Impact'22: relacja z wydarzenia

Podziel się

W Poznań Congress Center odbywa się najważniejsze wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej - Impact’22. Kongres otwiera Yuval Noah Harari autor światowego bestsellera “Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Na scenie występują także Erin Meyer, Natalia Hatalska, Małgorzata Ohme i Maja Włoszczowska. Organizatorem wydarzenia jest IMPACT Foundation.

Dzień 1

10:00

- Impact 22 na pewno zmieni tą część Europu. Tu są ludzie, którzy myślą o przyszłości i budują przyjść. Chciałbym nam podziękować za wsparcie dla Ukrainy, w czasie kiedy Rosja zaatakowała nasz kraj. To wsparcie jest widoczne na szczeblach rządowych, samorządowych, ludziach, którzy przyjmują w swoich domach Ukraińców. Ta pomoc zostanie na zawsze w naszych sercach. To, że dziś tak dużo mówimy o Ukrainie, to dlatego, że myślimy o przyszłości. Zachęcam do inwestowania w Ukrainie, planowania tu swojego biznesu i korzystania z pracy i usług Ukraińców, którzy są tu w Polsce i robią biznesy – mówił Andrii Deshchytsia, Ambasador Ukrainy w Polsce, który otworzył tegoroczny Impact.

10:15

- Witamy Was w Wielkopolsce – miejscu aktywnych ludzi. To dobre miejsce na spotkanie na rozmowę europejskiej wspólnoty. Słowo wspólnota powinna nam towarzyszyć w myśleniu o przyszłości świata. Tylko wspólnotowo możemy rozwiązać największe stojące teraz przed nami problemy – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

10:20 

Na scenie Impactu Carl Bildt, współprzewodniczący Europejska Rada Spraw Zagranicznych i Marta Poślad, Google rozmawiają na temat wojny w Ukrainie i błędach, jakie popełniono przy ustalaniu polityki europejskiej wobec Europy Wschodniej. Carl Bildt to były premier Szwecji i były przewodniczący Światowej Komisji ds. Zarządzania Internetem Specjalny wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia do ACT-Accelerator. Carl Bildt jest współprzewodniczącym Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Był zarówno premierem, jak i ministrem spraw zagranicznych Szwecji.

 

10:40

- Impact to spotkanie nauki, polityki i biznesu. Wśród gości będą najważniejsi przedstawiciele administracji rządowej, samorządu, nauki i biznesu. Świat się zawsze zmieniał, ale te zmiany przez cyfryzację i internet następują szybciej. Do tego pandemia, a teraz wojna zaraz za granicą. Jestem pewien że wartości bliskie mi - demokracja i wolność - zwyciężą w tych dyskusjach - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

 

10:50 

- Czasy są depresyjne. Ostatnie lata były dla ludzkości niefortunne - pandemia, wojna i coraz bardziej rozwijający się kryzys związany ze środowiskiem naturalnym. Zastanawiamy się czy jesteśmy w punkcie zwrotnym? Czy wchodzimy w nową erę wojny, biedy i chorób  – mówi Yuval Noah Harari, TOP SPEAKER wydarzenia. 

- Od zakończenia zimnej wojny żyliśmy w czasie prosperity. Choć głód zabija dziś mniej ludzi niż otyłość, a choroby zakaźne mniej ludzi niż starość, ciągle są tacy, którzy fantazjują o jakimś dawnym złotym wieku. A ludzkość nigdy nie była w lepszej kondycji niż na początku 21 roku. Dotychczasowy ład światowy kojarzony jest z liberalizmem i wielu ludziom to się nie podoba. Ale liberalizm jest zaangażowany, by dać ludziom wolność. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ludzie powinni mieć swobodę wybory rządów, zawodu czy małżeństwa. Jeśli się z tym zgadzamy – jesteśmy za światowym porządkiem. Ukraina pokazuje ze liberalizm i nacjonalizm może współpracować. Prezydent Zełenski jest na to dowodem - można być Żydem mówiącym po rosyjsku i być prezydentem Ukrainy. Globalizm polega na wypracowaniu globalnych reguł, które będą porządkowały relacje między narodami, a nie podważały narodową indywidualność. To jak z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Polska może grać z Brazylią, jeśli zaakceptuje te same reguły - mówił Harari.

- Putin dostrzegł że porządek światowy się rozpadł i nikt nie powstrzyma go, gdy spróbuje wymazać Ukrainę z mapy świata. Gdyby Putinowi się udało, byłoby to koniec ery dobrobytu. Oznaczałoby to,  że czas podbojów wrócił - mówił Harari.

11:15

Trwa dyskusja o nowym ładzie światowym w której bierze udział Yuval Noah Harari, Carl Bildt (Europejska Rada Spraw Zagranicznych), Peter Bakenecker (Mastercard), Beata Daszyńska-Muzyczka (BGK), Tomasz Suchański (Żabka Polska) i Przemysław Gdański (Bank BNP Paribas). Jej moderatorem jest Martin Sandbu.

- Poprzedni ład doprowadził nas to gdzie jesteśmy teraz. Nie da się odbudować tego co było. Trzeba zacząć od pustej karty i zastanowić się jak chcemy ten plan na nowo zaplanować – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka (BGK).

12:35 

- Niestety to wspaniałe święto innowacji, jest przyćmione przez barbarzyńską, brutalną napaścią Rosji na Ukrainę. Ta wojna ma wpływ na wszystko, co dzieje się w obszarze polityki społeczno-gospodarczej na całym świecie – mówi Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

- Beneficjentem wysokiej inflacji jest dziś sektor bankowy. Dlatego spotkałem się z kierownictwem najważniejszych instytucji bankowych, aby rozmawiać o podniesieniu oprocentowania depozytów. Ministerstwo Finansów wdroży też nowe typy obligacji, które będą wyznaczały benchmark dla całego sektora, z oprocentowanie na poziomie stopy referencyjnej banku centralnego - zapowiedział premier.

13:00 

Trwa debata pt. „Redefinicja świata”, w której bierze udział Mark Brzezinski, Ambasador USA w Polsce i Kasia Kieli (Warner Bros. Discovery Poland | TVN). Moderatorem dyskusji jest Piotr Kraśko. Sala nagrodziła brawami słowa Mark'a Brzezinskiego, w których przypomniał, że USA przekazało 40 mln dolarów na zabezpieczenie przeszłości Ukrainy. 

- Wojna w Ukrainie ma globalny zasięg. Dzięki smartfonom, możemy pokazać te zbrodnie całemu światu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to przykład, że duże kraje nie mogą zastraszać tych mniejszych. Robimy wszystko, co możemy, aby stać ramię w ramię z Ukrainą i aby to co dzieje się w Europie Wschodniej nie zdestabilizowało świata globalnie - mówił Mark Brzezinski.

13:35

Na scenie Natalia Hatalska mówi o technologii rozpoznawania twarzy. Natalia Hatalska to CEO, założycielka i Head of Foresight infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. Financial Times umieścił ją na liście New Europe 100 – listy 100 osób z Europy Środkowo-Wschodniej, które zmieniają społeczeństwo, politykę i biznes, prezentując nowe podejście do dominujących problemów. Natalia Hatalska wraz z zespołem infuture.institute jest też autorką raportu "W kierunku rezyliencji. Przyszłość branży targowej". Cały roport można przeczytać tu.

Podczas Impact'22 Natalia Hatalska mówi o technologiach rozpoznawania twarzy. - Clearview AI to dziś według oficjalnych informacji baza 3 mld zdjęć twarzy. Ale jak mówi sama firma, chcą mieć w swojej bazie każdego człowieka na świecie - mówi Hatalska.

14:00 

Marek Dietl, prezes GPW wprowadził gości IMPACT’22 w dyskusję o globalnej nierówności w czasach niepewności, proponując dyskusję by wprowadzić nowy podatek giełdowych -  opodatkowywanie zmienności. W debacie biorą udział także: Martin Sandbu (Financial Times), Paweł Borys (PFR), Mateusz Walewski (BGK). Dyskusję moderuje Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego.

- Przez okres pandemii, na poziomie globalnym bogaci się wzbogacili, a biedni zbiednieli. Powinno być więcej wsparcia Banku Światowego i redystrybucji – zauważył Martin Sandbu.

- Dzięki globalizacji przez ostatnie 2 lata udawało się niwelować nierówność pomiędzy krajami, ale zwiększyła się nierówność wewnętrzna – mówił Paweł Borys.

14:45

W dyskusji o inwestowaniu w umiejętności cyfrowe biorą udział Magdalena Kotlarczyk (Google), Torsten Küpper (Dell Technologies), Bartosz Lipnicki (Endeavor), Dorota Żurkowska (Warner Bros. Discovery Poland | TVN), a jej moderatorem jest Dan Ram. - Największym wyzwaniem jest by motywować społeczeństwo do zdobywania coraz większych umiejętności cyfrowych. To jest potrzebne teraz naszej ekonomii – mówił Torsten Küpper z Dell Technologies.- Technologia, aplikacje i interenet mają nas wspierać  - dodała Magdalena Kotlarczyk z Google. – Technologia to narzędzie, z którego możemy korzystać, ale to nie jest wybór pomiędzy byciem online, a offline – mówiła Dorota Żurkowska.

17:30

Nowe oblicze turystyki, czyli jak technologia i pandemia zmieniły nasze postrzeganie świata - to tytuł panelu, w którym bierze udział Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP oraz Jan Mazurczak (Poznan Convention Bureau), a moderatorem jest Przemysław Kurdziel (THE WAY).

 - Europa nie jest wielkim kontynentem, co sprawia, że możemy mówić o pewnego rodzaju lokalności kontynentalnej. Z Poznania do wielu punktów w Europie dolecimy w około 2 godziny. Drugi wymiar lokalności to tworzenie centrów spotkań w miastach. W Poznaniu właściwie z każdego miejsca można dojechać tramwajem w 15 minut na Międzynarodowe Targi Poznańskie. To, co z pewnością możemy dziś powiedzieć, to fakt, że okres pandemii nie wpłynął na zmianę preferencji biznesowych i społecznych odnośnie tradycyjnych spotkań. Te preferencje są widoczne w prowadzonych przez nas badaniach - mówi Tomasz Kobierski.

Ostatnie dwa lata to dla całego świata czas nieustannych spowolnień powodowanych epidemicznymi ograniczeniami i przyspieszeń potrzebnych do nadgonienia straconego dystansu. Kreatywność i innowacyjność z dnia na dzień przestały być pustymi sloganami, a  skuteczność w odnajdywaniu nowych dróg i rozwiązań stała się podstawowym warunkiem przetrwania w nowej normalności.

Dodatkowo zapoczątkowana 24 lutego br. rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że nic już nie będzie takie samo. Cele polityk gospodarczych zostały radykalnie przewartościowane, a w szczególności polityka energetyczna krajów europejskich. Tematy takie jak uniezależnienie się europejskich gospodarek od importu węglowodorów z Rosji, a przede wszystkim  międzynarodowa dyskusja o wsparciu odbudowy gospodarki Ukrainy, są szeroko obecne podczas Impact’22.

Dzień 2

10:05

Wydarzenie otwiera Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który mówi o zmianach w systemie ochrony zdrowia.
- Trzeba zacząć dyskusję, nie od tego, ile trzeba wydać, ile personelu zatrudnić, ile łóżek zapewnić, ale od tego jakie są oczekiwania pacjentów. Dlatego wraz z zespołem opracowaliśmy ustawę o jakości, która będzie formułowała oczekiwania pacjenta. Będzie to zestaw wskaźników nie tylko klinicznych, ale też związanych z doświadczeniem klienta. Będziemy sprawdzać, czy pacjent został miło obsłużony, dobrze wyleczony, a placówka medyczna nie będzie powodowała w nim niemiłych odczuć – mówił Adam Niedzielski.

10:20 Na scenie Erin Meyer, która mówi o kulturze organizacji. Erin Meyer jest autorką książki The Culture Map: Breaking Through the Invisible Boundaries of Global Business oraz współautorką, wraz z Reedem Hastingsem, No Rules Rules: Netflix and the Culture of Reinvention. Jest również profesorem w INSEAD, jednej z wiodących na świecie międzynarodowych szkół biznesu. Jej prace pojawiły się w Harvard Business Review, The New York Times i Forbes.com. W 2019 roku Erin została wybrana przez Thinkers50 jako jedna z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych myślicieli biznesowych na świecie.

- W swoich badaniach chciałam zbadać, na czym polega kultura korporacji i czy jest naprawdę zakorzeniona w zachowaniach pracowników. Musimy myśleć w kontekście dylematów, które muszą rozwiązywać organizacje - mówi Erin Meyer.

Meyer mówi o dylematach, z jakimi mierzył się Netflix. - Firma chciała stworzyć organizację wysokowydajną, ale wiedziała, że zespół zawsze składa się z najlepszych pracowników i tych przeciętnych. Doskonałe miejsce pracy to takie, w którym ludzie są otoczeni są przez najlepszych. Dobre wyniki są zaraźliwe, ale złe również. Wynik zespołu jest wyznaczony przez najgorszego członka zespołu - mówi Meyer.

11:05

Trwa debata na temat budowania kultury zespołowej, w której bierze udział Erin Meyer, Bartosz Ciołkowski (Mastercard Europe), Mario Shiliashki (PayU), Anna Grabowska (Żabka Polska) oraz Anna Wróbel (Allegro).

- Trzeba zdecydować jaka kultura jest odpowiednia dla różnych części organizacji. Tam gdzie konieczność unikania błędów jest najważniejsza – stosujmy zasady ery przemysłowej - procesy, zasady i polityki, a tam gdzie nie jest to podstawą stawiajmy na innowacyjność - mówi Meyer.

12:00 

Bianca Lopes (Identity Advocate for Humanity, Sustainability & DeFi Investor) prowadzi dyskusję o umiejętnościach, które są potrzebne na przyszłość. W debacie uczestniczy Jeffrey Pfeffer (Stanford University), Hans Sijbesma (AstraZeneca), Ewa Szmidt-Belcarz (Empik) i Marcin Kraska (Sieć Badawcza Łukasiewicz).

- Liderzy powinni posiadać trzy cechy: ciekawość, wiara w dowody naukowe, współczucie – mówił Jeffrey Pfeffer (Stanford University). Jeffrey Pfeffer jest profesorem zachowań organizacyjnych na Uniwersytecie Stanford, gdzie wykłada od 1979 roku. Jest autorem lub współautorem 16 książek, w tym: "Leadership BS: Fixing Workplaces and Careers One Truth at a Time", "The Human Equation: The Human Equation: Building Profits by Putting People First", "The Knowing-Doing Gap: How Smart Companies Turn Knowledge Into Action" oraz "Dying for a Paycheck: How Modern Management Harms Employee Health and Company Performance-And What We Can Do About It".

- Innowacja wymaga od pracowników dozy wolontaryjnej pracy. Praca zespołowa to słowo klucz do innowacyjności. Potrzebujemy dobrej kooperacji i liderów, którzy nią pokierują - mówił Marcin Kraska.

- Nie ma pozytywnej korelacji pomiędzy tym, że lider organizacji jest na liście najbardziej inspirujących ludzi świata, a rankingami najlepszych miejsc do pracy z punktu widzenia pracownika. Amazon, czy firmy Elona Muska nie należą do wymarzonych pracodawców - dodał Jeffrey Pfeffer

 

Zobacz relację z pierwszego dnia wydarzenia: