WUF11: "nadzwyczajny moment" dla miast świata

Podziel się

Oczy całego świata skierowane są na Katowice. W stolicy Śląska trwa 11. edycja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11). Grupa MTP zajmuje się kompleksową organizacją i obsługą WUF11 oraz budową Pawilonu Polski.

Uroczystego otwarcia Forum dokonali minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, dyrektor wykonawcza UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Miasta są dzisiaj główną siłą napędową zrównoważonego rozwoju. To one determinują kierunki i dynamikę rozwoju światowej gospodarki. Tempo procesów urbanizacyjnych wymaga jednak działań i koordynacji w wymiarze miedzynarodowym – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

I dodał:

Dlatego potrzebujemy dzisiaj jako społeczność międzynarodowa kompleksowej i pogłębionej dyskusji nad transformacją modelu rozwoju miast oraz przeniesieniem na grunt polski wszystkich działań związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej urbanizacji.

Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości

11. sesja Światowego Forum Miejskiego odbywa się pod hasłem „Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości”. Przez pięć dni przedstawiciele państw z całego świata dyskutują nad zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem miast. WUF11 jest nie tylko miejscem spotkań ekspertów, ale także przestrzenią wsłuchiwania się w najważniejszy głos każdego miasta – głos jego mieszkańców. Wszystko po to, by miasta, w których żyjemy, stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom.

Tematem tegorocznego Forum jest przekształcanie miast na rzecz lepszej miejskiej przyszłości. Transformacja przyszłości miast jest podstawą zrównoważonego rozwoju dla obecnych i przyszłych pokoleń. Bez patrzenia w przyszłość i działania na rzecz miejsc  bardziej przyjaznych do życia, bardziej dostępnych i sprawiedliwszych nie można poczynić właściwych postępów w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Światowe Forum Miejskie powstało z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co dwa lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

WUF w Katowicach jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem obecnej edycji WUF jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Grupa MTP wygrała ogłoszony jesienią 2021 przetarg nieograniczony i podpisała umowę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Programem Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich, na mocy której zajmuje się kompleksową organizacją i obsługą Światowego Forum Miejskiego WUF11. Spółka była odpowiedzialna za zaprojektowanie i wykonanie aranżacji istniejących przestrzeni kongresowych w MCK w Katowicach oraz budowę tymczasowych sal konferencyjnych, seminaryjnych i pomieszczeń biurowych m.in. dla ONZ. Firma zapewnia też niezbędną infrastrukturę informatyczną, systemy audio-wideo oraz catering.

Urban EXPO

Światowemu Forum Miejskiemu towarzyszy strefa ekspozycyjna Urban EXPO. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony promocyjne prezentują tu wystawcy z 43 krajów ze wszystkich regionów świata. Są to państwa, miasta, organizacje i firmy, prezentujące swoje pomysły na rozwój i zmiany przestrzeni miejskich, a także ułatwienia dla mieszkańców miast.

Polska jest gospodarzem pawilonu o ciekawym designie, łączącym tradycyjne cechy polskiej architektury ze współczesnymi nurtami. To przestrzeń nie tylko na zaprezentowanie naszych  osiągnięć, ale i dyskusję na ważne dla Polski tematy. Zaprojektowanie, budowę i utrzymanie Pawilonu Polski na WUF11 oraz przygotowanie koncepcji wystawy interaktywnej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej powierzyło Grupie MTP. 

Zachęcamy do odwiedzenia pawilonu Polski. Będą odbywać się tu ciekawe dyskusje. Na oczach uczestników będzie powstawał mural wykonywany przez polskiego artystę. Każdy będzie mógł odwiedzić również interaktywną wystawę o inicjatywach podejmowanych w polskich miejscowościach - przekonywała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

WUF na mieście

WUF to największa i najważniejsza konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Jej celem jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę.

Podczas WUF11 nauka i rozrywka idą ze sobą w parze. Kiedy skończą się dyskusje i wystąpienia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym uczestnicy WUF11 wyjdą na miasto! Centrum Katowic będzie podzielone na 11 stref relaksu, sztuki i innowacji.

źródło: https://www.gov.pl/web/wuf11