Kongres obudowy Ukrainy COMMON FUTURE: Wspólna przyszłość i realny plan działania

Podziel się

Ogromna rola polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy oraz znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej były głównymi tematami pierwszego Kongresu Obudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Spotkanie, które zgromadziło ponad 1000 przedsiębiorców, przedstawiciel polityki i administracji przyniosło nie tylko istotne aspekty biznesowe, ale także ważne deklaracje dotyczące przyszłości tych bilateralnych stosunków.

W kongresie wziął udział Prezydent RP Andrzeja Dudy. Prezydent przybył do Poznania prosto z Nowego Jorku, gdzie uczestniczył w szczycie ONZ. Drugi dzień wydarzenia w Poznaniu rozpoczął się więc od spotkania Prezydenta, przedstawicieli rządu oraz parlamentarzystów z przedstawicielami wybranych firm uczestniczących w Kongresie.

- Możemy wesprzeć Ukrainę, pomagając w podnoszeniu kraju ze zniszczeń wojennych. Widzę tutaj ogromną rolę dla polskich przedsiębiorców – mówił Prezydent RP. - Cieszę się, że Poznań jest miejscem kluczowych debat o przyszłości Ukrainy po zakończeniu wojny. Chcę bardzo podziękować za zorganizowanie tego bardzo ważnego wydarzenia, które z całą pewnością odbywa się na czas - podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda zaakcentował w swoim przemówieniu ogromną rolę polskich przedsiębiorców w niesieniu pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. - To sprawa wielkiej wagi, bo odbudowana i zintegrowana z Unią Europejską Ukraina już dziś zajmuje, ale w przyszłości jeszcze silniej zajmie ważne miejsce na rynku europejskim i w europejskiej przyszłości, naszej przyszłości.

Polska od początku wojny wspiera Ukrainę. Dokładamy wszelkich starań, by pomóc Ukrainie nie tylko utrzymać niezależność, ale także w miarę możliwości, aby podtrzymać kondycję ukraińskiej gospodarki. To sprawa wielkiej wagi również w kontekście aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej, i warunków, które będzie musiała spełnić, aby osiągnąć ten cel - argumentował Prezydent.

Andrzej Duda życzył Ukrainie zwycięstwa na jej warunkach, a uczestnikom kongresu owocnych spotkań w tym właśnie duchu. - Liczę, że współpraca biznesowa, którą nawiążą Państwo z partnerami ukraińskimi zyska trwały charakter i będzie owocna.

Prezydent odniósł się także do ostatnich napięć, jakie pojawiły się na linii Warszawa-Kijów. - Dla mnie współpraca i wsparcie dla Ukrainy ma wymiar dziejowy pomiędzy naszymi narodami i krajami. Nie wierzę w to, ze jeden spór polityczno-prawny może przekreślić cały ten dorobek – mówił podczas kongresu COMMON FUTURE Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że nie ma wątpliwości, że spór o dostarczanie zboża z Ukrainy na polski rynek jest „odpryskowym” wycinkiem całości relacji polsko-ukraińskich - Jest to sprawa, którą po prostu musimy między sobą rozwiązać – dodał Prezydent.

Ogromna rola polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy była jednym z najważniejszych poruszanych podczas kongresu tematów. - Polskie firmy są gotowe brać udział w procesie odbudowy Ukrainy. Co więcej, już są tam obecne. Tworzymy instrumenty, które będą je wspomagać w tym procesie. Mam nadzieję, że te działania będą się toczyć w atmosferze konstruktywnej współpracy z partnerami ukraińskimi – mówiła Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które objęło patronat nad wydarzeniem.

Dowodem na to jest list intencyjny w sprawie „Projektu Lubelia”, podpisany przez Spółki Grupy Kapitałowej JSW, spółkę Grenevia, spółkę Joy i „Lubelię Ukraina” podczas kongresu. Celem projektu będzie udostępnienie i gospodarcze wykorzystanie (wydobycie) węgla ze złóż ‘Lubelska’, w Lubelsko – Wołyńskim Zagłębiu Węglowym Ukrainy.

Podczas Kongresu padła też inna ważna deklaracja. Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost, wiodącej w Europie platformy dostaw e-commerce, zapowiedział, że zainwestuje 100 mln euro i będzie przekonywał do inwestycji  w odbudowę Ukrainy partnerów amerykańskich i inne fundusze. - Nie możemy czekać na rozejm i zakończenie działań wojennych. Na mapie sprzecznych interesów musimy się odnaleźć. Dzisiaj wiemy, że Ukraina musi wykonać gigantyczną pracę, musi zwalczyć korupcję, poprawić porządek prawny. Podobnie było w Polsce w latach 90. – mówił prezes InPost.

- Pamiętajmy, że pionier zawsze otrzyma premię za ryzyko. To przedsiębiorcy z duszą ryzykanta mają szansę wygrać jak najwięcej. Jak w każdym biznesie i ekspansji zagranicznej, będziemy mieli do czynienia  z całą serią porażek, ale to będzie pchało gospodarkę do przodu. To będzie największy impuls ekonomiczny, jaki Europa może otrzymać. Jak powiedział Winston Churchill ‘Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki, ale bez utraty entuzjazmu’ – dodał Brzoska.

Bardzo ważnym elementem, który był omawiany podczas Kongresu jest zawarcie przez Polską umowy z ONZ o stałej obecności Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS). Dzięki umowie zwiększy się możliwość zatrudnienia Polaków w organizacjach międzynarodowych oraz zawierania kontraktów z ONZ przez polskie przedsiębiorstwa, także sprawie odbudowy Ukrainy.

- Polska jest dziś na 70. miejscu w rankingu państw biorących udział w przetargach ONZ. Obecność UNOPS oznacza wzrost liczby zamówień realizowanych przez lokalne firmy. Ruszamy z szeregiem szkoleń dla polskich firm, aby wejść do pierwszej dwudziestki tego rankingu, bo to szansa na ogromne środki dla polskich przedsiębiorców – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz.

Kongres COMMON FUTURE jest inicjatywą Grupy MTP i odbywa się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami strategicznymi Kongresu są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna. Partnerami Samorządowymi są Związek Miast Polskich oraz Stowarzyszenie Miast Ukraińskich. Partnerem Złotym jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Kongres wspierany jest także przez ponad dwudziestu partnerów branżowych.

Więcej informacji o Kongresie: www.common-future.pl