94. rocznica otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu

Podziel się

Dzisiaj mijają 94 lata od otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej. To jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie wystawiennicze pokazywało dynamikę odrodzonego państwa polskiego, miało silny rys modernizacyjny i mocno wpłynęło na kształt oraz przyszłość Poznania.

PeWuKa stanowiła powiew nowoczesności w bardzo zróżnicowanym gospodarczo i społecznie kraju. Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju, który na mapie Europy widniał krótko, bo zaledwie dekadę - po okresie ponad 120 lat politycznego niebytu.  

Rozbudowa infrastruktury miejskiej, nowe obiekty targowe, prezentacja polskich osiągnięć, pierwsza transmisja radiowa, patenty i wynalazki polskich inżynierów, dzieła wybitnych polskich artystów, wesołe miasteczko – to wszystko wydarzyło się w Poznaniu w związku z Pewuką!

Podczas wystawy wysyłano pierwsze faksy, oglądano filmy reklamowe, a także poruszano się pojazdami akumulatorowymi. W 112 obiektach zaprezentowało się 1427 wystawców, których ekspozycję zobaczyło 4,5 mln zwiedzających z całego świata. Powierzchnia wydarzenia zajęła 65 ha. PeWuKa trwała 138 dni.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z okresu Wielkiej Wystawy pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego.