Kampania „Wrażliwcy _ kultura bez barier”

Podziel się

Wrażliwość na sztukę nie ma barier – taki przekaz niesie kampania społeczna Fundacji In_Spire, która rozpocznie się w piątek 10 marca 2023 na Poznańskich Targach Książki. Główną oś kampanii stanowią ilustracje do wierszy dla dzieci polskich poetów wykonane przez dzieci z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, podopieczni Fundacji Ogród Marzeń z Jarocina oraz podopiecznego Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Nasz Dom" w Poznaniu.

Dzieci, które wzięły udział w naszej kampanii, pokazują nam, że nasze ograniczenia nie mają znaczenia. Liczy się tylko osobista wrażliwość oraz odwaga, by tę wrażliwość pokazać – mówi Iwona Kasprzak prezes zarządu Fundacji In_Spire - Każdy nosi w sobie wrażliwość na sztukę. Wielu z nas brakuje jednak odwagi, by to pokazać. Mówimy sobie „nie umiem”, „nie mam talentu”, „na pewno się nie uda”. Dzieci, twórcy wystawy, przygotowały prace mimo niepełnosprawności, z jakimi codziennie się zmagają. To dla nas wszystkich lekcja i przykład.

Wśród małych artystów zaproszonych przez Fundację In_Spire do udziału w wystawie „Wrażliwcy _kultura bez barier” znalazły się dzieci niewidome ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach, dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami z Fundacji Ogród Marzeń w Jarocinie, a także podopieczny Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Nasz Dom" w Poznaniu. Dzieci wykonały prace zainspirowane wierszami dwóch polskich poetów – Aleksandra Fredry oraz Juliana Tuwima. Wśród prac można zobaczyć ilustracje takich znanych wszystkim utworów, jak min. „Paweł i Gaweł”, „Dwa koguty”, „Małpa w kąpieli”, „Idzie Grześ”, „Dwa Michały” oraz „Rzepka”.

Wystawa prac planowana jest w trzech odsłonach. Już w najbliższy weekend można ją zobaczyć na Poznańskich Targach Książki, w pawilonie nr 7. Podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach dodatkowo w piątek zaprezentują także spektakl teatralny „Szara godzina” na scenie w pawilonie 7 o godzinie 15.00. Spektakl oraz prace plastyczne zostały przygotowane pod opieką Dagmary Szymkowiak. 

Druga odsłona wystawy będzie miała miejsce w Posnanii, gdzie ilustracje dzieci zostaną pokazane w Crystal Forum od 15 marca do 11 kwietnia. Prace będą również prezentowane na nośnikach multimedialnych w całej Posnanii.

Ważnym uzupełnieniem, a także trzecią odsłoną wystawy będzie prezentacja ilustracji na wybranych reklamowych ekranach LED zamieszczonych na przystankach tramwajowych w Poznaniu. „Pragniemy, aby sztuka dzieci trafiła do jak najszerszego grona poznaniaków – mówi Natalia Urbańska-Guss, wiceprezes Fundacji In_Spire – Kampania „Wrażliwcy” na ekranach reklamowych stanie się tym samym formą „Galerii Przystankowej”, która ma inspirować i zachęcać nas wszystkich do lepszego życia”.

O Fundacji In_Spire

Fundacja In_Spire jest fundacją założoną przez Grupę MTP. Zajmuje się działaniami społecznymi oraz biznesowymi na terenie Wielkopolski oraz Polski. Prowadzi działania nakierowane na rozwój przedsiębiorczości (mini-targi pracy, konferencje i warsztaty), działania o tematyce sportowej oraz wydarzenia kulturalne. Wśród działań kulturalnych i społecznych Fundacji można wymienić m.in. wystawę plastyczną prac dzieci do wierszy Jana Twardowskiego na Poznańskich Targach Książki 2022, a także projekty dla seniorów podczas targów Viva Seniorzy: warsztaty plastyczne „Zmalujmy to razem” oraz „Zdrowy talerz dla seniora” – spotkania z dietetykiem promujące zasady zdrowego żywienia. W grudniu Fundacja zorganizowała pobyt 250 dzieci z Poznania i Wielkopolski na Poznańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

W roku 2022 Fundacja skoordynowała – we współpracy z wieloma instytucjami oraz firmami - największą w Wielkopolsce akcję pomocową dla uchodźców z Ukrainy, która miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Fundacja In_Spire wspólnie z darczyńcami z Polski i Europy przekazała na potrzeby uchodźców ponad 500 ton darów, zapewniła ponad 30 000 posiłków dla uchodźców oraz 1.300 plecaków z wyposażeniem dla dzieci ukraińskich, a także przeprowadziła półkolonie dla dzieci polskich i ukraińskich „Polsko-ukraińskie lato Najmłodszych”, których celem była integracja poprzez zabawę.

 

Organizator kampanii:

Fundacja In_Spire

 

Mecenasi kampanii „Wrażliwcy_kultura bez barier”

- Poznańskie Targi Książki

- Posnania

- City Marketing

- Grupa MTP