Rusza przetarg na przebudowę Areny

Podziel się

Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny. Poznań zyska nowoczesny obiekt sportowy i koncertowy o pojemności nawet do 9 tys. osób. To umożliwi organizację międzynarodowych rozgrywek i występy światowych gwiazd. Przetarg na realizację tego przedsięwzięcia Grupa MTP ogłasza 1 lutego.

Hala Sportowo-Widowiskowa Arena po przebudowie zmieni swoje oblicze. Zachowując swój historyczny charakter, zyska nowoczesne i funkcjonalne wnętrze. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Wejście do Areny od strony Placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację „- 1”. Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie.

 

Wnętrze obiektu zostanie całkowicie przebudowane. Poziom podłogi ulegnie obniżeniu o 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie część miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach, które zostaną organizowane w nowym obiekcie.  W nowej Arenie znajdą się też szatnie, garderoby i sale konferencyjne. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej.

 

W październiku 2022 Grupa MTP otrzymała pozytywną decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji dla inwestycji celu publicznego dla projektu zamiennego ARENY. W przeciwieństwie do pierwotnego dokumentu zawiera ona też decyzję o budowie parkingu podziemnego, który zapobiegnie dzikiemu parkowaniu podczas imprez sportowych i kulturalnych i rozjeżdżaniu parku Kasprzaka. Zakres projektu został też rozszerzony o budynek administracyjno-restauracyjnego, z działającą przez cały rok restauracją oraz infrastrukturę otaczającą ARENĘ, która zapewni przestrzenie zielone, ochronę bioróżnorodności i retencję wody, która może być wykorzystywana do nawadniania parku.