Expo 2020 Dubai: Polski Pawilon

Podziel się

Spektakularna wizytówka naszego kraju przyciąga niebanalną architekturą i nawiązaniem do natury. Za jej budowę odpowiadało konsorcjum polskich firm – Grupa MTP i FM Aldentro.

Szacuje się, że w ciągu pół roku trwania pierwszą Wystawę Światową na Półwyspie Arabskim odwiedzi 18 mln osób. Licznymi atrakcjami kusić ich będzie Pawilon Polski – główna arena prezentacji, nośnik informacji o Polsce oraz miejsce wydarzeń promujących nasz kraj na Expo. Motywem przewodnim budynku jest hasło: „Poland. Creativity inspired by nature”. 

- Rzadko się zdarza, by budynek, który wygląda niesamowicie na wizualizacjach, tak samo dobrze lub nawet lepiej prezentował się w rzeczywistości. Serdecznie dziękuję naszym generalnym wykonawcom, czyli konsorcjum Grupy MTP i FM Aldentro. Dziękuje za doprowadzenie do tego, że ten budynek stanowi naszą pieczątkę na paszporcie Expo 2020 – mówił podczas otwarcia Polskiego Pawilonu Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej Światowej Wystawy EXPO w Dubaju 2020.

Za budowę pawilonu, wykończenie jego wnętrza oraz ekspozycji, a także bieżące utrzymanie techniczne budynku i ekspozycji odpowiada konsorcjum polskich firm – Grupa MTP i FM Aldentro.

Konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego Pawilonu Polski oraz ekspozycji wewnętrznej na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju wygrała warszawska pracownia WXCA. Architektura Pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową strukturę, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków.

Bogactwo naturalnej przyrody, różnorodność krajobrazu i strategiczne położenie w centrum Europy sprawiają, że Polska jest najważniejszym siedliskiem europejskich ptaków wędrownych. Zaproszenie odwiedzających do towarzyszenia tej wędrówce i przyjrzenia się obfitości polskiej awifauny stanowi okazję do rozwinięcia intrygującej, wielowątkowej opowieści nie tylko o pięknie polskiej natury, ale przede wszystkim o wymianie międzynarodowej, mobilności, eksporcie idei i myśli technologicznej. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.

Expo 2020 Dubai potrwa od 1 października 2021 do 31 marca 2022.

 

O konsorcjum Grupy MTP i FM Aldentro

Grupa MTP to lider wśród organizatorów imprez wystawienniczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, który poza uznanymi w świecie biznesowymi imprezami targowymi, organizuje kongresy, konferencje, wydarzenia kulturalne, sportowe, w tym mega eventy, które rocznie przyciągają ponad 1,4 mln gości z całego świata. Prócz Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu odbywających się w Poznaniu, Warszawie i Katowiczach, Grupa MTP koordynowała także m.in. organizację części spotkań centralnych podczas Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz pierwszego w historii Polski Zgromadzenia Narodowego odbywającego się poza terenem Warszawy.

FM ALDENTRO sp. z o.o. jest częścią grupy kapitałowej ATM Grupa S.A. największego niezależnego producenta telewizyjnego w Polsce. Specjalizuje się w kompleksowej organizacji eventów, koncertów oraz wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą, posiadając ogromne zaplecze techniczne oraz doświadczenie profesjonalistów w tym zakresie. Dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz logistycznymi.