STUKOT'56 – odgłosy czerwca

Podziel się

Przed nami trzecia edycja Nagrody STUKOT’56 – odgłosy czerwca. Podczas gali 25 czerwca w targowej Iglicy, zostaną wręczone statuetki w formie symbolicznego robotniczego okuloka, dla tych, którzy współcześnie niosą główne  idee i przesłanie protestów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

To symboliczne wydarzenie przypomni bohaterów tamtych dni oraz pokaże osoby i instytucje, które w dzisiejszych czasach kontynuują ich dzieło, propagując wartości wolności, godności i praw człowieka.

- Marzy nam się, aby Nagroda Stukot’56 – odgłosy Czerwca,  stała się wkrótce znaną w Polsce, silną,  prestiżową marką. Nagroda nie ma wymiaru materialnego, jest symbolicznym oddaniem hołdu Bohaterom Czerwca’56 i tym wszystkim, którym bliskie są także dzisiaj, po 68 latach,  ponadczasowe idee poznańskiego buntu: wolność, godność, prawo, troska o drugiego człowieka, o to aby nikt nie był głodny i prześladowany za wyznawanie swojej wiary.  Niech ten dzisiejszy  STUKOT, nawiązujący do stukotu o poznański bruk robotniczych drewniaków – okuloków, niesie się po całej Polsce w poszukiwaniu współczesnych nam bohaterów. Wiemy, że jest ich wielu - mówi Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, organizator Nagrody.

- Stukot ‘56, to nie tylko nazwa, to symbol ducha walki, determinacji i wolności, który narodził się na ulicach Poznania. Jest to idea, która ma za zadanie nie tylko uczcić pamięć tamtych bohaterów, ale także kontynuować ich dzieło, propagując wartości, za które walczyli. Poprzez ustanowienie tej nagrody, stworzyliśmy platformę dla tych, którzy nie tylko pamiętają, ale także działają na rzecz tych wartości. To nie tylko akt hołdu dla przeszłości, ale również bodziec dla dzisiejszych bojowników o wolność i sprawiedliwość. Chcemy, aby STUKOT‘56 był nie tylko upamiętnieniem historii, ale także przenosił we współczesność uniwersalne przesłanie wolności i godności człowieka - podkreśla Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP

Grupa MTP jest organizatorem gali nagrody w targowej Iglicy. Miejsce nie jest przypadkowe, iglica była świadkiem historii wydarzeń w 1956 roku. Targi Poznańskie odegrały kluczową rolę w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca: dzięki zagranicznym gościom i dziennikarzom o krwawo stłumionym proteście robotników dowiedział się świat, zapisując się na zawsze w historii polskiej drogi do wolności.

- W dzisiejszym świecie trzeba przypominać o wartościach. A te, o które walczyli uczestnicy Poznańskiego Czerwca są dla nas wciąż niezwykle ważne. Nagroda STUKOT ’56 pokazuje cały czas, że są ludzie, którzy wciąż o nie walczą i się dla nich poświęcają. Dlatego jestem zaszczycony, że Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny jest Partnerem tej nagrody - Arkadiusz Kawa, Dyrektor Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach odwołujących się do haseł wypisanych na Pomniku Czerwca ’56:

„O Boga, za wolność, prawo i chleb”

  • Kategoria „O Boga”: dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną
  • Kategoria „Za wolność”: dla walczących i zasłużonych w walce o wolność
  • Kategoria „Za prawo i chleb”: dla walczących i zasłużonych w walce o prawa pracownicze i godność potrzebujących, wykluczonych 

- Hasła, które rozbrzmiewały w roku 1956 w Poznaniu są w wielu wymiarach do dziś aktualne. Ciągle musimy pamiętać, że wolność to wartość, o którą musimy się troszczyć i każdego dnia się jej uczyć i zdawać egzamin z jej odpowiedzialnego wykorzystywania, bo Ci, którzy walczyli o nią dla Nas ponieśli ofiarę najwyższą, ofiarę życia. Nagroda „Stukot’56” urzeczywistnia te wartości i pokazuje ludzi, dla których są one ważne dziś w drugiej dekadzie XXI wieku, dlatego doceniamy te postawy i chcemy pokazywać i promować bohaterów naszej codzienności – podkreśla Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród laureatów z minionych lat są m.in. Fundacja Redemptoris Missio, Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann, Jacek Polewski, Hospicjum Palium. Wyboru laureatów dokona w głosowaniu Kapitała Nagrody spośród przesłanych zgłoszeń oraz zgłoszonych własnych kandydatów. 

Organizatorem konkursu STUKOT‘56 jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z siedzibą w Poznaniu. Organizatorem Gali Nagrody jest Grupa MTP.

Pozostali Partnerzy wydarzenia: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu,  H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja ENEA, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, H. Cegielski – Poznań S.A.