Nagroda „STUKOT ‘56 – odgłosy Czerwca”: Współcześni bohaterowie poszukiwani

Podziel się

W czerwcu po raz drugi zostaną przyznane nagrody „STUKOT ‘56 – odgłosy Czerwca”. To wyróżnienie dla współczesnych bohaterów, którzy wpisują się w wartości niesione na sztandarach uczestników Poznańskiego Czerwca.

- To nagroda ustanowiona, by stukot poniósł się przez całą Polskę. Historia jest atrakcyjna, jeśli jest żywa, jeśli potrafi przemówić dzisiejszym językiem. Chcielibyśmy pokazać w ten sposób, że wydarzenia czerwca ’56 roku to nie jest zamknięta karta – mówiła Jadwida Emilewicz, poseł na Sejm RP, pomysłodawczymi nagrody podczas konferencji prasowej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  - Naszą narodową cechą jest dążenie do wolności, a poznański czerwiec 1956 roku to był pierwszy akord w drodze Polaków do odzyskania pełnej wolności – dodała Poseł.

 - Szukamy współczesnych odgłosów czerwca ’56, pojedynczych bohaterów, stowarzyszeń i organizacji, które maja wpisane w swoje DNA, czasami nawet sobie tego nie uświadamiając, wartości wypisane na Poznańskich Krzyżach. Szukamy kandydatów, którzy mieszczą się w kategoriach:  O BOGA, ZA WOLNOŚĆ, PRAWO I CHLEB – tłumaczył Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje, stowarzyszenia i osoby prywatne. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, który jest dostępny TUTAJ. Ważne, aby w zgłoszeniu zaznaczyć  właściwą kategorię. Kandydatów należy zgłaszać do 9 czerwca 2023 roku, do końca dnia. Kandydatami mogą być osoby lub organizacje, które wpisują się swoją działalnością lub osiągnięciami w kategorie konkursu. Zgłoszenia zostaną następnie skierowane do Kapituły, która dokona wyboru zgodnie z regulaminem. Skład kapituły konkursowej jest dostępny TUTAJ.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali w dniu 27 czerwca br., dzień przed kolejną rocznicą czerwca 1956 r.,  w historycznej przestrzeni targowej Iglicy.

 - 28 czerwca 1956 r. na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zostali wpuszczeni demonstranci. To wtedy powstało sławetne zdjęcie robotników niosących polskie flagi i transparenty z Iglicą w tle, powielane przez zagraniczne media, obecne na wystawie czerwcowej. Stało się ono symbolem i tożsamością dziejową naszej instytucji. Nie wyobrażamy sobie, że inicjatywy związane z Poznańskim Czerwcem, mogłyby dziać się poza Targami – powiedział Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Galę wręczenia nagród uświetni specjalnie na tę okazję przygotowany przez kompozytora Macieja Fortunę, program muzyczny. - W tym dniu dzięki współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Grupa MTP zaprezentuje też wystawę monumentalnej architektury targowej z niepublikowanej dotąd teki fotografii autorstwa Romana Stefana Ulatowskiego, fotografa międzywojennego Poznania – dodał Tomasz Kobierski.

Nagroda STUKOT ‘56 została ustanowiona w 2022 roku dla promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku, w pierwszym buncie przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi.

Nazwa nawiązuje do odgłosu charakterystycznych butów czyli okuloków, które nosili robotnicy poznańskich fabryk i zakładów pracy. Przejmujący stukot tysięcy chodaków jest obecny we wspomnieniach wielu świadków tamtych wydarzeń.

Laureaci nagrody są „stukotem dla współczesnych”. Swoimi dokonaniami, świadcząc o wartościach Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniają je w naszych czasach. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 : „O Boga, za wolność, prawo i chleb” . To one ze względu na swoją doniosłość i uniwersalność są kategoriami konkursu.

Po raz pierwszy nagrody „STUKOT ‘56 – odgłosy Czerwca” wręczono 27 czerwca 2022 roku podczas uroczystej gali, w Iglicy MTP.  

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali wówczas :

  • Za wolność – Dla Narodów Ukraińskiego i Polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce.
  • O Boga – Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio
  • Prawo i chleb – Jacek Polewski, piekarz z Poznania

 

Konkurs odbywa się pod patronatem Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956. Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, współorganizatorem Grupa MTP.

Mecenasami wspierającymi konkurs są: Poznański Oddział IPN, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, H. Cegielski-Poznań S.A.,  H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Fundacja IN_SPIRE Grupy MTP.