Innowacje na targach dla fachowców nagrodzone

Podziel się

W Poznaniu trwa grupa targów dla fachowców - Expopower, Greenpower, Securex wraz z Poznań Media Expo i poświęcone ochronie pracy, pożarnictwu i ratownictwu Sawo, a także Instalacje. Najciekawsze pod względem innowacyjności i ekologii rozwiązania otrzymały specjalne wyróżnienia, m.in. Złote Medale Grupy MTP, które były wręczane podczas oficjalnego otwarcia wydarzeń.

- To, co łączy dziś wszystkie nasze wydarzenia targowe – Instalacje, Securex, SAWO, Greenpower, Expopower i Poznań Media Expo – to jedno słowo: bezpieczeństwo. Ostatnie wydarzenia związane z wojną w Ukrainie pokazują nam, jak wielką wartością jest bezpieczeństwo. Mam na myśli nie tylko to bezpieczeństwo militarne, ale przede wszystkim energetyczne. Dziś w myśleniu o przyszłości energetycznej nastąpiło nagłe przyspieszenie priorytetów. To już nie tylko myślenie o przyszłości, to konkretne działanie tu i teraz – mówiła podczas otwarcia targów Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP.

Specjalne wyróżnienia promują najlepszych

Expopower, Greenpower, Instalacje, Sawo i Securex to okazja, by porozmawiać z ekspertami, wziąć udział w inspirujących dyskusjach i obejrzeć ekspozycje pełne nowości i ciekawych technologii. Na targach są zaprezentowane rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, oze, energetyki, techniki grzewczej i instalacyjnej, zabezpieczenia budynków, osób, mienia, a nawet cyberbezpieczeństwa. Wśród prezentujących w Poznaniu swoje osiągnięcia przedsiębiorstw są także takie, które decydują się zgłosić opracowane przez siebie rozwiązania do targowego Sądu Konkursowego. Decyduje on o przyznaniu najciekawszym z nich Złotych Medali - najważniejszego wyróżnienia tych imprez.

- Nagroda jest dla nas bardzo ważna, podnosi motywację do dalszej pracy nad kolejnymi pomysłami, które mają ułatwić życie naszym klientom i zwiększać dbałość o środowisko naturalne, w którym wszyscy żyjemy - mówi Marcin Jaroszewski z Wobet-Hydret, jednego z nagrodzonych Złotymi Medalami Targów Instalacje wystawców na tej imprezie. Wyróżnienie przypadło tej firmie za przydomową oczyszczalnię ścieków. Zdaniem Marcina Jaroszewskiego, przyczyni się ono do większej rozpoznawalność marki twórcy nagrodzonego rozwiązania.

Targi Instalacyjne to na naszym rynku główna impreza dla twórców i dystrybutorów urządzeń techniki grzewczej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej i chłodniczej. Ci wystawcy, którzy w tym roku stanęli do konkursu o specjalne wyróżnienia dla swoich produktów instalacyjnych, promują w ten sposób zarówno je, jak i cały, coraz dynamicznie rosnący sektor technologiczny, powiązany mocno m.in. z ciepłownictwem.

Przyznając Złote Medale, działający przy Targach Instalacje Sąd Konkursowy wziął pod uwagę zarówno innowacyjność, jak i różnorodność, uniwersalność oraz funkcjonalność zgłaszanych przez wystawiających się na tej imprezie przedsiębiorców rozwiązań. W składzie Sądu Konkursowego zasiadają m.in. wybitni przedstawiciele środowisk naukowych, a kieruje nim w tym roku profesor dr hab. inż. Edward Szczechowiak z Politechniki Poznańskiej.

Od instalacji przez ratownictwo i ochronę aż do energetyki

Sawo czyli Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa, to najważniejsze w Polsce wydarzenie dla producentów i dystrybutorów środków ochrony indywidualnej, sprzętu pożarniczego oraz wyposażenia stosowanego w ratownictwie. Tuż obok odbywają się Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Securex wraz z Poznań Media Expo, które od lat są jednymi z najważniejszych wydarzeń biznesowych skierowanych do branży zabezpieczeń w Europie. Różnorodność ekspozycji zapewniają firmy oferujące szeroki wachlarz produktów, usług i innowacyjnych rozwiązań. To tutaj swój asortyment prezentują przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w tworzeniu dedykowanych systemów zabezpieczeń dla poszczególnych sektorów i cyberprzestrzeni.

Czas na innowacje w energetyce

Nieco bardziej odmiennymi tematycznie, choć powiązanymi z branżą instalacyjną, imprezami są 2 targowe wydarzenia przedstawiające najnowsze osiągnięcia w energetyce, i to zarówno odnawialnej, jak i tej tradycyjnej.

- To dziedziny, od których już dziś zależy funkcjonowanie każdej gałęzi naszej gospodarki. Dlatego prezentowane rozwiązania przyczynić się mogą do rozwoju wielu dziedzin życia, nadając mu nowy impuls w szerszym, także społecznym, wymiarze – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor poświęconych energetyce Targów EXPOPOWER i dodaje, że zarówno kierowana przez niego impreza, jak i Green Power, która po sąsiedzku gromadzi zainteresowanych technologiami stosowanymi w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii, powinny - także z racji obecnego kryzysu energetycznego – cieszyć się dziś szczególnym zainteresowaniem.

 

Polskie firmy tworzą innowacyjne rozwiązania dla OZE

W segmencie tym Polska, i to niemal z miesiąca na miesiąc, może mówić o sporym progresie. Jak wynika bowiem z rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), który obejmuje 40 państw najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii, kraj nasz to – w coraz większym stopniu - atrakcyjne miejsce dla inwestycji w sektor OZE (22 miejsce w rankingu). Polska jest gospodarczym liderem regionu pod względem rozwoju tego segmentu i w dostarczaniu dla niego innowacyjnych rozwiązań. GREENPOWER to święto dla tej branży. Swoje urządzenia wystawiają tam zarówno zagraniczni, jak i krajowi producenci. Wśród nich są tam m.in. twórcy rozwiązań dla fotowoltaiki.

- Dziś, gdy w trosce o naturalne środowisko i poszerzenie spektrum źródeł energii, świat w przyśpieszonym tempie przechodzi na zupełnie nowy model zasilania, prezentujemy, co w obszarze tym jest nowego. Oferta naszych wystawców to rozwiązania do zastosowania tu i teraz – mówi Marcin Gorynia, dyrektor Targów GREENPOWER.

 

Złote Medale z patronatem PARP

Najciekawsze rozwiązania w energetyce, w szczególności w obszarze technologii OZE, z którymi wystawcy zgłosili się do konkursu, otrzymały Złote Medale tych targów. Patronem tego wyróżnienia jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

- Innowacyjne produkty w energetyce, zarówno tej tradycyjnej, jak i „zielonej”, są niezwykle istotne dla tej branży. Niektóre z tych rozwiązań powstają dziś w Polsce. To rezultat kreatywności naszych twórców: pasjonatów, a do tego fachowców. Aktywnie włączamy się w promocje najciekawszych z nich - mówi Dariusz Budrowski prezes PARP. Wskazuje też, że tworzone na potrzeby energetyki, w tym Odnawialnych Źródeł Energii, rozwiązania to dziś jeden z priorytetowych obszarów technologicznych, które zasługują na szczególne wsparcie i promocję.

PARP to także patron Złotych Medali przy organizowanych przez Grupę MTP innych imprezach targowych. M.in. Budma, ITM czy Meble Polska.

Każde z targów, a więc Instalacje, Sawo, Securex, Poznań Media Expo, Expopower i Greenpower rozpoczną się i zakończą w tym samym czasie. Początek: 25 kwietnia, koniec – 27 – go. Grupa MTP wszystkie te imprezy organizuje w 4 największych halach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 Zobacz Galerię Zdjęć (poniżej)