Sportowo i kulturalnie na Cytadeli

Podziel się

Strefa zdrowia, ekologii, bezpieczeństwa i rodzinnej rozrywki to atrakcje drugiego z serii rodzinnych festynów miejskich „Poznań w formie”, który odbędzie się na Cytadeli w najbliższą sobotę. W programie występy teatralne i koncert dla dzieci, badania profilaktyczne dla seniorów, konsultacje medyczne, joga i tor przeszkód przygotowany przez poznańskich olimpijczyków.

„Poznań w formie” to cykl międzypokoleniowych pikników poruszających tematykę zdrowego życia w mieście. Jego inicjatorem jest Miasto Poznań. W planach jest organizacja dziesięciu edycji wydarzenia w okresie do września 2023. Partnerami wydarzenia są Miasto Poznań oraz miejskie instytucje, spółki i partnerzy.

Wiele atrakcji dla dzieci

W programie sceny dla najmłodszych znajdą się spektakl „Misja Poznań” w wykonaniu Teatru Animacji, spektakl „Odkrywcy” w wykonaniu Teatru Fuzja i koncert "Bajkowy Brzechwa" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej Bonsai.

Grupa MTP zaprasza do Strefy Rodzinnej Rozrywki na zabawy z chustą i gumą animacyjną, przeciąganie liny, skoki w workach i budowanie z klocków. Będzie też wielka eko-gra i tańce animacyjne z pomponami. Centrum Sztuki Dziecka, organizator 24. Biennale Sztuki dla Dziecka,  przygotował dla dzieci warsztaty plastyczne pt. "Wiatraki, nie-wiatraki".

Sportowa zabawa

Firma Tormel przygotowała dla uczestników festynu „Poznań w formie” wyjątkową atrakcję - jogę pod chmurką. Zapraszamy na dwie sesje w godz. 12:00-13:00 oraz 14:00-15:00. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapraszamy w stroju sportowym i z własną matą. Zajęcia poprowadzi Kasia Krzysztofiak  - założycielka studia Projekt Joga, instruktor hatha jogi oraz jogi dla dzieci, absolwentka Wydziału Rehabilitacji warszawskiego AWF.

Olimpijczycy z Poznania, sprinter i bobsleista Kamil Masztak i zapaśniczka Agnieszka Wieszczek-Kordus, zapraszają najmłodszych na sportowe zmagania i do pokonania specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Osoby, które pokonają tor przeszkód zaliczając wszystkie jego elementy w najkrótszym czasie, w swojej kategorii wiekowej, mają szanse wygrać Smartwatch Huawei Band 4. Przewidziane są trzy kategorie wiekowe: do 6 lat, 7-10 lat, 11-16 lat.

 

Strefa zdrowia

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych zaprasza na bezpłatne badania i konsultacje medyczne. Na miejscu każdy, bez wcześniejszych zapisów i skierowania, będzie mógł wykonać badania densytometryczne w kierunku wczesnego wykrywania osteoporozy, badania słuchu i wzroku pod kątem ostrości widzenia.  Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oferuje pomiary składu ciała i omówienie  wyników, a także krótkie porady dietetyczne na temat zdrowego żywienia. 

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych proponuje porady, jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza. Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu będzie prowadziła badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy i namawiała do rzucenia nałogu nikotynowego. W ramach edukacji antyalkoholowej przy użyciu alkogogli, będzie można doświadczyć wpływu spożycia alkoholu na sprawność psychoruchową. W programie też edukacja nastawiona na prawidłową higienę, profilaktykę,  zdrowy styl życia, a także informacje na temat krwiodawstwa, dawstwa szpiku i transplantologii. 

Podczas festynu  będzie możliwość przypomnieć sobie procedury pierwszej pomocy przedmedycznej. PCK Poznań zaprasza na swoje stoisko, gdzie będzie można potrenować przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach.

Strefa ekologii

Zarząd Zieleni Miejskiej przygotuje ścieżkę sensoryczną z szyszkami, korą, piaskiem i otoczakami, po której będzie można przejść bosymi stopami. Zaprosi też do parkowej apteki, w której będzie można się dowiedzieć więcej o właściwościach leczniczych roślin. Można będzie też wziąć udział w zabawie Koło fortuny - Jakim drzewem jestem?

Zakład Zagospodarowania Odpadów stawia na edukację z zakresu prawidłowego postępowania z odpadami. Wśród atrakcji quizy i zabawy. Oddział Edukacji Ekologicznej, Wydział Gospodarki Komunalnej da drugie życie niepotrzebnym rzeczom – ze starych firanek i T-shirtów uszyje woreczki wielkokrotnego użytku do zakupu owoców i warzyw. Będzie też edukacja z zakresu zagospodarowania elektroodpadów i odpadów organicznych. 

 

Strefa bezpieczeństwa

Komenda Miejska Policji  w Poznaniu przygotowała atrakcje związane z bezpieczeństwem – m.in. wielkoformatową grę dla najmłodszych.  Straż Miejska Miasta Poznania będzie prowadziła  działania edukacyjne dla właścicieli psów oraz dla seniorów w ramach autorskiego programu „POZytywniacy”. Nie zabraknie też konkursów i gadżetów. Dzieci ucieszą się też z możliwości obejrzenia z bliska radiowozów, którymi na co dzień poruszają się stróże prawa.

 

Program wydarzeń

11:05  POZYTYWNIACY | STRAŻ MIEJSKA

11:15 MISJA POZNAŃ | TEATR ANIMACJI (strefa mobilna)

12:00 JOGA NA TRAWIE | PROJEKT JOGA

12:30 ODKRYWCY | TEATR FUZJA

13:30 KONCERT "BAJKOWY BRZECHWA"

14:00 JOGA NA TRAWIE | PROJEKT JOGA

14:30  STREFA RODZINNYCH ANIMACJI GRUPY MTP

15:45 WRĘCZENIE NAGRÓD | KAMIL MASZTAK I  AGNIESZKA WIESZCZEK-KORDUS

 

Poznań w formie

Cytadela plac pod Amfiteatrem

20 maja  11:00 – 16:00

www.facebook.pl/PoznanwFormie