Trwa Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON
Ponad 1000 uczestników z 15 krajów (Arabia Saudyjska, Belgia, Dania, Gruzja, Holandia, Korea Południowa, Litwa, Niemcy, Peru, Polska, Rwanda, Singapur, Słowenia, Stany Zjednoczone, Włochy), wzięło udział w pierwszym dniu kongresu.
Kongres INSECON rozpoczął Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, który podkreślał wagę współpracy między wszystkimi przedstawicielami świata polityki, administracji, instytucji branżowych oraz przedsiębiorców.
- Mam nadzieję, że będą to dwa dni owocnych dyskusji między środowiskami służb mundurowych, administracji publicznej, administracji samorządowej i biznesu. Porozmawiamy o strategii cyfrowej RP, największych przeciwnikach NATO w domenie cybernetycznej i wpływie konfliktu zbrojnego w Ukrainie na sektor prywatny i publiczny w Polsce. Drugi dzień to dyskusje poświęcone strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa. Będziemy mieli okazji wysłuchać wybitnych ekspertów z państw członkowskich NATO i UE na temat współczesnych wyzwań cyberbezpieczeństwa.
Razem jesteśmy silniejsi
W uroczystości otwarcia Kongresu wziął udział także Cezary Tomczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, zwracając uwagę na szereg istotnych czynników, które mają wpływ na rozwój sektora cyberbezpieczeństwa.
– Dziś udało się nam zebrać w jednym miejscu podmioty resortu obrony narodowej, służby państwowe, samorządy, administrację - celem spotkania jest ciągłe budowanie silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej, tworzenie bezpiecznej cyberprzestrzeni. Mierzymy się z zagrożeniami tu i teraz, dlatego ta współpraca jest tak ważna. Dlatego dziękuję wszystkim: żołnierzom, służbom państwowym, przedstawicielom administracji państwowej, że stoją na straży bezpieczeństwa – ta współpraca jest obecnie na wzorowym poziomie.
Z kolei Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski, potwierdził zwiększenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który będzie wykorzystywany do zwiększania kompetencji cyberbezpieczeństwa oraz liczby personelu eksperckiego w Administracji Publicznej i Siłach Zbrojnych RP. Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że stawia na międzyresortową współpracę, ponieważ cyfryzacja dotyczy właściwie wszystkich obszarów, także tych związanych z bezpieczeństwem państwa. Minister poruszył również kwestię przygotowania nowej strategii cyfrowej RP, obiecując pracę nad tym, żeby cyfryzacja stale się rozwijała w kierunkach, które przyniosą korzyści wszystkim mieszkańcom naszego kraju. Dodatkowo uczestnicy Kongresu mogli się dowiedzieć, że Polska ma jedną z najlepszych Cyber tarcz na świecie, plasując się tym samym wśród 5 liderów międzynarodowych: Amerykanów, Brytyjczyków, Chinczyków czy Izraela.
- Jako dowódca jestem szczególnie dumny, że polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odgrywają tak istotną rolę na arenie międzynarodowej. Współpracując zwiększamy własną i zbiorową odporność na cyberzagrożenia. (…) Szybka wymiana informacji o zagrożeniach pozwala nam wyprzedzić ruchy naszych przeciwników. Stąd też decyzje o tym, by zacieśniać współpracę międzynarodową z naszymi partnerami, którzy są na odpowiednim poziomie dojrzałości w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale również z dostawcami rozwiązań teleinformatycznych, które są implementowane w naszych systemach – zaznaczał podczas wystąpienia pt. „Siła współpracy – współdziałanie na cyfrowej linii frontu” gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Polska scena cyberbezpieczeństwa
W poniedziałek, pierwszego dnia Kongresu INSECON można było wysłuchać wystąpień i porozmawiać z wybitnymi ekspertami z polskiej sceny cyberbezpieczeństwa. Wśród nich znaleźli się m.in. Mirosław MAJ oraz Robert KOŚLA z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, którzy krótko opowiedzieli o misji fundacji (działanie na rzecz cyberbezpieczestwa w obszarze strategicznym poprzez wdrażanie projektów o charakterze praktycznym, które budują operacyjne kompetencje), jak również zaprezentowali plan budowania i rozwoju cyberpotencjału Polski na przestrzeni ostatniej dekady. Na scenie nie mogło również zabraknąć redaktora naczelnego popularnego serwisu internetowego poświęconego bezpieczeństwu informacji – Adam HAERTLE z Zaufanej Trzeciej Strony zaprezentował szerokie spektrum informacji na temat: „Gdy przestępca szyfruje rozmowy, a służby i tak słuchają.” Adam LANGE, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z ponad 20-letnim doświadczeniem w wykrywaniu cyberzagrożeń w sektorze finansowym (Standard Chartered Global Business Services) podzielił się swoją wiedzą z zakresu wpływu konfliktu zbrojnego na Ukrainie na sektor prywatny i publiczny w Polsce. Ostatnie wystąpienie należało do partnera strategicznego Kongresu INSECON – firmy Microsoft. Jej przedstawiciel, Krzysztof Malesa, przybliżył uczestnikom technologie cyfrowe wobec zobowiązań sojuszniczych RP.
Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON jest inicjatywą Ministerstwa Obrony Narodowej i Grupy MTP, odbywa się pod patronatem: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, NASK. Partnerem strategicznym została firma Microsoft, a Partnerem srebrnym: Vector Synergy. Kongres wspierany jest także przez ponad trzydziestu partnerów branżowych, merytorycznych i medialnych.
Zapraszamy na dzień drugi INSECON, wykłady odbywać się będą na dwóch scenach równolegle: SCENA GŁÓWNA MIĘDZYNARODOWA oraz SCENA BIZNESU I SAMORZĄDU.
Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON | 15-16.04.2024, Poznań Congress Center.
Bądź na bieżąco: LinkedIN INSECON | Twitter INSECON