WORLD PRESS PHOTO – 65. edycja

09-26.05.2022, Poznań

World Press Photo na Międzynarodowych Targach Poznańskich!

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie. Odbywa się od 1955 roku i stanowi najbardziej prestiżowe wydarzenie w dziennikarstwie fotograficznym. Pokonkursowe wystawy ogląda blisko 4 mln osób na całym świecie!

WPP

World Press Photo - 65. edycja

Konkurs fotografii World Press Photo wyróżnia i nagradza najlepsze zdjęcia reportażowe i dokumentalne minionego roku*. Podczas tegorocznej edycji specjalne niezależne jury zdecydowało o wyłonieniu regionalnych zwycięzców w czterech kategoriach:

  • Singles
  • Stories
  • Long-Term Projects
  • Open Format

Nagrodzono 24 autorów z 23 krajów. Zwycięzcy zostali wybrani spośród aż 64 823 zdjęć zgłoszonych przez 4066 fotografów ze 130 krajów!

Zdjęcie Roku – pierwszy raz w historii wygrała fotografia, która nie przedstawia osób

Spośród 24 nagrodzonych fotografów wyłonione zostały cztery światowe nagrody główne w kategoriach The World Press Photo of the Year, the World Press Photo Story of the Year, the World Press Photo Long-Term Project Award oraz the World Press Photo Open Format Award.

Tytuł Zdjęcia Roku zdobyła fotografia autorstwa Amber Bracken z „New York Timesa”. Po raz pierwszy w historii konkursu główną nagrodę przyznano za zdjęcie, na którym nie ma ludzi.

Sztuka w Świecie – World Press Photo i wystawy towarzyszące

W trakcie trwania wystawy World Press Photo, w ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, zobaczyć będzie można również dwie wystawy towarzyszące:

Historia uchwycona w kadrze – 100-lecie MTP – Szymon Brodziak

Wystawa Szymona Brodziaka -  mistrza fotografii czarno-białej, najmłodszego artysty i pierwszego Polaka, którego prace zostały wystawione w Fundacji Helmuta Newtona w Belinie oraz zdobywcy 1. miejsca w konkursie World’s top 10 Black&White Photographers, a także założyciela Brodziak Gallery i twórcy Brodziak Academy.

Historia Uchwycona w Kadrze to zbiór dwunastu fotografii pochodzących z kalendarza rok 2022, wydanego z okazji 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich. W 12 kadrach uchwycono charakter, historię i aspiracje, które składają się na Grupę Międzynarodowych Targów Poznańskich po 100 latach istnienia.

6 spojrzeń na sztukę – Związek Artystów Plastyków

Sześć spojrzeń na sztukę to wystawa malarstwa, grafiki i fotografii sześciu artystów: Katarzyny Bukowskiej, Ewy Gbiorczyk, Joanny Pęgier, Marii Silskiej, Konrada Siudy oraz Roberta Toczewskiego. Artyści przedstawią swoje prace w różnych technikach plastycznych. Będzie można przyjrzeć się pracom olejnym, akrylowym z użyciem żeli i past strukturalnych, czy jednej z najtrudniejszych technik, jaką jest akwarela. Obok obrazów pokazane będą grafiki, forma plakatu oraz cykl zdjęć.

Weekendowe Spotkania z Kulturą

W ramach wydarzenia Sztuka w Świecie, w dniach 14 i 21 maja (soboty) odbędą się również Weekendowe Spotkania z Kulturą. Podczas tych sobotnich spotkań rodziny z dziećmi w wieku 8-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z monotypią – techniką plastyczną, która należy do formy druku lub grafiki płaskiej i pozwala uzyskać tylko jedną niepowtarzalną odbitkę. Warsztaty poprowadzą artyści ze Związku Artystów Plastyków.

Bilety dostępne na tobilet.pl

Zapraszamy!

* UWAGA – na wystawie World Press Photo niektóre fotografie mogą być drastyczne, wzbudzać lęk lub uczucie niepokoju. Wrażliwych widzów prosimy o szczególną ostrożność. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność. Dzieci wpuszczane będą tylko pod opieką dorosłych.