Westminster Day

02.09.2023, Poznań

Bursztynowe trendy podczas Poznańskiego Jarmarku Świątecznego  

Od 18 listopada będzie można podziwiać na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawę „Bursztyn bałtycki. Skarb Zatoki Gdańskiej”. 

To kolejna w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk -  światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kilka miesięcy temu można było podziwiać ją w Senacie RP. Wśród prawie 300 eksponatów znajdą się m.in. repliki bransolety podarowanej Michelle Obama autorstwa Leszka Górskiego, bransolety dla Roda Stewarta autorstwa Mariusza Gliwińskiego z frimy Ambermoda, naszyjnika dla księżnej Kate i spinek dla księcia Williama, wykonanych przez S& A Jewellery Design oraz bursztynowe pióro podarowane Lidii Popiel, ambasadorce bursztynu.

Wystawa, zlokalizowana w Holu Wschodnim (od ul. Głogowskiej) będzie jedną z atrakcji Poznańskiego Jarmarku Świątecznego i potrwa do 21 grudnia br. Wstęp na wystawę jest wolny. Wstęp na wystawę jest wolny.

Warsztaty bursztynnicze dla miłośników biżuterii handmade

Wystawie będą towarzyszyć płatne warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonają amulet/wisior replikami narzędzi nawiązujących do czasów średniowiecza. Warsztaty będą odbywać się w piątki i soboty począwszy od 24 listopada, a poprowadzi Robert Pytlos. Konsultantami projektu są: Eryk Popkiewicz, archeolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, znany bursztyniarz, zajmujący się rekonstrukcjami narzędzi i warsztatów z pradziejów (archeologia eksperymentalna) oraz Dorota Cenecka, mistrzyni złotnictwa i bursztyniarstwa, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, znana polska projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim, wyróżniona medalem Prezydenta Gdańska za promocję Gdańska - światowej stolicy bursztynu.

Bilety dostępne już są dostępne na Tobilet.pl.

KUP BILET NA WARSZTATY BURSZTYNNICZE

 


Bursztyn bałtycki w ośrodku wzornictwa jubilerskiego

Poznań jest jednym z ważnych ośrodków wzornictwa jubilerskiego w Polsce i tutaj swoją działalność zaczynały takie firmy jak Apart, Yes Biżuteria i W. Kruk. W związku z tym wystawa będzie prezentować bursztyn bałtycki z różnych punktów widzenia: od brył i bryłek naturalnego surowca, poprzez okazy inkluzji, repliki archeologicznych znalezisk, biżuterię inspirowaną naturalnym bursztynem, mistrzowskie rzemiosło, innowacyjne wzornictwo i sztukę, bursztyn w modzie, prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i uczniów szkół rzemieślniczych w Częstochowie i w Katowicach, aż po prace projektantów polskich i zagranicznych w ramach międzynarodowych warsztatów bursztynniczych, organizowanych od wielu lat w Gdańsku oraz projektu Trend Book, którego celem jest implementacja aktualnych trendów stylistycznych w projektowaniu biżuterii.


W ciągu 12 lat nieprzerwanych analiz pod kierunkiem prof. Sławomira Fijałkowskiego, w ASP w Gdańsku powstała seria publikacji i wystaw prezentujących biżuterię z bursztynem bałtyckim w kontekście obowiązujących w danym roku trendów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć większość powstałych w tym okresie prac, będących swoistą dokumentacją przemian technologicznych, stylistycznych i marketingowych bursztynnictwa, ważnego wyróżnika nie tylko gdańskiej kultury materialnej.

 

Bursztynowe kadry

Ekspozycję uzupełnią prace z kolekcji prywatnej Doroty Ceneckiej, znanej gdańskiej projektantki, wyróżnionej w listopadzie br. Medalem Prezydenta Miasta Gdańska oraz członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych pokazywane w ostatnich 2 latach w ramach wystawy „W bursztynowym kadrze” (Festiwal Gwiazd 2022 w Międzyzdrojach, Muzeum Przyrodnicze ISEZ w Krakowie i Muzeum Regionalne w Krokowej). Twórcy otrzymali zadanie prezentacji prac autorskich inspirowanych szeroko pojętą tematyką z zakresu kultury, nawiązujących, m.in. do kina i teatru.

Organizatorami wystawy w Poznaniu jest Biuro Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Związek Miast i Gmin Morskich.  Partnerami: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA,  Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.