Monter EXPO – nowy kierunek zawodowy w Polsce

Podziel się

Specjaliści od zabudowy stoisk targowych i obsługi targów, koncertów i innych wydarzeń będą od września kształcić się w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu. To pierwszy taki kierunek kształcenia w Polsce, który powstał dzięki zaangażowaniu Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

 

Nowoczesne stoiska targowe wyróżniają się oryginalną formą, zaprojektowaną specjalnie na dane wydarzenie, wykorzystującą różne materiały czy multimedia. Aby zbudować takie stoisko, potrzeba fachowców o różnych kwalifikacjach – stolarzy, monterów, elektryków. Brakuje jednak osób, które łączą te kompetencje.

Dlatego z inicjatywy Polskiej Izby Przemysłu Targowego powstał pomysł utworzenia i wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego dwóch nowych zawodów:

  • Monter Konstrukcji Targowo-Wystawienniczych
  • Technik Obsługi Przemysłu Targowo-Wystawienniczego

a także rozpoczęcia edukacji w tych zawodach. Projekt, nazwany Monter EXPO, jest współtworzony przy współpracy Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu.

Od września 2022 r. planowane jest rozpoczęcie kształcenia młodzieży w zawodzie Monter Konstrukcji Targowo-Wystawienniczych na poziomie branżowej szkoły I stopnia oraz w zawodzie Technik Obsługi Przemysłu Targowo-Wystawienniczego na poziomie branżowej szkoły II stopnia i technikum. Uzyskane kwalifikacje będą kluczowe dla świadczenia pracy w firmach zajmujących się techniczną obsługą targów, konferencji, eventów, ale również koncertów oraz innych wydarzeń o charakterze artystycznym.

 

- Podróżując po krajach Europy, zwiedzając targi w Paryżu, Londynie, Kopenhadze czy Amsterdamie, zawsze na stoiskach targowych słychać głos polskich pracowników. Właśnie dzięki nam, dzięki firmom zabudowującym stoiska targowe z Polski, nasz kraj jest liderem zabudowy stoisk w Europie – podkreśla Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

 

Województwo wielkopolskie to jeden z najsilniej rozwiniętych rynków targowych w Polsce. W całym regionie działają setki firm, które z sukcesem, również na arenie międzynarodowej, projektują i budują stoiska targowe.