Czysty i zielony Poznań

Podziel się

200 nowych krzewów i drzew posadziliśmy w Parku Sołackim. 13 maja przy Porcie Sołacz odbył się festyn ekologiczny „Czyste, Zielone Miasta”.

Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym sprzątaniem parku Sołackiego. Uczestnicy akcji zasadzili również aż 200 nowych krzewów i drzew. Na specjalnie przygotowanych stoiskach partnerów wydarzenia można było wziąć udział w ekowarsztatach, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o odpadach, parkach krajobrazowych województwa wielkopolskiego, a także stworzyć budkę lęgową dla ptaków, poznać sprzęt sokolniczy i zagrać w ekologiczną grę miejską. Goście wzięli też udział w pokazie pszczelarskim, zagrali w leśnego twistera i drewnianą Jengę gigant. Chętni mogli wziąć udział w zabawach sensorycznych. Partner wydarzenia Park Tenisowy Olimia zorganizował sportowe zabawy dla najmłodszych. 

 - W Poznaniu dbamy o tereny zielone. W mieście powstaje coraz więcej parków i skwerów. Te, które już istnieją, są modernizowane. Pamiętamy o zieleni przyulicznej. Drzewa sadzone są także przy okazji inwestycji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że równie ważne jak podejmowane przez nas działania, są edukacja i integracja. Zależy nam, aby takich ekologicznych akcji, skierowanych do mieszkańców i mieszkanek było jak najwięcej. Cieszymy się, że poznaniacy i poznanianki tak chętnie się w nie angażują - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. 

Celem akcji była nie tylko edukacja, ale również integracja mieszkańców, którzy interesują się zdrowym trybem życia w ekologicznym świecie. Tego dnia wspólnie posadzali na terenie parku sadzonki, przekazane przez Lasy Państwowe. Nowe sadzonki derenia posadzili także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. Nazwali je wzajemnie swoimi imionami. Obok Portu Sołacz rośnie zatem: "Andrzej", "Tomek" i "Jacek". 

- Drzewa i krzewy, szczególnie w krajobrazie miejskim, spełniają bardzo ważną funkcję. Produkują życiodajny tlen, oczyszczają powietrze z metali ciężkich, w upalne dni dają cień, działają jak naturalne klimatyzatory dla miejskich wysp gorąca. Każdego roku leśnicy sadzą miliony drzew, a lasów w Polsce przybywa. W najbliższy piątek pokażemy mieszkańcom Miasta Poznania, jak prawidłowo sadzić drzewa i krzewy oraz opowiemy o ich roli w naszym życiu - zachęca do udziału dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Relację z wydarzenia można zobaczyć na stronie www.programczystapolska.pl.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Czysta Polska, Grupa MTP, Lasy Państwowe, Warta Poznań, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Park Tenisowy Olimpia i Zarząd Zieleni Miejskiej.