Piknik „Poznań w formie” już w sobotę!

Podziel się

Bezpłatne badania, spotkanie z olimpijczykami, przedstawienia teatralne, boisko akademii piłkarskiej, promocja ekologii czy ćwiczenia oddechowe – 13 kwietnia kolejny w tym roku piknik „Poznań w formie”. Pełna atrakcji sportowych, animacji, kultury i bezpłatnych badań – taka będzie druga sobota kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Iglicy.

Strefa zdrowia

Zdrowie jest bezcenne, dlatego z myślą o mieszkańcach podczas każdego pikniku organizatorzy zachęcają do profilaktyki. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania razem z partnerami przygotował strefę zdrowia z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ oferuje wykonanie pomiaru masy ciała i tkanki tłuszczowej. Będą też udzielać informacji o Internetowym Koncie Pacjenta, bezpłatnych programach profilaktycznych i portalach wspomagających zdrowie takich jak: Akademia NFZ czy Diety NFZ. Na badania testem w kierunku HCV i HIV, a także poziomu PSA zaprasza Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia. O tym jakie znaczenie ma oddech i jak stosując odpowiednie ćwiczenia oddechowe w połączeniu z jogą, można poprawić poziom energii, koncentracji i skupienia opowie podczas warsztatów Anna Maciaszczyk z Mentaljoga. Z przesiewowego badania wzroku, a także porad optycznych czy oceny stanu technicznego okularów i ich czyszczenia będzie można skorzystać w punkcie firmy Family Optic. Na porady dietetyczne i badania pomiaru składu ciała oraz analizę wyników zaprasza Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego. Na stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu będzie możliwość skorzystania z badania na zawartość węgla w wydychanym powietrzu u palaczy przy pomocy smokerlyzera. Konsultanci opowiedzą też m.in. o profilaktyce chorób odkleszczowych i pokażą jak prawidłowo usunąć kleszcza. Z pomiaru glukozy we krwi czy ciśnienia tętniczego oraz sprawdzenia BMI będzie można skorzystać na stanowisku Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Konsultanci z Fundacji Anny Wierskiej "Dar Szpiku" opowiedzą o znaczeniu krwi i transplantologii, będzie też możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Na konsultacje z zakresu profilaktyki otyłości oraz sposobów jej leczenia m.in. poprzez operację bariatryczną zaprasza Szpital Miejski im. Franciszka Raszei. Na stoisku Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej specjaliści podpowiedzą jak odpowiednio zażywać leki i suplementy diety. Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie, będzie można się nauczyć na stanowisku Polskiego Czerwonego Krzyża. O tym jak ważne jest zdrowie psychiczne i gdzie szukać pomocy będą opowiadać specjaliści na stanowisku Fundacji Ty i Ja.

Strefa Bezpieczeństwa i edukacji i ekologii 

Straż Miejska Miasta Poznania będzie edukować w zakresie ruchu drogowego pieszych, rowerzystów czy osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Strażnicy Miejscy zadbają również o wiedzę seniorów z zakresu bezpieczeństwa. Nie zabraknie też konkursów. Mieszkańcy w punkcie OK Poznań będą mogli się dowiedzieć jakie korzyści płyną z przystąpienia do programu benefitowego przygotowanego przez Miasto Poznań. Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej przeprowadzi kreatywną lekcję edukacji ekologicznej dotyczącą segregacji odpadów. Zakład Zagospodarowania Odpadów zaprasza najmłodszych m.in. na warsztaty ekologiczne. Szkoła ProfiLingua udowodni, że nauka angielskiego przez zabawę jest możliwa. Aquanet Laboratorium przygotuje ciekawostki i doświadczenia związane z wodą.

Strefa Sportu

Na pikniku „Poznań w formie” nie zabraknie tez sportu. Akademia Piłkarska Reissa przygotuje mobilne boisko. Klub Poznań Athletic zaprasza najmłodszych do wzięcia udziału w rywalizacji na specjalnym lekkoatletycznym torze przeszkód. Na pikniku będzie Hobby Horse, czyli idealne połączenie zabawy i sportu, dla miłośników koni i jeździectwa. Można zabrać własne koniki.

Kultura

Na scenie Teatr Fuzja zaprasza na przedstawienie „Ciocia Jadzia”, a agencja artystyczna Art Bonsai na spektakl „Mityczne muzykowanie”. Podczas pikniku Fundacja In_Spire przygotuje wystawę w ramach kampanii społecznej „ Wrażliwcy_kultura bez barier”, która prezentuje ilustracje do książki „Mały Książę” wykonane przez dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a także podopiecznych Fundacji Ogród Marzeń z Jarocina.

Organizatorzy zapraszają 13 kwietnia na Międzynarodowe Targi Poznańskie od 11:00 do 16:00 do targowej Iglicy. Wstęp jest bezpłątny. Wejście: Hol Wschodni MTP (ul. Głogowska 10)  Więcej informacji na stronie facebook.pl/poznanwformie i na poznanwformie.pl

Atrakcje na scenie:

11:15 - Art Bonsai | „Mityczne muzykowanie”
12:00 - animacje dla dzieci
12:30 - Teatr Fuzja | „Ciocia Jadzia”
13:15 - spotkanie z Olimpijczykami – Poznań Athletic
13:45 - przygoda z bieganiem – Tomasz Makowski, Night runners, Kids Run Academy 
14:30 - o zdrowiu psychicznym i stresie – Fundacja Ty i ja
15: 00 - animacje dla dzieci
15: 30 - pokaz baniek mydlanych