Glass: pokazy, warsztaty i ekspozycje
Szkło to jedna z najbardziej plastycznych materii, dająca architektom, artystom i producentom produktów szklanych szerokie możliwości kreacji. Podczas zbliżających się targów Glass będzie można poznać tajniki różnych metod zdobienia tego pięknego materiału. Zaplanowano pokazy i praktyczne warsztaty. Glass to niezwykłe miejsce na styku biznesu, ekologii i sztuki. To także jedyne w Polsce targi tej branży.

Pokazy technik zdobienia szkła będą jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń targów Glass. To niecodzienna okazja do zobaczenia na żywo całego procesu powstawania przedmiotów szklanych, począwszy od wytopu surowego szkła w piecu hutniczym, poprzez jego wstępne formowanie, termoformowanie i zdobienie w technologii fusingu. Pokazom potowarzyszą interaktywne warsztaty. Ma ktoś pomysł na szklaną biżuterię? Taka może powstać podczas Glass i być własnoręcznie zrobioną, piękną pamiątką na lata.
To jednak nie wszystko. Zwiedzający będą mogli śledzić nie tylko powstawanie witraża przestrzennego w technice Tiffany’ego, ale także spróbować swoich sił w tej technice.
Podczas targów nie może zabraknąć pokazów najstarszej techniki zdobienia szkła - malowania natryskowego jak również bardziej współczesnej - piaskowania. W specjalnych, zamkniętych kabinach podczas nadmuchu na taflę szkła piasku pod wysokim ciśnieniem powstanie zaprojektowany wzór.

Targom towarzyszy także wyjątkowa wystawa nagrodzonych prac w konkursie EduPak Polska propagującym wiedzę na temat recyklingu szkła wśród przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. II edycja EduPak Polska skierowana jest do dzieci i młodzieży z Wielkopolski. W tegorocznym konkursie do udziału zaproszeni zostali zarówno uczniowie wielkopolskich szkół ponadpodstawowych, jak i podstawowych (podzielonych na dwie grupy: klasy I-IV i V-VIII) oraz przedszkolaki. Każda z wymienionych grup otrzymała inne zadania konkursowe, dopasowane do wieku uczestników. - Sam konkurs ma być jedynie pretekstem do zajęć przybliżających proekologiczne działania. Naszym celem jest zmiana postaw i nawyków u dzieci i młodzieży, a włożony wysiłek chcemy uhonorować nagrodami, które laureaci sami sobie wybiorą” – informuje Barbara Maciałczyk z Friends of Glass Polska, organizatora konkursu.
Glass to przede wszystkim spotkanie przedstawicieli świata biznesu i okazja do nawiązania ważnych relacji partnerskich. Podczas targów spotykają się liderzy i najwięksi „gracze” rynku, aby nawiązać kontakty biznesowe, poznać z bliska nowości oraz prześledzić aktualne trendy. Dla wystawców to okazja do prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego. Nie zabraknie najnowszych zastosowań szkła w budownictwie i architekturze. - Od dłuższego czasu obserwujemy stały rozwój branży szklarskiej w Polsce, co odzwierciedlają targi Glass. Przemysł szklarski dzisiaj należy do dziedzin bardzo opłacalnych. Rentowność od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie 8,7 %. Nowe trendy w architekturze i budownictwie także pokazują szeroki wachlarz możliwości wykorzystania szkła. To materiał nie tylko ekologiczny, ale też plastyczny, pozwalający uzyskać wyjątkowe efekty designerskie – mówi Matusz Szymczak, dyrektor targów Glass.

Co roku udział w targach biorą liderzy branży, prezentując swoje produkty i najnowsze rozwiązania. CDA POLSKA, GLASS – SERWIS, GLASSLIFT, MEKANIKA, MC DIAM – takich m.in. wiodących firm nie zabraknie na targach Glass.
Na zaproszenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz MTP na targi Glass oraz odbywające się w tym samym czasie targi Stone 2018 przyjedzie międzynarodowe grono przedsiębiorców i dziennikarzy. To ważny punkt realizowanej misji gospodarczej. Jej uczestnikami będą przedsiębiorcy reprezentujący rynki Kazachstanu, Rosji, Iranu, Ukrainy, ZEA, Turcji oraz Azerbejdżanu.
Ostatnią edycję targów Glass i Stone odwiedziło ponad 5000 profesjonalistów z całego świata.
Targi GLASS odbędą się w Poznaniu w dniach 14-17 listopada 2018, a towarzyszyć im będą targi branży kamieniarskiej STONE. Więcej informacji: www.glass.mtp.pl