Michał Urbaniak i Urbanator Days w Poznaniu

Podziel się

"To nie będą warsztaty. To nie będzie koncert. To będzie misja popularyzacji muzyki rytmicznej" - tak o Urbanator Days, mówił podczas konferencji prasowej, pomysłodawca wydarzenia jazzman Michał Urbaniak. Urbanator Days po raz pierwszy w swej 15-letniej historii odbędzie się w Poznaniu w dniach 24-25 września w Sali Ziemi.

Urbanator Days to unikatowe warsztaty muzyczne, które sam autor określa jako „antyszkolenie”, łączące światowej klasy artystów z amatorami stawiającymi pierwsze profesjonalne kroki muzyczne. Od 2005 roku lat Michał Urbaniak spotyka się z młodymi muzykami, żeby wraz z mistrzowską kadrą z Nowego Jorku zarażać miłością do jazzu, a następnie grać wspólne koncerty. Celem wydarzenia jest spotkanie i wymiana energii twórczych w trakcie warsztatów muzycznych prowadzonych pod okiem najwybitniejszych artystów międzynarodowej sceny soulu, jazzu i rapu. Zwieńczeniem warsztatów jest koncert finałowy profesjonalnych muzyków oraz jam session z udziałem warsztatowiczów.

- Na teren Międzynarodowych Targach Poznańskich i Poznań Congress Center, po okresie pandemii, wracają wydarzenia o charakterze artystycznym i kulturalnym. Urbanator Days to jednak wydarzenie wyjątkowe - nie tylko koncert - ale warsztaty propagujące muzykę wśród młodych ludzi - mówiła Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP. 

- Jestem poruszony i dumny, że już od 15 lat w ramach Urbanator Days popularyzujemy muzykę rytmiczną i zachęcamy kolejne pokolenia do rozwijania swoich pasji. Dla mnie to jest fantastyczne spotkanie muzyczno-socjologiczne przede wszystkim z młodymi ludźmi. Przychodzą na warsztaty Ci, którzy kochają muzykę, ona jest ich pasją i czasem nie wiedzą, co z tym zrobić. Grają w garażach albo w domu, a chcieliby skonfrontować się, pograć, poćwiczyć, pogadać i popatrzeć, jak robią to inni. Pamiętam, jak byłem młodym chłopakiem i jak ważne było dla mnie muzyczne spotkanie z autorytetem muzycznym zagranie z kimś, kogo dotychczas znałem i podziwiałem tylko z płyt. A obcując z tak ważnym dla mnie człowiekiem zrozumiałem, że ja też mogę grać! I dostałem skrzydeł do dalszego grania i występowania. Takie spotkania i wspólne grania są szalenie istotne – mówi Michał Urbaniak pomysłodawca i twórca Urbanatora. - Cieszę się, że 15-lecie Urbanator Days odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, to niezwykle atrakcyjna przestrzeń, wierzę, że przyciągnie (nie tylko zdolnych) ludzi z Polski  a nawet zza granicy! dodaje jazzman.

Urbanator Days to projekt skierowany do wszystkich, którzy kochają grać i chcą wykonywać muzykę rytmiczną niezależnie od stylu i gatunku. To jest miejsce dla amatorów, studentów, uczniów szkół muzycznych, a także wszystkich pasjonatów muzyki rytmicznej, niezależnie od wykształcenia i stopnia zaawansowania muzycznego, którzy chcą grać, śpiewać, rapować, programować muzykę w komputerze czy uczyć się występowania z loopstations.

Idea Urbanatora pierwotnie zrodziła się w Nowym Jorku i zaowocowała stworzeniem znakomitego albumu oraz współpracą z wydawnictwami wytworni Hip BopRecords i Ubx Records, co było sensacją na rynku muzycznym na świecie. Ustawiło pozycję legendarnego dziś Urbanatora jako pierwszego zespołu jazzowego z raperem oraz wpływami hip hopu na nowojorskiej i światowej scenie muzycznej. Dotychczas wydarzenie gościło m.in.: w Nowym Yorku (od 1990) w Philadelphii, Baltimore, Washington DC i Chicago a w Europie w Londynie (Ronnie Scot’s Club).

Urbanator Days w Polsce odbywały się m.in. w: Łodzi, Kutnie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Gdańsku, Białymstoku czy Katowicach. Na jubileuszową edycję jazzman zaprasza do Poznania, gdzie publiczność podczas wieczornego koncertu usłyszy kompozycie samego Michała Urbaniaka, ale także utwory Herbie Hancocka, Lenny’ego Whitea, Marcusa Millera i Milesa Davisa, Amy Winehouse, Marvina Graya i Prince’a, czyli tych kompozytorów, którzy są ważni dla całego świata muzyki rytmicznej. Jam session w wykonaniu uczestników warsztatów na razie pozostaje niespodzianką.

- Odkąd sięgam pamięcią, zawsze byłem wszystkiego ciekaw, uwielbiałem poszukiwać i odkrywać – nowe brzmienia, rytmy, młode, nikomu nieznane talenty. Myślę, że to między innymi z tej potrzeby zrodziła się idea Urbanator Daysmówi Michał Urbaniak i wspomina swoją współpracę ze Steve’em Jordanem, który po śmierci Charliego Wattsa na stałe dołączył do The Rollling Stones.Będąc w Nowym Jorku szukałem muzyków i to właśnie wtedy zaprosiłem nastoletniego wówczas chłopaka obdarzonego niezwykłym talentem, by dołączył do mojego zespołu. Wspólnie nagraliśmy dwa albumy (Body English) i koncertowaliśmy z takimi wspaniałymi Artystami jak: Kenny Kirkland, Marcus Miller, czy Mike Stern – dodaje muzyk.

Udział w warsztatach może wziąć każdy miłośnik muzyki, który pragnie rozwijać swoje zdolności pod okiem światowej sławy profesjonalnych muzyków.

Wystarczy dokonać rejestracji TUTAJ  i opłaty wpisowej (109 zł), w ramach której uczestnicy otrzymają nieograniczony dostęp do platformy online, gdzie znajdują się webinary, materiały szkoleniowe, streamingi, wywiady z twórcami muzyki rytmicznej z całego świata, oraz dostęp do wersji beta Urbanator Radia prezentującego unikatowe playlisty. 

Bilety na wieczorny koncert można kupić na stronie >> Tobilet.pl

Bilety Rejestracja na warsztaty

Partnerami tegorocznej edycji Urbanator Days są: Grupa MTP, Miasto Poznań, Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz Legalna Kultura.

 

***

Michał Urbaniak od 1973 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku i Warszawie. Światowe uznanie przyniosła mu płyta „Tutu” nagrana z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Wielokrotnie nagradzany, w 1992 roku znalazł się w prestiżowym „Down Beat” wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 70 autorskich krążków. Współpracował z gwiazdami światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Miles Davis, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Kompozytor, aranżer swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”.