, w stolicy jednego z najbardziej rolniczych regionów jakim jest Wielkopolska jest dowodem na to, że polski rząd bardzo poważnie podchodzi do wszystkich wyzwań stojących dziś przed rolnictwem i przed obszarami wiejskimi wraz ze wszystkimi jego funkcjami, które rolnictwo w Polsce i Europie realizuje. To m.in. funkcja gospodarcza, społeczna i ekologiczna - Krzysztof Paszyk, Minister Technologii i Rozwoju.


Dr Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas oficjalnego otwarcia podkreślił imponującą skalę wydarzenia, podając następujące liczby: 3 dni trwania wydarzenia, 118 prelegentów, osiemnastu ministrów, dwóch komisarzy unijnych, 4500 zarejestrowanych uczestników.

Zapowiedział też powstanie raportu pokongresowego, który przygotuje Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Raport ten ma na celu zebranie i usystematyzowanie idei oraz pomysłów zaprezentowanych podczas Kongresu. Będzie on stanowił cenne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych wspieraniem rozwoju obszarów wiejskich.

Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych na Kongresie Obszarów Wiejskich. Podkreślił wagę tego wydarzenia nie tylko dla Wielkopolski, ale również dla Polski i Europy. Zaznaczył, że wybór Wielkopolski na gospodarza Kongresu jest docenieniem działań podejmowanych w regionie.

Marszałek z radością powitał uczniów szkół średnich z Wielkopolski, podkreślając, że to oni są przyszłością regionu i kraju. Z dumą zaznaczył, że młodzież przyjechała na Kongres Kolejami Wielkopolskimi.
Marszałek podkreślił historyczny charakter Kongresu, który odbywa się w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że celem spotkania jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim wypracowanie wspólnych planów na przyszłość dla obszarów wiejskich w Europie, Polsce i Wielkopolsce. Spodziewane są konkretne decyzje i plany dotyczące rozwoju obszarów wiejskich.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że „Dzień Wielkopolski” jest jej szczególnie bliski, bo pochodzi właśnie stąd. Minister zapraszała też szczególnie do specjalnej Strefy Kobiet na warsztaty, spotkania i dyskusje. - „Bezpieczeństwo to główne przesłanie polskiej prezydencji w Radzie UE – zarówno w wymiarze obronnym, jak i żywnościowym. W nowym unijnym budżecie stanowczo opowiadamy się za większymi środkami na obszary wiejskie oraz uproszczonymi procedurami pozyskiwania funduszy” – podkreślała Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

- Dzisiaj jesteśmy w gospodarnej Wielkopolsce, jesteśmy w centrum europejskiego rozwoju obszarów wiejskich. Dziś wszyscy jesteśmy Europejczykami, cieszę się, że nasze wydarzenie zgromadziło tak szeroki przekrój, wielopokoleniowy przedsiębiorców i rolników, bo bezpieczeństwo żywnościowe było, jest i będzie kluczową rolą obszarów wiejskich - podkreślał Adam Nowak, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wydarzeniu towarzyszy bezpłatna strefa expo, a w niej ponad 60 stoisk wystawienniczych, dostępnych dla szerokiej publiczności bez koniczności rejestrowania się na kongresie, spotkania ze sztuka ludową – wystawy, występy, warsztaty.
