Synergia kamienia i szkła

Podziel się

Spragnieni niecodziennego designu ze szkłem i kamieniem w roli głównej nie będą zawiedzeni targami Glass i Stone. Co roku te efektowane wystawy odwiedza ponad 5000 ludzi z całego świata. Są wśród nich nie tylko profesjonaliści szukający nowinek w branży, ale także wszyscy wrażliwi na piękno naturalnego kamienia i niezwykle plastycznego szkła. Gości czekają inspirujące spotkania z uznanymi artystami i architektami, wyjątkowe pokazy i wykłady.

Harmonijne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej było podstawą projektowania od wieków. Jednak w ostatnich latach jeszcze bardziej widoczne staje się przenikanie się potrzeb profesjonalistów obu tych branży w rzeczywistości biznesowej. Ta obserwacja dała początek nowemu kierunkowi rozwoju targów branży kamieniarskiej STONE odbywających się co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Od samego początku targi branży kamieniarskiej STONE adresowane są do wszystkich, dla których kamień jest podstawą lub częścią działalności – kamieniarzy i przedstawicieli branży budowlanej, architektów i projektantów. Jednak począwszy od tegorocznej edycji – odbywającej się w 14-17 listopada 2018 – większy akcent położony zostanie na spójne współdziałanie branży kamieniarskiej i architektonicznej.

- Powstanie wielu wybitnych projektów architektonicznych bez współpracy biur projektowych z branżą kamieniarską nie byłoby możliwe – mówi Robert Mieldziuk, dyrektor projektu. – Elementy wykonane z naturalnego kamienia od zawsze były niezwykle istotną częścią, często nawet najważniejszą, wspaniałej architektury. Wykorzystanie kamienia w projekcie sprawia, że staje się ponadczasowy. Realizując tegoroczną edycję targów STONE, chcemy uwypuklić istotę współpracy branży kamieniarskiej i architektonicznej, a ich przedstawicielom umożliwić nawiązanie bliższych relacji biznesowych.

Taki cel przyświecał organizatorom targów branży kamieniarskiej STONE przy układaniu tegorocznego programu wydarzeń. Choć wciąż jeszcze trwają prace nad jego finalną wersją, już teraz widać, że największe znaczenie odegra w nim spotkanie profesjonalistów kamieniarstwa i architektury. Jednym z kluczowych wydarzeń odbywających się na targach będzie Arena STONE – platforma skierowana do profesjonalistów branży kamieniarskiej, architektów, projektantów i właścicieli biur projektowych. Przy okazji tegorocznej edycji targów STONE odbywa się ona po raz pierwszy, jednak docelowo ma stać się integralną częścią targów, merytoryczną, inspirującą, pokazującą innowacyjne rozwiązania z użyciem kamienia i szkła. Na jej program złożą się prelekcje ekspertów branży i prezentacje twórczości znanych i cenionych na całym świecie projektantów wykorzystujących w swoich realizacjach kamień naturalny.

Platformę Arena STONE rozpocznie wystąpienie wybitnego włoskiego projektanta, Raffaello Galiotto. Tematem jego prezentacji jest „MARMO 4.0. Eksperymenty w kamieniu naturalnym”. Złoży się na nią przegląd serii nowatorskich prac z marmuru zrealizowanych przez Galiotto za pomocą najnowocześniejszych maszyn sterowanych numerycznie.

Drugie wystąpienie zatytułowane „Podróż przez kolory. 45 lat życia z mozaikami” zaprezentuje Giulio Menossi, uznany na całym świecie twórca mozaik pochodzący z Włoch. Prezentacja obejmie przegląd twórczości artysty: niezwykle różnorodne kompozycje mozaikowe przedstawiające szeroką gamę tematów – znajdą się wśród nich religijne ikony, portrety czy reprodukcje klasycznych dzieł sztuki. Jego dziełom poświęcone były liczne wystawy i ekspozycje, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, m.in. Międzynarodowy Przegląd Mozaik w Buenos Aires. W trakcie Arena STONE będziemy mieć niepowtarzalną okazję, by obejrzeć je w Polsce.

Po inspirującym spotkaniu z Giulio Menossim czeka nas prelekcja niemieckiego redaktora naczelnego portalu branżowego www.stone-ideas.com, Petera Beckera, który rzuci nieco odmienne światło na omawianą pierwszego dnia platformy Arena STONE tematykę. W swoim wystąpieniu „Co nowego w architekturze z wykorzystaniem kamienia naturalnego” dokona esencjonalnego przeglądu najnowszych i najciekawszych realizacji z użyciem kamienia w światowej architekturze.

Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia Arena STONE będzie wystąpienie Lubosza Karwata „Mozaika artystyczna jako praktyczna sztuka dekoracji”. Artysta prowadzi cykliczne warsztaty mozaiki w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Toruniu. Jest zdobywcą wielu nagród i laureatem licznych konkursów związanych ze sztuką tworzenia mozaiki. W 2015 roku zajął pierwsze miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Mozaiki Gaziantep w Turcji (International Gaziantep Mosaic Competition) w kategorii „mozaiki z naturalnego kamienia”.

Drugiego dnia Arena STONE odbędą się panele dyskusyjne z udziałem polskich i światowych projektantów z biur projektowych realizujących jedne z najbardziej znanych budowli w Polsce. Organizatorzy obiecują, że wkrótce ujawnią ich nazwiska. Trzeci dzień poświęcony będzie szerokiemu spektrum zastosowań, jakie w architekturze, budownictwie i przy wykańczaniu wnętrz znajduje szkło.

Ponadto, zwiedzający, którzy wybiorą się na poznańskie Targi Branży Kamieniarskiej STONE, znajdą tu inspirujące ekspozycje kamienia naturalnego, specjalistycznego sprzętu do cięcia i obróbki kamienia, a także chemii do czyszczenia oraz konserwacji kamiennych powierzchni. Będą mieli również okazję, by obejrzeć wystawę prac przygotowanych w czasie kolejnej edycji Międzynarodowego Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Continuum”. W tym roku ekspozycja będzie jeszcze rozleglejsza niż w rok temu.

 

Najlepsza strona biznesu szklarskiego

Podczas targów Glass spotykają się liderzy i najwięksi „gracze” rynku, aby nawiązać kontakty biznesowe, poznać z bliska nowości oraz prześledzić aktualne trendy. Ważnym aspektem wydarzenia jest także edukacja i ekologia. To jedyne w Polsce targi branży szklarskiej.

Dla wystawców targi Glass są okazją do prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego. Nie zabraknie najnowszych zastosowań szkła w budownictwie i architekturze. Z kolei zwiedzający mogą uczestniczyć w niecodziennych pokazach technik zdobienia szkła oraz interaktywnych warsztatach.

- Od dłuższego czasu obserwujemy stały rozwój branży szklarskiej w Polsce, co odzwierciedlają targi Glass. Przemysł szklarski dzisiaj należy do dziedzin bardzo opłacalnych. Rentowność od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie 8,7 %. Nowe trendy w architekturze i budownictwie także pokazują szeroki wachlarz możliwości wykorzystania szkła. To materiał nie tylko ekologiczny, ale też plastyczny, pozwalający uzyskać wyjątkowe efekty designerskie – mówi Matusz Szymczak, dyrektor targów Glass.

Pokazy technik zdobienia szkła będą jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń targów Glass. To niecodzienna okazja do zobaczenia na żywo całego procesu powstawania przedmiotów szklanych, począwszy od wytopu surowego szkła w piecu hutniczym, poprzez jego wstępne formowanie, termoformowanie i zdobienie w technologii fusingu. W specjalnie zaaranżowanej strefie będzie można podziwiać profesjonalne piaskowanie czy malowanie natryskowe. Nie lada gratką są także zaplanowane pokazy powstawania witraży przestrzennych i żywicznych oraz interaktywne warsztaty. Widzowie będą mogli własnoręcznie wykonać np. szklaną biżuterię.

Targom towarzyszy także wyjątkowa wystawa nagrodzonych prac w konkursie EduPak Polska propagującym wiedzę na temat recyklingu szkła wśród przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. II edycja EduPak Polska skierowana jest do dzieci i młodzieży z Wielkopolski. W tegorocznym konkursie do udziału zaproszeni zostali zarówno uczniowie wielkopolskich szkół ponadpodstawowych, jak i podstawowych (podzielonych na dwie grupy: klasy I-IV i V-VIII) oraz przedszkolaki. Każda z wymienionych grup otrzymała inne zadania konkursowe, dopasowane do wieku uczestników. - Sam konkurs ma być jedynie pretekstem do zajęć przybliżających proekologiczne działania. Naszym celem jest zmiana postaw i nawyków u dzieci i młodzieży, a włożony wysiłek chcemy uhonorować nagrodami, które laureaci sami sobie wybiorą” – informuje Barbara Maciałczyk z Friends of Glass Polska, organizatora konkursu.

Glass to jednak przede wszystkim spotkanie przedstawicieli świata biznesu i okazja do nawiązania ważnych relacji partnerskich. Co roku udział w targach biorą liderzy branży, prezentując swoje produkty i najnowsze rozwiązania. CDA POLSKA, GLASS – SERWIS, GLASSLIFT, MEKANIKA, MC DIAM – takich m.in. wiodących firm nie zabraknie na targach Glass.

Na zaproszenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz MTP na Glass i Stone 2018 przyjedzie międzynarodowe grono przedsiębiorców i dziennikarzy. To ważny punkt realizowanej misji gospodarczej. Jej uczestnikami będą przedsiębiorcy z potencjałem niezbędnym do nawiązania kontaktów handlowych reprezentujący rynki Kazachstanu, Rosji, Iranu, Ukrainy, ZEA, Turcji oraz Azerbejdżanu.

Ostatnią edycję targów Glass i odbywających się w tym samym czasie targów Stone odwiedziło ponad 5000 profesjonalistów z całego świata.

Targi GLASS i STONE odbywają się w Poznaniu 14-17 listopada 2018.

Więcej informacji: www.glass.mtp.pl, www.stone.mtp.pl