Lada moment WUF11 – co będzie się działo na Światowym Forum Miejskim WUF11 w Katowicach?

Podziel się

Debaty, sesje, prezentacje, wystawa Urban Expo, koncerty, spotkania z młodymi i kino miejskie - tak zapowiada się program katowickiego Światowego Forum Miejskiego, którego kompleksową organizacją i obsługą zajmuje się Grupa MTP. Na wydarzenie można się bezpłatnie zarejestrować się do 25 czerwca.

Grupa MTP wygrała ogłoszony jesienią 2021 przetarg nieograniczony i podpisała umowę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Programem Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich, na mocy której zajmuje się kompleksową organizacją i obsługą Światowego Forum Miejskiego WUF11. Grupa MTP jest odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie aranżacji istniejących przestrzeni kongresowych w MCK w Katowicach oraz budowę tymczasowych sal konferencyjnych, seminaryjnych i pomieszczeń biurowych m.in. dla ONZ. Firma zapewnia też niezbędną infrastrukturę informatyczną, systemy audio-wideo oraz catering.

Bogaty program wydarzeń

Merytoryczną część programu WUF11 tworzy kilkanaście rodzajów wydarzeń. Są to np. dialogi, sesje specjalne, warsztaty i okrągłe stoły.  Ich organizatorami są UN-Habitat, Polska oraz, w zdecydowanej większości, zewnętrzni partnerzy, którzy zostali wybrani w otwartym naborze. Jest w czym wybierać, bo takich wydarzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku będzie blisko 500!

Mieliśmy rekordową liczbę ponad tysiąca zgłoszeń, jeśli chodzi o chętnych do organizacji wydarzeń. Na żadnym wcześniejszym Światowym Forum Miejskim nie było takiego zainteresowania – mówi wiceminister Jarosińska-Jedynak.

To pokazuje, jak bardzo gorący jest teraz temat przyszłości miast.

W trakcie WUF 11 chcemy się podzielić naszymi doświadczeniami związanymi z ponad 30-letniego okresu wielowymiarowej transformacji, dzięki której udało nam się zmienić charakter miasta – z przemysłowego w nowoczesne centrum biznesowe i kulturalno-usługowe. Myślę, że będzie to cenna wiedza dla miast, które stoją przed tym wyzwaniem. Cieszę się, że wśród wydarzeń organizowanych przez nasz kraj jest sesja specjalna dotycząca odbudowy społeczności i sąsiedztwa po wojnie i klęskach żywiołowych. To ważne, byśmy nie zapominali o wojnie na Ukrainie i zdawali sobie sprawę z tego, jakim wyzwaniem jest to dla całej Europy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program w pigułce – wszystko o WUF11

Światowe Forum Miejskie rozpoczną i zakończą ceremonie w widowiskowym stylu, które połączą w sobie elementy artystyczne, rozrywkowe i oficjalne. Informacje o gościach i artystach, którzy wystąpią podczas obu ceremonii, zostaną podane w najbliższych dniach.

Jednak ceremonie to nie jedyne okazje do tego, by podczas WUF11 wziąć udział w wydarzeniu rozrywkowym. Zanim uczestnicy forum wyruszą na miasto, wezmą udział w dyskusjach związanych z siedmioma głównymi tematami imprezy, czyli:

  • Miasta sprawiedliwe
  • Zielona przyszłość miast
  • Innowacje i technologie
  • Budowanie odporności miast
  • Planowanie i zarządzanie miejskie
  • Przyszłość gospodarki i finansów miejskich
  • Reagowanie na kryzysy i odbudowa miast

Ekologia, równe szanse dla wszystkich, udział mieszkańców oraz wykorzystanie big data i internetu rzeczy w zarządzaniu miastami – to wszystko topowie tematy, o których mówi cały świat. Ta dyskusja na kilka dni przeniesie się do Katowic. To niepowtarzalna okazja do tego, by zweryfikować swoją wiedzę na temat najnowszych trendów i zainspirować się pomysłami z całego świata – podkreśla Jarosińska-Jedynak. Wiceszefowa MfiPR  dodaje, że ostatni temat - reagowanie na kryzysy i odbudowa miast – został dodany do programu forum z inicjatywy Polski i że w dużej części będzie on poświęcony Ukrainie.

Oprócz debat i wystąpień ekspertów, na uczestników czekają rozmowy przy okrągłych stołach, sesje networkingowe oraz warsztaty. Co więcej, każdy może zaangażować się we współtworzenie Forum, nawet nie będąc w Katowicach! Kilkadziesiąt wydarzeń będzie przebiegało hybrydowo – w WUF11 możemy zatem uczestniczyć nawet z najdalszego zakątka świata, online.

Polskie akcenty na WUF11

Na WUF wiele atrakcji będzie działo się równolegle do głównych wydarzeń. Od każdego uczestnika zależy, w czym będzie miał ochotę wziąć udział danego dnia imprezy. A do jakiej przestrzeni na WUF11 zaprosi Polska?

Pawilon Polski będzie dużą konstrukcją o ciekawym designie, łączącym tradycyjne cechy polskiej architektury ze współczesnymi nurtami. To przestrzeń nie tylko na zaprezentowanie polskich osiągnięć, ale i dyskusję na ważne dla Polski tematy. W Pawilonie odbywać się będą ciekawe dyskusje, na przykład o odbudowie Ukrainy po działaniach wojennych czy partycypacji młodzieży w podejmowaniu decyzji o działaniach w miastach. To czas na opowiedzenie o historii transformacji polskich miast i kierunkach ich rozwoju na przyszłość. Na oczach uczestników będzie powstawał mural wykonywany przez polskiego artystę. Każdy będzie mógł odwiedzić również interaktywną wystawę o inicjatywach podejmowanych w polskich miejscowościach.

Za zaprojektowanie, budowę i utrzymanie Pawilonu Polski na WUF11 oraz przygotowanie koncepcji wystawy interaktywnej odpowiedzialna jest na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - Grupa MTP.

Niewiele jest w Polsce firm z tak długą historią i oferujących tak szeroki zakres usług branżowych, jak Grupa MTP. Posiadamy bardzo duże doświadczenie w organizacji najważniejszych globalnych wydarzeń i  tworzeniu przestrzeni międzynarodowej wymiany myśli i rozmów. Dlatego cieszymy się, że po raz kolejny wracamy do Katowic, gdzie powierzono nam newralgiczną części przygotowań do tego wyjątkowego wydarzenia – zapewnia Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Polscy przedstawiciele na WUF11 zainicjują również rozmowy w ramach Europejskiej Ścieżki, organizowanej pod hasłem „Transformacja europejskich miast: dla lepszej Europy, dla lepszego świata”. To w ramach niej będą toczyły się dyskusje m.in. o miejskiej mobilności, dążeniu do neutralności klimatycznej czy problemach związanych z dostępnością mieszkań. Ideą Ścieżki – jednego z głównych bloków Forum – jest rozmowa o tym, co możemy zrobić, by europejskie miasta inspirowały świat we wdrażaniu zmian dla lepszego życia w miastach.

Polska będzie też gospodarzem dwóch specjalnych debat. Pierwsza z nich –  Okrągły stół wysokiego szczebla „Krajowe polityki miejskie w zmieniającym się świecie” – odbędzie się w poniedziałek 27 czerwca. Wezmą w niej udział ministrowie m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec, Szwecji i oczywiście Polski, którzy pokażą w jaki sposób rządy wspierają rozwój miast. Druga debata to sesja specjalna dotycząca odbudowy społeczności i sąsiedztwa po wojnie i klęskach żywiołowych, która odbędzie się we wtorek 28 czerwca.

Tylko debaty? Niekoniecznie!

Atrakcją, która zdecydowanie przyciągnie uwagę uczestników WUF, ale też mieszkańców Katowic, będzie Urban EXPO, czyli wielka wystawa, na której swoje pawilony promocyjne zaprezentują państwa, miasta, firmy czy organizacje pozarządowe. Dzięki niej uczestnicy będą mogli poznać i „doświadczyć” innowacyjnych pomysłów dla miast z całego świata.

Poza Międzynarodowym Centrum Kongresowym, będą odbywały się liczne koncerty, występy lokalnych artystów, spektakle teatralne, kino miejskie i wieczorne potańcówki. „WUF na mieście” zakłada 11 stref tematycznych, porozrzucanych na mapie Katowic, ale w odległości maksymalnie kilku minut pieszo od MCK. To w nich odpoczniemy, weźmiemy udział w zajęciach tematycznych i sportowych.

Program wydarzenia:

https://wuf.unhabitat.org/main-events 

Bezpłatna rejestracja na wydarzenie dostępna jest na stronie:

https://www.unevents.org/Home/Register

źródło: www.gov.pl/web/wuf11