Poznański Czerwiec ’56 roku

Podziel się

Dziś, w rocznicę Poznańskiego Czerwca’ 56 roku, szczególnie pamiętamy o bohaterach, którzy utorowali nam drogę do wolności. Zarząd Grupy MTP wraz z przedstawicielem związków zawodowych złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia.

Rankiem 28 czerwca 1956 w mieście słychać było przejmujący stukot tysięcy drewniaków. Strajk robotniczy wybuchł w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań i przerodził się w spontaniczny protest mieszkańców przeciw władzy. Robotnicy walczyli o godne warunki życia. Trwające wtedy Międzynarodowe Targi Poznańskie były jednym ze świadków tej walki. Na ich teren weszli robotnicy z zakrwawioną flagą, a ich zdjęcie, dzięki obecności zagranicznych dziennikarzy, obiegło cały świat i niosło informację o robotniczym zrywie.

W dniu 25.06 w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się III Gala STUKOT’56, podczas której zostały wręczone nagrody, statuetki w kształcie okuloka – robotniczego drewniaka.  Stukot’56 to symboliczna inicjatywa, która  ma na celu upamiętnić bohaterów poznańskiego Czerwca i wyróżnić osoby, które w dzisiejszych czasach kontynuują ich dzieło, propagując wartości wolności, godności i praw człowieka. Patronat Honorowy nad konkursem sprawują żyjący wśród nas  Bohaterowie Czerwca 1956.