Wystawa "The Mystery of BANKSY – A Genius Mind" po raz pierwszy w Poznaniu!

Podziel się

Urodzony w Bristolu, znany na całym świecie, ale wciąż anonimowy i otoczony tajemnicą. Banksy – bo o nim mowa – jako artysta graffiti i malarz, przekracza granice sztuki, stanowiąc wyzwanie dla tradycyjnego rynku artystycznego. Wystawa The Mystery of BANKSY – A Genius Mind (Tajemnica Banksy’ego – Genialny Umysł) pojawi się po raz pierwszy w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Hali nr 1 (ul. Głogowska 18) już od 30 sierpnia 2024.

Jego twórczość od lat wywołuje sensację. Pierwsza wystawa poświęconej temu wyjątkowemu artyście miała miejsce w Monachium, w marcu 2021 r. Od tamtego czasu przyciągnęła uwagę ponad 1,8 miliona osób w różnych miastach, takich jak Wiedeń, Berlin, Hamburg czy Sztokholm, stając się jedną z najczęściej odwiedzanych wystaw poświęconych sztuce ulicznej (street art) na świecie.

Wystawa pełni funkcję niezwykłej podróży przez cały okres twórczości artysty. Prezentuje ponad 150 inspirujących motywów street art – graffiti, fotografii, rzeźb, instalacji wideo oraz wydruków na różnych nośnikach, takich jak płótno, tkanina, aluminium, FOREX® i pleksi – wszystko zostało precyzyjnie dobrane i zgromadzone specjalnie na tę niezwykłą wystawę. Wyszukana oprawa tego wydarzenia oferuje kompleksowy przegląd i wnikliwy wgląd w twórczość tego nietuzinkowego artysty.

Organizacja tak monumentalnej ekspozycji była bez wątpienia wyzwaniem. W ramach wystawy The Mystery of BANKSY – A Genius Mind, dążyliśmy do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości – zaznacza producent Oliver Forster z COFO Exhibitions.

Kuratorką tego niezwykłego artystycznego wydarzenia jest Virginia Jean. Urodzona w Anglii, obecnie mieszkająca w Berlinie, to wszechstronnie utalentowana projektantka i osoba o niezaprzeczalnej kreatywności. Po wieloletnim doświadczeniu na tradycyjnym rynku sztuki, z sukcesem stworzyła liczne projekty i wystawy związane ze street art. Banksy, jako inspiracja. Wpływ na jej twórczość, od zawsze stanowił dla niej źródło fascynacji ze względu na jego pochodzenie, pasję do kreatywności oraz zaangażowanie w wolną sztukę jako środek komunikacji.

Virginia Jean, będąc ekspertką w dziedzinie street artu, podkreśla: dzieła Banksy'ego dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, które często preferujemy ignorować. Twórczość Banksy'ego dociera do każdego człowieka, bez względu na to, czy zdecydujemy się na jej akceptację, czy nie. Prezentowanie prac Banksy'ego, ich promocja i celebracja, ma kluczowe znaczenie. Banksy poprzez swoją sztuką pisze historię - historię, która dla nas w tej chwili jest rzeczywistością. Wystawa ta jest obowiązkowa dla tych, którzy lubią konfrontować się ze sztuką, polityką, globalnymi wydarzeniami i przede wszystkim z samymi sobą, pozostając wrażliwymi na subtelne odcienie słodko-gorzkiej ironii.

Banksy, czyli kto?

W świecie sztuki ulicznej, żadne nazwisko nie wzbudza takiej sensacji jak Banksy – prawdopodobnie najbardziej znany i równocześnie najbardziej tajemniczy artysta graffiti na całym globie. Brytyjczyk w przedziale wiekowym 45-50 lat, z sukcesem utrzymuje swą tożsamość w głębokim ukryciu, podczas gdy jego dzieła zyskują uznanie nie tylko na ulicach globalnych metropolii, ale również na prestiżowych aukcjach. Jest uważany za jednego z najdroższych współczesnych artystów! Banksy, który porusza ludzi swoimi ironicznymi, politycznymi, lecz zawsze poetyckimi pracami, to podziemny bohater sztuki ulicznej. W 2009 roku, gdy mieszkańcy Bristolu decydowali, czy prace Banksy'ego powinny pozostać w przestrzeni publicznej, aż 97% opowiedziało się przeciwko ich usunięciu – klarowny sygnał poparcia dla jego twórczości. Banksy to gwiazda, której blask sięga daleko poza standardy rynku sztuki. W 2010 roku magazyn "Time" umieścił go po raz pierwszy na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, obok postaci takich jak Barack Obama, Steve Jobs czy Lady Gaga.

Do dzisiaj tajemnica otaczająca tożsamość Banksy'ego pozostaje nierozwiązana, lecz jego sztuka zdobyła uznanie na całym świecie, pojawiając się na murach miast i prowokacyjnie komentując bieżące wydarzenia. To widmo świata sztuki, które dawno przekroczyło granice obserwacji, a jego dzieła są znane i podziwiane przez miliony – zarówno entuzjastów sztuki, jak i osoby mniej zaznajomione. Szczególnie popularne stały się ostatnie prace, takie jak Game Changer, obraz dedykowany personelowi szpitala w Southampton, czy partyzancka akcja z wykorzystaniem słynnych szczurów w londyńskim metrze. Wiele z jego dzieł przeniknęło także do codziennego życia i sfery komercyjnej. Banksy stawia wyzwania normom i zapewnia refleksję nad rolą sztuki w społeczeństwie.

Rekordowe aukcje i niezwykłe dzieła

Banksy, brytyjski artysta graffiti, nie tylko tworzy niezapomniane muralowe dzieła na ulicach, ale także zdobywa spektakularne sumy na aukcjach. W 2018 roku jego ikoniczne dzieło Dziewczynka z balonikiem (ang. Girl with Balloon) zostało sprzedane za 1,2 miliona euro, tylko po to, aby momentalnie zostać pociętym przez ukrytą niszczarkę. Rekordową cenę 9,9 miliona funtów (11,1 miliona euro) osiągnął obraz Parlament zdecentralizowany (ang. Devolved Parliament) na aukcji w 2019 roku.

Banksy angażuje się także w tematy społeczne – Widok Morza Śródziemnego (ang. Mediterranean Sea View) z 2017 roku przyniósł 2,4 miliona euro, a zyski przekazał palestyńskiemu szpitalowi.

Praca Pokaż mi Moneta (ang. Show Me the Monet) – żartobliwa reinterpretacja arcydzieła Moneta – w 2020 r. sprzedała się za 7,6 miliona funtów (8,4 miliona euro). Idylla w obrazie Moneta pod tytułem Japoński mostek (ang. The Japanese Bridge) w obrazie Banksy’ego przeistacza się w nielegalne wysypisko ze śmieciami kołyszącymi się pośród lilii wodnych. Ten obraz olejny Banksy namalował już w 2005 r. prezentując go na wystawie w galerii.

Kolejny rekord artysta ustanowił w marcu 2021 r. Jego obraz Game Changer, który potajemnie powiesił na korytarzu szpitala w Southampton w maju 2020 r. i zadedykował personelowi szpitala słowami: Dziękuję za wszystko, co Państwo robią, poszedł pod młotek w domu aukcyjnym Christie’s i osiągnął niesamowitą cenę prawie 17 milionów funtów (20 milionów euro). Zgodnie z wyraźną prośbą Banksy’ego wpływy miały zostać przekazane na rzecz całej brytyjskiej służby zdrowia. Obraz przedstawia małego chłopca, który wyrzucił swoich superbohaterów Batmana i Spider-Mana, a teraz bawi się nową ulubioną postacią – pielęgniarką w masce chirurgicznej i pelerynie.

Banksy pobił swój własny rekord w październiku 2021 r. Ponownie wystawione na aukcję dzieło Miłość jest w koszu (ang. Love is in the Bin) przyniosło 18,5 miliona funtów (równowartość około 21,6 miliona euro). To wspomniana już wcześniej pocięta Dziewczynka z balonikiem, sprzedana w 2018 r. Do dziś nie wiadomo, kto kupił to dzieło sztuki i za jaką kwotę.

Chociaż oryginały nie są obecnie udostępniane publicznie, nie mniej imponujące reprodukcje można podziwiać na wystawie The Mystery of BANKSY – A Genius Mind.

Wystawa jest dwujęzyczna (PL/EN). Ekspozycja jest dostosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

OGÓLNE INFORMACJE O WYSTAWIE The Mystery of BANKSY – A Genius Mind


Czas trwania:

30.08.24 – 15.12.24 r.

Godziny otwarcia:                                                             

Poniedziałek-Niedziela         

10.00–20.00

Adres:                                                                                  

Hala nr 1,  Międzynarodowe Targi Poznańskie

Głogowska 18, 60-734 Poznań, - wejście bramą nr 11.

Bilety:                                                                                  

Bilety można nabyć na stronach www.mystery-banksy.pl  /  www.biletinfo.pl również w kasach przy wejściu na wystawę (od pierwszego dnia wystawy) a także w agencjach sprzedaży biletów (Ebilet, Eventim).