Bursztynowe trendy podczas Jarmarku Świątecznego na Targach

Podziel się

Od 18 listopada będzie można podziwiać na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawę „Bursztyn bałtycki. Skarb Zatoki Gdańskiej” oraz wziąć udział w warsztatach bursztynniczych.

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Skarb Zatoki Gdańskiej” to kolejna w tym roku z cyklu „Gdańsk -  światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kilka miesięcy temu można było podziwiać ją w Senacie RP. Wśród prawie 300 eksponatów znajdą się m.in. repliki bransolety podarowanej Michelle Obama autorstwa Leszka Górskiego, bransolety dla Roda Stewarta autorstwa Mariusza Gliwińskiego z frimy Ambermoda, naszyjnika dla księżnej Kate i spinek dla księcia Williama, wykonanych przez S& A Jewellery Design oraz bursztynowe pióro podarowane Lidii Popiel, ambasadorce bursztynu.

Bursztynnictwo to jedna z dziedzin, w której Gdańsk stał się światowym liderem, a bursztynowa biżuteria sygnowana marką „made in Poland” jest dzisiaj niekwestionowaną gwarancją najwyższej jakości i wyróżnikiem markowego produktu klasy „premium”. Wystawa pokazuje, że najważniejszym czynnikiem, który twórcom bursztynowej biżuterii pozwolił odnieść spektakularny międzynarodowy sukces, stało się wzornictwo. Gdańsk zyskał dzisiaj renomę globalnego bursztynowego trendsettera, do czego walnie przyczyniły się międzynarodowe targi Amberif, które w skali świata stały się kluczową imprezą targową i promocyjną poświęconą bursztynowi. Niemała w tym zasługa także gdańskiego Muzeum Bursztynu. 

Wystawa, zlokalizowana w Holu Wschodnim (od ul. Głogowskiej) będzie jedną z atrakcji Jarmarku Światecznego na Targach i potrwa do 21 grudnia br. Wstęp na wystawę jest wolny.

Warsztaty bursztynnicze

Wystawie będą towarzyszyć płatne warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonają amulet/wisior replikami narzędzi nawiązujących do czasów średniowiecza. Warsztaty będą odbywać się w piątki i soboty począwszy od 24 listopada. Poprowadzą je: Eryk Popkiewicz, archeolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, znany bursztyniarz, zajmujący się rekonstrukcjami narzędzi i warsztatów z pradziejów (archeologia eksperymentalna) oraz Dorota Cenecka, mistrzyni złotnictwa i bursztyniarstwa, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, znana polska projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim, wyróżniona medalem Prezydenta Gdańska za promocję Gdańska - światowej stolicy bursztynu.  

Bilety dostępne są na platformie ToBilet.pl

Bursztynowe kadry

Ekspozycję uzupełnią prace z kolekcji prywatnej Doroty Ceneckiej, znanej gdańskiej projektantki, wyróżnionej w listopadzie br. Medalem Prezydenta Miasta Gdańska oraz członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych pokazywane w ostatnich 2 latach w ramach wystawy „W bursztynowym kadrze”. Twórcy otrzymali zadanie prezentacji prac autorskich inspirowanych szeroko pojętą tematyką z zakresu kultury, nawiązujących, m.in. do kina i teatru.

Organizatorami wystawy w Poznaniu jest Biuro Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Związek Miast i Gmin Morskich. Partnerami: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.