„O Boga”, „Za Wolność” i „ Za prawo i chleb” - wręczono nagrody dla tych, którzy realizują idee Czerwca'56 współcześnie

Podziel się

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, narody ukraiński i polski oraz poznański piekarz Jacek Polewski są laureatami nagrody „Stukot’56 – odgłosy Czerwca”. Nagrody przyznano po raz pierwszy w przeddzień 66 rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z Grupą MTP, H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych oraz Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs oraz Galę objął honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zgodnie z ideą nagrody uhonorowano osoby i instytucje, które swoimi dokonaniami świadczą dzisiaj o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Laureaci mają być swoistym „stukotem dla współczesnych”, swoimi dokonaniami urzeczywistniając w naszych czasach ideały, za które gotowi byli zginąć protestujący mieszkańcy Poznania. Uniwersalne wartości, takie jak wolność, prawo, chleb, wiara mamy obowiązek szanować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Czerwca 1956, który sam stał się miejscem symbolicznym. Te hasła to: „O Boga, za wolność, prawo i chleb” i to właśnie one ze względu na swoją doniosłość  i uniwersalność są osobnymi kategoriami, w których nagroda jest przyznawana.

O Boga – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, Za wolność – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność oraz w kategorii Prawo i chleb – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

W tym roku przyznano nagrody:

  • W kategorii O Boga - Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Z uzasadnienia – „nieocenioną zasługą Fundacji Redemptoris Missio jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Zgodnie z myślą dr Wandy Błeńskiej, że “wszędzie są dobrzy ludzie” Fundacja poprzez swoje projekty zachęca do przyłączenia się do tworzenia dobra”.

  • W kategorii Za wolność - Dla narodów ukraińskiego i polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce

Z uzasadnienia – „przyznajemy ją za zupełnie niesymboliczne bohaterstwo  milionów Ukraińców walczących w obronie wolności swojej ojczyzny i wspierających ich w tej walce Polaków. To nagroda za niezłomność, odwagę i ofiarność, za współodczuwanie i ludzką solidarność”.

  • W kategorii Prawo i chleb - Jacek Polewski, piekarz z Poznania

Z uzasadnienia – „700 chlebów upiekł w Buczy, w Kijowie,  poza chlebem piekł też wielkanocne babki i o mało co nie zaciągnął się do ukraińskiej armii (…) Za dowód na to, że jeden człowiek,  za którym nie stoi instytucja, państwo, duże pieniądze, może robić rzeczy wielkie”.

Laureatów wybrała  Kapituła, w skład której wchodzą: Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska – szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, dr Szczepan Cofta – Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu  , Robert „Litza” Friedrich – muzyk, prof. Bogumiła Kaniewska – rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski, b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik –  Prezes Stowarzyszenia Wiosna - Szlachetna Paczka,  Janusz Stolarski – aktor, reżyser i Piotr Tarnawski – H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych.

Statuetka Nagrody jest wzorowana na robotniczych chodakach, okulokach, jakie mieli na sobie w Czerwcu 1956 roku protestujący na ulicach Poznania robotnicy.   To oryginalne obuwie można zobaczyć w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.  Statuetkę zaprojektował i wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.

Nagroda „Stukot’56” w tym roku została wręczona po raz pierwszy. Od przyszłego roku Kapituła będzie wybierać laureatów spośród kandydatów, których po ogłoszeniu konkursu będzie mógł zgłosić każdy – osoby prywatne, instytucje, organizacje czy stowarzyszenia.

Organizator konkursu: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Partnerzy: Miasto Poznań, Grupa MTP, H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Honorowy patronat:  Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej informacji: www.stukot56.pl