Pomagamy Ukrainie - rodzinny festyn, szkolenie dla obywateli Ukrainy i polsko-ukraińskie mini targi pracy

Podziel się

Fundacja In_spire i Grupa MTP zapraszają do włączenia się w kolejne działania na rzecz pomocy Ukrainie. W najbliższych dniach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbędą się aż trzy wydarzenia o charytatywnym charakterze – rodzinny festyn, szkolenie dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy lub zainteresowanych założeniem własnej firmy oraz polsko-ukraińskie mini targi pracy.

22.05.2022

Festyn Rodzinny „Bądźmy Razem” dla polskich i ukraińskich rodzin

Koncerty Roksany Węgiel i  Kasi Wilk, pokazy strażackie i akcja „Pierogi ukraińskie, które niosą pomoc” – tak zapowiada się najbliższa niedziela na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

22 maja Caritas Poznań organizuje na terenie targów Festyn rodzinny "Bądźmy razem". To wydarzenie skierowane do polskich i ukraińskich rodzin, które gościmy w naszym regionie. W programie m.in. koncerty Roksany Węgiel, Kasi Wilk, Zespołu Taraka czy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Organizatorzy i partnerzy wydarzenia przygotowali też  szeroką gamę gier i zabaw, dmuchane zamki, loterię fantową z nagrodami, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne, stanowiska sportowe, pokazy strażackie, strefę gastronomiczną i wiele innych atrakcji. Będzie można również skorzystać z darmowych konsultacji medycznych.

Uczestnicy festynu będą mogli włączyć się w akcję „Pierogi ukraińskie niosą pomoc”. W majowe weekendy grupa wolontariuszek i wolontariuszy, w większości z Ukrainy, w restauracji Garden City, przygotowała aż dziesięć tysięcy pysznych ukraińskich pierogów. Podczas festynu będą je własnoręcznie gotować i podawać w porcjach po pięć pierogów z tradycyjną okrasą. Sprzedaż będzie prowadzona w od godziny 12.00 do wyczerpania zapasów. Każdy zainteresowany kupnem proszony będzie o przekazanie do puszek Caritas kwotę 10 zł za porcję. Zbiórka odbywa się tylko za pośrednictwem puszek, stąd prośba o posiadanie odliczonej gotówki. 

- Akcja jest przykładem, iż razem możemy więcej. Grupa MTP i Garden City - organizatorzy akcji pozyskali wszelkie produkty potrzebne do przygotowania pierogów w formie darowizny od sponsora, zapraszając chętne Panie do przygotowania pierogów. Przy akcji dużym wsparciem okazała się współpraca z partnerami społecznymi: Fundacja Barka, PISOP i Caritas Poznań. Całkowity dochód ze sprzedaży specjałów zostanie przekazany dla beneficjentów Fundacji In_Spire. Za zebrane fundusze dzieci z Ukrainy zaczynające szkołę we wrześniu otrzymają od Fundacji wyprawki szkolne – mówi Katarzyna Mikielewicz, pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji.

W tym roku Festyn odbędzie się już po raz 13. W poprzednich edycjach w wydarzeniu brało udział około 10-15 tys. osób. Festyn jest okazją do spędzenia wspólnie czasu, a co za tym idzie pielęgnowania więzi rodzinnych, emocjonalnych i społecznych. W tym roku, wydarzenie ma również na celu integrację rodzin ukraińskich, które gościmy w naszym rejonie. Ma to być dobrze i miło spędzony czas również dla nich z dala od działań wojennych.

W organizację festynu włączyła się Fundacja In_Spire, która w porozumieniu z Grupą MTP koordynuje część działań organizacyjno-technicznych, promocyjnych i gastronomicznych.

Darczyńcami współpracującymi z Fundacją przy realizacji tego wydarzenia są Grupa OLX i Konimpex Invest.

Wstęp jest bezpłatny

Data: 22 maja, godzina 12:00 - 18.00
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wejście Wschodnie, bramą nr 7 od ul. Bukowskiej

Program sceny głównej:
• 12:00 – Orkiestra lotnicza
• 13:00 – Taraka
• 15:00 – Roksana Węgiel
• 16:30 – Losowanie nagród w ramach Loterii Głównej
• 17:00 – Kasia Wilk

23.05.2022

Szkolenie „Moja firma i praca w Poznaniu”

Jakie są prawa i obowiązki pracownika w Polsce? Gdzie szukać ofert pracy? Jak założyć działalność gospodarczą? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci podczas bezpłatnego szkolenia "Moja firma i praca w Poznaniu" skierowanego do obywatelek i obywateli Ukrainy.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w godz. 9.00-16.00. Program obejmuje dwa bloki tematyczne: "Moja firma w Poznaniu" i "Moja praca w Poznaniu", podczas których każdy uczestnik uzyska szereg praktycznych informacji oraz porad dotyczących założenia działalności gospodarczej i podejmowania pracy na podstawie polskiego prawa. 

W bloku poświęconym otwieraniu firmy zostanie omówiona procedura założenia działalności gospodarczej w Polsce. Podczas wydarzenia będzie można dowiedzieć się m.in., jakie należy spełnić warunki, by założyć własny biznes, jak go zaplanować, prawidłowo płacić podatki i składki ubezpieczeniowe oraz promować swoją firmę.

W trakcie części szkoleniowej dotyczącej zatrudnienia uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, jak napisać CV oraz przygotować się do rozmowy z pracodawcą, gdzie szukać ofert zatrudnienia, jakie informacje powinna zawierać umowa o pracę oraz jakie są prawa, obowiązki pracownika i pracodawcy w Polsce. W ramach akcji pojawi się także strefa doradcza, gdzie uczestnicy będą mogli skonsultować indywidualne sprawy z ekspertami oraz odbyć rozmowy z potencjalnymi pracodawcami.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny - nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wszystkie wystąpienia prelegentów oraz prezentacje odbędą się w języku ukraińskim. Organizatorzy zapewniają również kącik zabaw dla dzieci wraz z profesjonalną opieką animatorów.

Program:

"Moja firma w Poznaniu"

9:00 - 9:45 - Zakładanie działalności gospodarczej

9:55 - 10:40 - Formy opodatkowania w działalności gospodarczej

10:50 - 11:20 - Biznes w Polsce po ukraińsku - wystąpienie przedsiębiorcy pochodzącego z Ukrainy

11:30 - 12:15 - Zatrudnianie pracowników

12:25 - 13:25 - Zasady planowania biznesu

13:35 - 13:50 - Biznes w Polsce po ukraińsku - wystąpienie przedsiębiorcy pochodzącego z Ukrainy

14:00 - 15:00 - Media społecznościowe przy planowaniu i prowadzeniu firmy

15:00 - 15:30 - Wystąpienie przedsiębiorcy pochodzącego z Ukrainy, prowadzącego firmę w Polsce.

15:30 - 16:00 - Wystąpienie partnerów specjalnych – GRUPA OLX

"Moja praca w Poznaniu"

9:00 - 9:10 - Otwarcie wydarzenia przez Prezydenta Miasta Poznania i Przedstawiciela Konsulatu Generalnego Ukrainy z Wrocławia

9:10 - 9:30 - Prezentacja Krajowej Izby Doradców Podatkowych

9:40 - 10.10 - Aktywne poszukiwanie pracy

10:20 - 11:05 - Jak napisać CV

11:10 - 11:40 - Wystąpienie partnerów specjalnych - GRUPA OLX

11:45 - 12:15 - Agencje zatrudnieniowe - Agencje Pracy Tymczasowej

12:25 - 13:10 - Rozmowa o pracę

13:20 - 13:50 - Nostryfikacja dyplomów

14:00 - 15:00 - Prawo umów

15:00 - 15:30 - Zatrudnienie z perspektywy pracownika

Wejście na wydarzenie od ul. Głogowskiej przez bramę nr. 10  (pomiędzy Pawilonem 1 a 2, obok Brodziak Gallery). Wydarzenie będzie transmitowane na miejskim kanale na platformie YouTube.

Organizator wydarzenia: Miasto Poznań (Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP).

Partnerzy specjalni: Konimpex - Invest Sp. z o.o., Grupa OLX.

Partnerzy: Ars-Vision, BarberShop Egoist, Document Service, Fundacja Edukacji Prawnej, Fundacja In_Spire, Getswork, Grupa MTP, Job Impulse Polska Sp. z o.o., Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu, LEvSUIT, Migrant Info Point, Oysteria, Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowo-Handlowe KOLPOL sp z.o.o., UDH, Wielkopolska Izba Adwokacka, Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych - II Oddział w Poznaniu, Заряженные - Zaryazhennye.

23.05.2022

Polsko-ukraińskie mini targi pracy

Polsko-ukraińskie mini targi pracy to wydarzenie dedykowane firmom poszukującym pracowników, dysponujących wakatami i chcącym zatrudnić pracowników z Ukrainy. Jest to niepowtarzalna możliwość przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z osobami poszukującymi pracy na rynku wielkopolskim.

Grupa OLX poprowadzi warsztaty towarzyszące Targom, na których będzie można nauczyć się jak korzystać z przygotowanych przez firmę narzędzi związanych w poszukiwaniem pracy, jak i wykorzystywaniem platformy do sprzedaży swoich produktów czy usług.

Targi są  wydarzeniem równoległym do  Szkolenia „Moja praca i firma w Poznaniu”, organizowanego przez Miasto Poznań. W ten sposób uczestnicy szkolenia będą mieli szansę na rozmowę już na miejscu z potencjalnymi pracodawcami. Wstęp dla potencjalnych pracowników: wolny

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w salach Poznań Congress Center na poziomie 1, w godz. 9.00-16.00.

Organizator wydarzenia: Fundacja In_Spire

Darczyńcy: Grupa OLX, Konimpex - Invest Sp. z o.o.,

Partnerzy: Grupa MTP, Miasto Poznań (Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP).

Kontakt dla firm w sprawie udziału w Targach:

Fundacja In_Spire

Zuzanna Hojan

Tel. +48 696 020 052

Mail: biuro@fundacjainspire.pl