Historia

Podziel się

Innowacyjność, dynamika, promocja nowości i nieszablonowych rozwiązań – to wartości, które przyświecały nam gdy Targi powstawały i które są dla nas istotne również dziś, prawie 100 lat później. O swojej historii mówimy więc przez pryzmat innowacyjności i energii, ale też przyjazności i otwartości na relacje międzyludzkie. Trudno wyobrazić sobie Poznań bez targów – miejsca największych imprez targowych, konferencji, koncertów gwiazd – najbardziej rozpoznawalnej marki targów w Polsce.

Śladami targowej architektury

Zapraszamy do zwiedzania!

Historia Międzynarodowych Targów Poznańskich

1921 - Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w roku 1921. Są więc jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach 28 maja - 5 czerwca odbył się  I Targ Poznański, wystawa o charakterze krajowym.

1927 - przystąpienie do Światowego Zrzeszenia Przemysłu Targowego UFI

1929 - Powszechna Wystawa Krajowa (PWK) - zorganizowana z inicjatywy Cyryla Ratajskiego stanowiła przegląd dorobku gospodarczego i kulturalnego Polski. Ekspozycje na 65 hektarach zwiedziło 4,5 miliona osób.

 

  

Lata trzydzieste to rozkwit Targów, które zajmują 4 miejsce w Europie jako organizator międzynarodowych wydarzeń handlowych w Europie. Lata czterdzieste to okres odbudowy ze zniszczeń wojennych. Kolejne lata dla Międzynarodowych Targów Poznańskich to rozwój zarówno programu wystawienniczego targów i salonów specjalistycznych, jak i niezbędnej do jego realizacji bazy - przestronnych, nowocześnie wyposażonych pawilonów oraz infrastruktury uzupełniającej.

1947 - Pierwsze po wojnie XX Międzynarodowe Targi Poznańskie

1955 - przebudowa Wieży Górnośląskiej, która przybrała kształt Iglicy.

1956- wybuch strajku generalnego przeciwko władzom komunistycznym w Poznaniu, wydarzenia z 28 czerwca toczyły się na oczach tysięcy gości targowych z kraju i ze świata.

1958 - zapadła decyzja o organizowaniu targów dwa razy w roku - wiosną i  jesienią.

Lata 60-te - gwałtowny rozwój Targów, zaczyna brakować powierzchni wystawienniczej. Zaczęto organizować ekspozycje poza dotychczasowymi terenami targowymi: nad Jeziorem Kierskim, w Edwardowie, w Parku Wilsona.

1973 - podział tradycyjnej imprezy czerwcowej na Międzynarodowe Targi Techniczne, które odbywały się w czerwcu oraz na Międzynarodowe Targi Artykułów Konsumpcyjnych  TAKON ( wrzesień). W tym czasie wyspecjalizowały się następujące wydarzenia: Salmed, Poligrafia, Drema, Intermasz.

1990 - przekształcenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa.

2015 - komunalizacja Międzynarodowych Targów Poznańskich, które stają się w 100% własnością miasta Poznania

Z roku na rok Targi zmieniają swoje oblicze, modernizują stare pawilony, prowadzą szereg nowych inwestycji.

2018 – Międzynarodowe Targi Poznańskie stają się częścią Grupy MTP