Forum H2POLAND: W centrum transformacji energetycznej

Podziel się

Kilka tysięcy gości z kraju i świata bierze udział w I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND i rozmowach na temat transformacji energetycznej w Polsce, kluczowy dla wyznaczenia kierunków zmian w obszarze społecznym, gospodarczym i biznesowym. Wydarzenie otworzyło przemówienie inauguracyjne URSULI VON DER LEYEN, Przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Moment, w którym nazywanie wodoru „paliwem przyszłości” będzie brzmiało jak przestarzały oksymoron, wydaje się coraz bliższy, a wykorzystanie wodoru coraz bardziej powszechne. Wodorowy wyścig trwa, ale nie chodzi w nim już tylko o neutralność klimatyczną, ale co może i znacznie ważniejsze, bezpieczeństwo energetyczne kolejnych państw Europy. I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND to centralny punkt rozmów na temat transformacji energetycznej w Polsce, kluczowy dla wyznaczenia kierunków zmian w  obszarze społecznym, gospodarczym i biznesowym.

Wydarzenie otworzył inicjator wodorowej transformacji w regionie, Pan Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Głos zabrał też Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP.

- Rozpoczynające się dziś Forum H2POLAND ma również wymiar symboliczny. To bardzo wyraźny sygnał, że wodór nie tylko jest marzeniem o przyszłości, a sprawą, która jest tu i teraz. Cel jest prosty – wg rządowej agendy  do 2030 roku w Polsce wodór ma zapewnić dwa gigawaty energii, a nasz kraj ma zostać włączony do europejskiej sieci przesyłowej tego paliwa. Przed nami jednak wiele wyzwań, w tym w obrębie zmian prawnych i w obszarze tworzenia technologii. Dziś bardzo modne jest hasztagowanie wydarzeń w przestrzeni mediów społecznościowych. Gdybym miał w dużym skrócie opisać dzisiejsze forum, wskazałbym trzy nadrzędne wartości, a właściwie #bezpieczeństwo, #środowisko, #ewolucja. To oddaje cele dzisiejszego forum i wskazuje kierunek, w którym zmierza przyszłość. @targipoznanskie są dziś liderem w branży spotkań w tej części Europy. Wierzę, że już za kilka lat to samo będziemy mogli mówić o Polsce w kontekście technologii wodorowych - mówił podczas otwarcia Tomasz Kobierski. 

Wystąpienie inauguracyjne w formie online wygłosiła Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej. Jej obecność i słowa są dowodem na to, jak istotne dla przyszłości kontynentu jest tworzenie alternatywnych rozwiązań energetycznych.

- Barbarzyńska agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że musimy zmienić kierunek działań w obszarze rynku energetycznego - mówiła Ursula von der Leyen. 

W części merytorycznej Forum H2POLAND blisko stu ekspertów z kraju i świata będzie starało się odpowiedzieć na szereg pytań, m.in.: jak najlepiej wykorzystać potencjał gazów zdekarbonizowanych na pierwszym etapie transformacji energetycznej w Polsce? Jak mądrze finansować gospodarkę wodorową?  Jak równoważyć interesy operatora infrastruktury i jej użytkowników?  Ponadto, w programie znajdą się sesje techniczne dotyczące m.in. magazynowania i wychwytywania dwutlenku węgla, certyfikacji i świadectw pochodzenia wodoru, a także kwestii związanym z bezpieczeństwem.  Ważne miejsce na Forum H2POLAND zajmą debaty poświęcone roli dolin i hubów wodorowych, poprzez które, w różnych krajach wdrażana jest lokalna gospodarka wodorowa. Nie mniej istotne zadania spoczywają na samorządach, bo zastosowanie wodoru na tym poziomie to nie tylko kwestia transportu publicznego i usług komunalnych, ale wiele innych obszarów takich jak magazynowanie i przetwarzanie energii czy ciepłownictwo. Procesy składające się na gospodarkę wodorową, począwszy od produkcji, poprzez magazynowanie, dystrybucję i szerokie zastosowanie technologii wodorowych stwarzają zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Kształceniu kadr poświęcony zostanie osobny panel.

Tym, co wyróżnia Forum H2POLAND, jest formuła poszerzona o ekspozycję targową. – Postawiliśmy na targi nie tylko ze względu na 100-letnie doświadczenie w ich organizacji, ale przede wszystkim dlatego, że targi są doskonałym papierkiem lakmusowym kondycji branży – mówi Joanna Kucharska, Dyrektor Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich –  O wodorze i potrzebie zmian, w kontekście transformacji energetycznej wiele zostało już powiedziane, jednak, co szczególnie pokazały nam ostatnie lata, dopiero to, co zostaje zaprezentowane na targach, oddaje stan faktyczny danego sektora gospodarki – dodaje. 

Zarówno wystawa, jak i część merytoryczna pozwolą określić faktyczne miejsce Polski wśród krajów wdrażających technologie wodorowe oraz odpowiedzieć na pytanie, na jakie miejsce w wyścigu wodorowym rzeczywiście możemy liczyć w przyszłości?

Więcej informacji: www.H2POLAND.com.pl  

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbędzie się 17-18 maja 2021 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND zapraszają:

  • Region Gospodarz: Samorząd Województwa Wielkopolskiego
  • Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • Współorganizatorzy H2POLAND Conference:  Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza Partnerzy i Klaster Technologii Wodorowych
  • Partner Generalny: PKN ORLEN S.A.
  • Partner Generalny – Sponsor sesji: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
  • Partner merytoryczny TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.
  • Partner prawny SMM Legal
  • Partnerzy: STASTO Automation Sp. z o.o., SES Hydrogen, Konfederacja Lewiatan, Grupa Technologiczna ASE, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Toyota Polska, Sieć Badawcza Łukasiewicz
  • Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Prezydent Miasta Poznania, United Global Compact,  Ambasada Królestwa Danii w Polsce, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy