Wyjątkowa kampania „Bohaterowie są wśród nas”

Podziel się

W ramach promocji trzeciej edycji Nagrody STUKOT'56, odbyła się wyjątkowa sesja zdjęciowa z udziałem bohaterów czerwca 1956. W tegorocznej kampanii wystąpili: Aleksandra Banasiak, Lech Frohmberg, Jerzy Majchrzak, Andrzej Sporny i Adam Tiun. Ich wizerunki będą widoczne w przestrzeni miejskiej Poznania na nośnikach LED oraz na ekranie holu wschodniego Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wizerunki bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956 pojawią się w przestrzeni Poznania. To kampania pod hasłem „Bohaterowie są wśród nas” zachęcająca do zgłaszania kandydatów do kolejnej edycji nagrody STUKOT’56. 

Nagroda STUKOT'56 ma na celu uhonorowanie osób i instytucji z całej Polski, które współcześnie kontynuują idee i przesłanie protestów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Podczas gali w targowej Iglicy, laureatom zostaną wręczone statuetki w formie symbolicznego robotniczego okuloka. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: „O Boga”, „Za wolność” oraz „Za prawo i chleb”.

W poprzednich latach laureatami byli m.in. Fundacja Redemptoris Missio, Orszak Trzech Króli, mjr Zenon Wechmann, Jacek Polewski oraz Hospicjum Palium. Termin nadsyłania zgłoszeń kandydatów upływa 17 czerwca br., a formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: stukot56.pl.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a galę organizuje Grupa MTP, przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, H. Cegielski – Poznań S.A., Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny oraz Fundacji Zakłady Kórnickie.

Serdecznie zachęcamy do zgłaszania kandydatów i wspólnego uhonorowania tych, którzy dzisiaj walczą o wolność, godność i prawa człowieka.

Link do zgłoszeń TUTAJ

Krótko o bohaterach kampanii III edycji STUKOT’56:

Aleksandra Banasiak urodziła się w 1935 roku w Karsach. W 1956 roku pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu im. Franciszka Raszei podczas Poznańskiego Czerwca. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, wyszła na ulice aby nieść pomoc poszkodowanym. Sama została draśnięta zbłąkaną kulą. Była również świadkiem obrony na procesie przeciwko uczestnikom Czerwca '56. W roku 1992 została prezesem Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56”, a obecnie jest jego honorową przewodniczącą. W roku 2005 odznaczono ją Medalem Florence Nightingale, który przyznawany jest szczególnie zasłużonym pielęgniarkom.

Lech Frohmberg urodził się w 1940 roku w Poznaniu. Uczestniczył w Poznańskim Czerwcu ’56. Związany z Solidarnością od początku jej istnienia. Był wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego „Solidarności” w Instytucie Pojazdów Szynowych. Zaangażowany w działalność podziemną m.in. tworzenie i kolportaż pism. Wielokrotnie zatrzymywany i rozpracowywany przez komunistyczne służby. Od roku 1999 jest członkiem Stowarzyszenia Poznański Czerwiec ’56.

Jerzy Majchrzak urodził się w 1942 roku w Poznaniu. W 1956 roku, podczas Poznańskiego Czerwca, był jeszcze uczniem. Mimo bardzo młodego wieku postanowił dołączyć do demonstrantów. Wraz z kolegami znalazł się w centrum walk, na jego oczach zastrzelono jednego z nich. Sam został ranny. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec 56". Jego synem był Piotr Majchrzak - najmłodsza ofiara stanu wojennego w Poznaniu.

Andrzej Sporny urodził się w 1939 roku w Poznaniu. Wziął udział w Poznańskim Czerwcu ’56. Uczestniczył m.in. w rozbrajaniu posterunków MO w Poznaniu i pobliskich miejscowościach. Został zatrzymany, a następnie aresztowany. Brał udział jako świadek w „procesie dziesięciu”. Od wielu lat jest przewodniczącym Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 "Niepokonani".

Adam Tiun urodził się w 1939 r. we Lwowie. Był pracownikiem Zakładów Produkcji Pomocniczej Łączności w Poznaniu. 28 czerwca 1956 roku razem z innymi robotnikami wyszedł na ulice Poznania, aby wziąć udział w demonstracji przeciwko władzy. Uczestniczył w kluczowych wydarzeniach, które rozegrały się tego dnia w mieście. Pracował przy tworzeniu informatora umieszczonego przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956. Od października 2006 roku jest członkiem Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec ‘56”.

Fot. FOTOBUENO
Sesja odbyła się w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956