Weekend turystycznych pasji na targach

Podziel się

W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich trwa święto miłośników podróży. Caravans Salon Poland, druga edycja targów Yacht Salon, Tour Salon oraz Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń i Rodzinny Festiwal Podróżniczy TupTup – to pięć wydarzeń poświęconych turystyce i rekreacji.

- Cieszę się że spotykamy się w Poznaniu w gronie ludzi pasji, którzy podróżują rowerami, jachtami, kamperami czy samolotem, bo są ciekawi poznawania świata, tradycji, kultury, kuchni i nowych ludzi. Najbardziej efektywne biznesy i inspiracje powstają wtedy, gdy spotykamy się na żywo i to właśnie niosą za sobą targi – mówił Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP podczas oficjalnego otwarcia targów.

W programie zaplanowano ponad 70 prelekcji, spotkań i warsztatów związanych z podróżami, turystyką czy żeglarstwem. Gośćmi targów są miedzy innymi: Rober Makłowicz, Mateusz Kusznierewicz, PodróżoVanie czy Busem Przez Świat. Impreza odbywa się w aż 11 pawilonach targowych i jest jedną z największych w tegorocznym kalendarzu. To doskonała okazja na spędzenie weekendu nie tylko dla pasjonatów caravaningu czy żeglarstwa i sportów wodnych, ale również dla całych rodzin.

Na ekspozycji Caravans Salon Poland można oglądać ponad 500 kamperów i przyczep kempingowych, a także setki innych akcesoriów i technologii związanych z caravaningiem, offroadem i kempingiem. Swoją ofertę prezentuje ponad 100 wystawców reprezentujących ponad 250 marek.

Ekspozycja targów Yacht Salon to wystawy łodzi, jachtów i efektownego houseboat’u, oraz strefa sportów wodnych z wielkim basenem o powierzchni 300m2. Odbywają się nim zawody SUP oraz skimboardingu. Można też samodzielnie spróbować swoich sił na desce i przetestować oferowane sprzęty w akcji.

 

Tour Salon to natomiast przegląd turystycznej oferty miast, regionów i atrakcji. Krajem partnerskim targów jest Madagaskar. Wśród zagranicznych wystawców są również przedstawiciele Ugdany, Burundi, Gruzji, Chorwacji, czy Finlandii. Nie brakuje lokalnej oferty skierowanej do aktywnych turystów, rowerzystów i rodzin.

- W Poznaniu w 2023 gościliśmy więcej turystów niż w roku 2019, który wydawał się rekordowym – podkreślał Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, dodając, że stało się to mimo, trudnych czasów – pandemii i skutków konfliktu na Ukrainie, a także dużej modernizacji, którą przechodzi Poznań, wykorzystując aktywnie fundusze europejskie.  - Ten rok jest też szczególny, bo dzięki zaangażowaniu lokalnej branży gastronomicznej, poznańskie restauracje znalazły się w prestiżowym przewodniku Michelin. Drugi powód to nowe połączenie z Portu Lotniczego Poznań Ławica do Dubaju, które rozszerza ruch turystyczny do i z Azji oraz innych stron świata – tłumaczył Wiceprezydent.

Podczas oficjalnego otwarcia targów wręczono nagrody „Róże Regionów”, w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Wiadomości Turystyczne.

 

  • Nagrodę w kategorii „projekt specjalny” otrzymał Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko-Mazurskiego za kampanię promocyjną „Szlak Kopernikowski-Gwiazdozbiór miejsc”.
  • Pierwsze miejsce w kategorii „seria wydawnicza” otrzymała Wielkopolska Organizacja Turystyczna za serię „Szlaki kajakowe w Wielkopolsce”.
  • W kategorii: „folder” laureatem 1. miejsca została Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna za folder „Industrialne Mazowsze”
  • Nagrodę w kategorii „aplikacja” otrzymał Mazurski Park Krajobrazowy za aplikację „Mazurski Park Krajobrazowy”
  • Kapituła konkursowa przyznała również „wyróżnienie  specjalne”, które otrzymały Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna i Śląska Organizacja Turystyczna za współpracę dwóch regionów przy tworzeniu  cyklicznego  magazynu   LOVE WM_ LOVE ŚLĄSKIE.