Międzynarodowy sukces targów MEBLE POLSKA

Podziel się

Czy to Poznań czy Mediolan, pytają, słysząc zewsząd obce języki, goście targów MEBLE POLSKA, pozytywnie zaskoczeni frekwencją zagranicznych zwiedzających. Zainteresowanie kupców meblowych z całego świata, jest ogromne. Do udziału zarejestrowali się handlowcy z 70 krajów w tym m.in. Niemiec, Czech, Litwy, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Holandii. Rekordowym zainteresowaniem wydarzenie cieszy się wśród kupców z Izraela.

Targi MEBLE POLSKA to największa na świecie ekspozycja oferty polskiego przemysłu meblarskiego. Swoją ofertę prezentuje 20 czołowych polskich producentów mebli a łącznie na terenie targów wystawia się ponad 230 firm. Obok przystępnych cenowo mebli z płyty meblowej, na targach pojawiły się również produkty z litego drewna oraz inne meble z wyższej półki cenowej. Licznie reprezentowani są również producenci mebli tapicerowanych i materacy, w produkcji których Polska jest światowym liderem.

Polska to stale jeden z najważniejszych graczy na światowym rynku meblarskim. Ubiegły rok (2021) krajowa branża meblarska zakończyła wynikiem sprzedaży na cały świat,, na poziomie mniej więcej 60 miliardów złotych, zajmując w skali globalnej 2 miejsce – informują autorzy opracowania B+R Studio „Polskie Meble Outlook – Raport 2022”. W Unii Europejskiej w zeszłym toku Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wartości produkcji i pierwsze miejsce w eksporcie.

Najważniejszym odbiorcą polskich mebli pozostają Niemcy (4,4 mld euro, 34,3% całego eksportu), a następnie Czechy (946,1 mln euro, 7,3%) oraz Wielka Brytania (897,5 mln euro, 7%). Polska eksportuje meble tapicerowane, owartości prawie 3,5 mld euro. Najwyższą dynamiką wzrostu (1,16) charakteryzowały się zaś meble biurowe.

- Polskie meblarstwo w pełni zasługuje na miano przemysłu flagowego. Trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wartości produkcji i pierwsze miejsce w eksporcie zdobyte w ubiegłym roku dobitnie o tym świadczą. Dochodzi do tego bardzo dobra jakość większości wyrobów, nadążanie za europejskimi i światowymi trendami w rozwiązaniach techniczno-technologicznych i estetycznych, ekologiczność procesów produkcyjnych i jeszcze – choć chyba już niedługo i stopniowo malejąca – konkurencyjność cenowa – ocenia profesor Ewa Ratajczak, Przewodnicząca Sądu Konkursowego Złotego Medalu Targów Meble Polska 2022, na co dzień pracująca dla Sieci Badawczej Łukasiewicz i w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu.

Uzupełnieniem ekspozycji producentów mebli są biznesowe Targi Wnętrz HOME DECOR, których wystawcy prezentują najnowsze trendy w zakresie dekoracji, tkanin, oświetlenia oraz artykułów wyposażenia kuchni i łazienki.