Polska Wieś XXI - rozmowy o rolnictwie na najwyższym poziomie

Podziel się

W Warszawie rozpoczął się Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Polska Wieś XXI. Piętnastu byłych ministrów rolnictwa, tworzących Radę Programową wydarzenia oraz specjaliści z branży rozmawiają o tym, jak ma się zmienić polska wieś, by sprostać założeniom Europejskiego Zielonego Ładu. Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP.

 

- To cenna inicjatywa, odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed polskim rolnictwem w najbliższej przyszłości - napisał do uczestników Kongresu prezydent RP Andrzej Duda, który objął wydarzenie swoim patronatem.

Punktem wyjścia dla organizacji wydarzenia jest Europejski Zielony Ład – strategia rozwoju Unii Europejskiej, która ma przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu – a zwłaszcza zawarte w nim Strategia „Od pola do stołu” i Strategia Bioróżnorodności 2030, obejmujące rolnictwo i obszary wiejskie; a także pakiet Gotowi na 55, dotyczący klimatu, energii i transportu.

Podczas dwóch dni rolnicy, naukowcy, politycy, przedstawiciele biznesu i administracji rozmawiać będą m.in. o zrównoważonym rolnictwie i bezpieczeństwie żywnościowym w nowej sytuacji geopolitycznej; rolnictwie 4.0; gospodarce wodnej i ochronie gleb; samowystarczalności energetycznej wsi; prawie rolnym; ubezpieczeniach rolniczych czy zdrowiu mieszkańców wsi. Podsumowaniem ich pracy mają być rekomendacje i stanowiska dla polskiej administracji oraz instytucji UE.

Kongres „Polska Wieś XXI” odbywać się będzie w Centrum Praskim Koneser. Aby wziąć w nim udział, trzeba wcześniej się zarejestrować na stronie: www.kongrespolskawies.pl/pl/kongres/rejestracja/

Kongres można oglądać online na stronie: mtp-link.pl/eyxp7